جدیدترین گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد/ واکنش ایران به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی

جدیدترین گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد/ واکنش ایران به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی

ایرنا/ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه صلح امیز هسته ای ایران روز جمعه منتشر شد که در آن برعدم انحراف در مواد و تاسیسات هسته ای تهران تاکید شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش تاکید کرده است که ایران یکی از پنج اقدام عملی مورد توافق با آژانس در ماه مه 2014 را تا پیش از مهلت 25 اوت اجرا کرده است. این گزارش می افزاید که ایران دو مورد از تدابیر مورد توافق را نیز پس از مهلت مزبور اجرا کرده و بحث هایی را با آژانس درباره دو اقدام عملی دیگر آغاز کرده است. آژانس در بخش دیگری از این گزارش تصریح کرده که به کار نظارت و راستی آزمایی در ایران طبق 'طرح مشترک اقدام' (JPA) ادامه داده است. این گزارش در ادامه بر عدم انحراف مواد و تاسیسات هسته ای ایران تاکید می کند اما می افزاید: آژانس در موقعیتی نیست که اطمینان معتبری مبنی بر عدم وجود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران بدهد.

به گزارش ایرنا ، گزارش فصلی آژانس روز جمعه در حالی منتشر شد که برخی رسانه های غربی در روزهای اخیر گزارش های منفی هدف داری را با هدف تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات هسته ای ایران و غرب منتشر کردند. از جمله روز چهارشنبه خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات های بی نام و نشان گزارش داد که روند تحقیقات آژانس درباره برنامه هسته ای ایران بار دیگر به حالت رکود در آمده است. خبرگزاری رویترز نیز از روز چهارشنبه پیشاپیش گزارش داده بود که انتظار می رود گزارش آژانس از پیشرفت کمی در روند تحقیقات درباره برنامه هسته ای ایران حکایت کند. این در حالی است دبیر کل آژانس انرژی اتمی در سفر به تهران در روزهای 26 و 27 مرداد/ 17 و 18 اوت، پس از ملاقات با دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران و رایزنی با دیگر مقام های ارشد کشورمان ،تاکید کرد از مشاهده تعهد ایران به اجرای 'چهارچوب همکاری ها' و حل و فصل همه موضوعات کنونی و قبلی از طریق گفت و گو و همکاری با سازمان بین المللی انرژی اتمی خوشنود است.

نجفی: گزارش آژانس بار دیگر بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران صحه گذاشت
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرزی اتمی درمورد فعالیت های هسته ایی ایران، گفت: گزارش جدید آژانس بار دیگر ضمن اعلام عدم انحراف در برنامه هسته ای ایران،از راستی آزمایی اجرای کامل تمامی اقدامات داوطلبانه بر اساس توافق ژنو و تمدید آن خبر داده استبه گفته نجفی،مدیرکل آژانس در گزارش خود ضمن تشریح تمامی فعالیت های هسته ای در سایتهای ایران که نشان از شفافیت کامل ایران دارد بر اجرای کامل 16 اقدام عملی از سوی ایران صحه گذاشته و تایید کرده است که اجرای دو اقدام عملی باقیمانده نیز شروع شده است.

به گفته نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی،بخش های تکراری گزارش که اشاره به قطعنامه های غیرقانونی شورای امنیت و یا اتهامات بی پایه و اساس علیه برنامه هسته ای ایران دارد قبلا از سوی کشورمان مردود اعلام شده است.نجفی خاطرنشان کرد::درخصوص موضوعات گذشته ایران با ارائه اسناد و اطلاعات در خصوص چاشنی های ایمن انفجاری ثابت نموده است که کاربرد این چاشنی ها در ایران برای صنایع نفت و گاز است و آژانس بر این امر صحه گذاشته و آن را ناهمخوان با رویه صنایع تخصصی ندانسته است از دید ایران این موضوع که یکی از پایه های اتهامات بی اساس علیه ایران است بسته شده است.

وی افزود:درمورد سایر موضوعات گذشته در قالب 5 اقدام عملی فاز سوم بحث های جدی بین ایران و آژانس آغاز شده و قرار است ادامه یابد. نجفی اضافه کرد: ایران قبلا به آژانس اعلام کرده بود که با توجه به پیچیده بودن موضوعات مورد بحث اجرای کامل 5 اقدام تا 25 اوت عملی نیست و لذا آژانس در گزارش خود نسبت به این موضوع ابراز نگرانی نکرده است چون قبلا از آن آگاه بوده است. نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان تاکید کرد: پس از بسته شدن این موضوعات امکان بررسی موضوعات جدید دیگر نیز وجود دارد.

گزارش جدید آژانس در 12 سرفصل منتشر شده است که رئوس آن به این قرار است:

A . مقدمه

B. شفاف سازی موضوعات حل نشده

C. تاسیسات اعلام شده تحت توافق پادمانی ایران

D. فعالیت های مرتبط با غنی سازی

D.1. نطنز

D.2. فردو

D.3. سایر فعالیت های مرتبط با غنی سازی

E. فعالیت های بازفراوری

F. پروژه های مرتبط با آب سنگین

G. تبدیل اورانیوم و تولید سوخت

H. ابعاد احتمالی نظامی

I. اطلاعات طراحی

J. پروتکل الحاقی

K. موضوعات دیگر

L . خلاصه

به گزارش ایرنا، دبیر کل آژانس در ابتدای این گزارش در بخشی زیر عنوان 'تحولات اصلی' ، این موارد را اعلام کرده است:

* ایران یکی از پنج اقدام عملی مورد توافق با آژانس در گام سوم چهارچوب همکاری را در مهلت زمانی مقرر اجرا کرده ؛ دو مورد از پنج اقدام عملی را بعد از مهلت مقرر اجرا کرده ؛ و بحث هایی را با آژانس درباره دو اقدام عملی دیگر آغاز کرده است.

* آژانس درخواست کرد که ایران تا دوم سپتامبر 2014 ، اقدامات عملی جدیدی را برای اجرا توسط ایران در گام بعدی مرتبط با چهارچوب همکاری ، پیشنهاد کند . هنوز اقدامات عملی جدید پیشنهاد نشده اند.

* آژانس به نظارت و راستی آزمایی در ایران در ارتباط با موضوعات هسته ای مشخص شده در 'طرح مشترک اقدام' چنانکه تمدید شده است ، ادامه داده است.

* از زمان اجرایی شدن 'طرح مشترک اقدام' ، ایران اقدام به غنی سازی هگزا فلوراید اورانیوم فراتر از 5 درصد در هیچ یک از تاسیسات اعلام شده خود نکرده است. ایران در نتیجه کاهش درجه و تبدیل اورانیوم غنی شده خود در همین مدت ، دیگر ذخیره ای از اورانیوم غنی شده 20 درصدی ندارد.

* هر چند غنی سازی هگزا فلوراید اورانیوم تا حد 5 درصد ادامه دارد، به دلیل این که ایران کار تبدیل مقادیری از این مواد هسته ای را در 'کارخانه پودر دی اکسید اورانیوم غنی شده' (EUPP) آغاز کرده است ، مقدار چنین موادی به شکل هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا حد 5 درصد ، به 7765 کیلوگرم کاهش یافته است.

* هیچ قطعات مهم بیشتری در رآکتور IR-40 نصب نشده و هیچ کاری در زمینه تولید و آزمایش سوخت برای این رآکتور انجام نشده است.

* ایران همچنان به ارائه دسترسی مدیریت شده به کارگاههای تولید سانتریفیوژ ، کارگاههای تولید پره سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره سازی ، ادامه داده است.

در بخش خلاصه این گزارش آمده است:

- هر چند آژانس همچنان عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده در تاسیسات هسته ای اعلام شده ایران در چارچوب توافق پادمانی را راستی آزمایی می کند، اما آژانس در موقعیتی نیست که اطمینان معتبری درباره فقدان مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران بدهد؛ و از این رو نمی تواند نتیجه گیری کند که تمام مواد هسته ای در ایران درگیر فعالیت های صلح آمیز است.

- ایران یکی از پنج اقدام عملی مورد توافق با آژانس در گام سوم چهارچوب همکاری را در مهلت زمانی مقرر اجرا کرده ؛ دو مورد از پنج اقدام عملی را بعد از مهلت مقرر اجرا کرده ؛ و بحث هایی را با آژانس درباره دو اقدام عملی دیگر آغاز کرده است.

- ایران هنوز اقدامات عملی جدیدی را برای اجرایی شدن در گام بعدی مرتبط با چهارچوب همکاری، پیشنهاد نداده است.

- مدیر کل آژانس ، بیانیه ایران درباره تعهد راسخ این کشور درباره اجرای چهارچوب همکاری و تمایل این کشور برای تسریع در حل و فصل موضوعات باقی مانده را که در سطح مقامات عالی ابراز شده است، مورد توجه قرار می دهد. اجرای به موقع 'چهارچوب همکاری' برای حل و فصل موضوعات باقی مانده ضروری است.

- آژانس به نظارت و راستی آزمایی در ایران در ارتباط با موضوعات هسته ای مشخص شده در 'طرح مشترک اقدام' ادامه می دهد.

- مدیر کل آژانس به گزارش درباره این موضوع ادامه خواهد داد.

در بند H این گزارش مربوط به 'ابعاد احتمالی نظامی' آمده است: گزارش های قبلی مدیر کل موضوعات باقی مانده ای را در ارتباط با ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران و اقدامات لازم ایران برای حل و فصل این موضوعات را معرفی کرده است.

آژانس همچنان نسبت به وجود احتمالی فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران شامل سازمان های مرتبط با بخش نظامی از جمله فعالیت های مربوط به تولید کلاهک هسته ای موشک ، نگرانی دارد. لازم است که ایران در مورد تمام این مسائل بخصوص مسائلی که درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران نگرانی ایجاد می کنند ، بطور کامل با آژانس همکاری کند.

ایران برای این همکاری از جمله می تواند اجازه دسترسی بدون تاخیر به تمام سایت ها ، تجهیزات ، افراد و اسناد مورد درخواست آژانس را فراهم سازد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جدیدترین گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد/ واکنش ایران به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X