آستان قدس رضوی از کتابهای قدیمی به صورت رایگان نسخه دیجیتال تهیه می کند

آستان قدس رضوی از کتابهای قدیمی به صورت رایگان نسخه دیجیتال تهیه می کند

ایرنا/ رییس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: این سازمان به منظور حفاظت و صیانت از کتب قدیمی، نسخ خطی متعلق به افراد حقیقی و حقوقی را که در مراکز فرهنگی، کتابخانه های شخصی یا منازل نگهداری می شوند(در محل نگهداری) دیجیتال سازی می کند.

به گزارش روز دوشنبه این سازمان، 'محمد هادی زاهدی' افزود: سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در راستای توسعه منابع نفیس و دیرپای فرهنگ غنی اسلامی و حفاظت و نگهداری از میراث مکتوب بشری طرحی را از سال 1391 به اجرا درآورده که در راستای آن مجموعه های خطی و چاپ سنگی را بطور رایگان دیجیتال سازی می کند.

وی گفت: تاکنون حدود 169 هزار نسخه کتاب خطی، چاپ سنگی و سربی متعلق به کتابخانه ها، سازمان ها و نهادهای فرهنگی، حوزه های علمیه و اماکن مذهبی سراسر کشور توسط کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی دیجیتال سازی شده است.

رییس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: متخصصان دیجیتال سازی این سازمان تاکنون منابع ارزشمندی مانند نسخه های خطی حجت الاسلام 'سیدمحمدرضا آیت اللهی' را که در منزل شخصی از آنها نگهداری می کند، 429 نسخه خطی و کتاب چاپ سنگی متعلق به آیت الله لاری، تعداد چهار هزار نسخه خطی کتابخانه وزیری یزد، منابع خطی مدرسه علمیه نواب در مشهد، کتابخانه آیت الله شوشتری در شوشتر و کتابخانه حرم شاهچراغ در شیراز را دیجیتال سازی کرده اند.

وی دیجیتال سازی آثار ارزشمند از دیگر شهرها همچون خوانسار، لار، کاشان و بیرجند به صورت رایگان در محل آنها و تهیه نسخه پشتیبان از آنها را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد.

زاهدی دیجیتال سازی منابع خطی کتابخانه های سازمان و سایر منابع خطی متعلق به افراد حقیقی و حقوقی را گام بسیار بزرگی در راستای حفظ و احیای علوم و فنون سنتی و اصیل دانست و گفت: با بومی سازی دانش دیجیتال سازی و اجرای طرح دیجیتال سازی منابع خطی و چاپ سنگی کشور، علاوه بر حفاظت و نگهداری این آثار کمک شایانی نیز در راستای دسترسی دانش پژوهان به آثار خطی و چاپ سنگی شده است.

مجموعه سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی شامل کتابخانه مرکزی با 28 هزار و 800 مترمربع فضای فرهنگی و هنری، 50 کتابخانه تخصصی و عمومی در مشهد و سایر شهرهای ایران، موزه آستان قدس رضوی با 16 گنجینه تاریخی منحصر به فرد و مدیریت اسناد و مطبوعات با بیش از 14 میلیون برگ سند تاریخی و یک میلیون و 400 هزار نسخه مطبوعات قدیمی است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آستان قدس رضوی از کتابهای قدیمی به صورت رایگان نسخه دیجیتال تهیه می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی دنیای خبر دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات