استاد دانشگاه صنعتی اصفهان: ایران تا 10 سال آینده به بیابانی کامل بدل می شود

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان: ایران تا 10 سال آینده به بیابانی کامل بدل می شود

ایرنا/ استاد دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: با تداوم خشکسالی تا 10 سال آینده ایران به طور کامل به بیابان تبدیل می شود.

سید احمد خاتون آبادی شامگاه شنبه در همایش 'مردم برای احیای زاینده رود' در اتاق بازرگانی اصفهان افزود: سال گذشته به دلیل خشکسالی 50 درصد محصولات کشاورزی به ایران وارد شد.
وی اظهار کرد: بحران زاینده رود شامل آلودگی، تنش آبی و خشکی رود و تالاب گاوخونی است و این بحران دنباله دار خواهد بود.
عضو کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: مرز بحران برای سرانه آب شرب مورد نیاز در دنیا هزار و 200 متر مکعب است و این در حالیست که برای شهر اصفهان کمتر از 600 متر مکعب است.

وی با بیان اینکه بحران حل شدنی نیست اما می توان آن را مدیریت کرد، افزود: بهبود شرایط برای کشور ما راه حل است و نباید به دنبال مدینه فاضله بود.
خاتون آبادی اضافه کرد: بحران خشکسالی منجر به بیکاری، پیامدهای بهداشتی و زیست محیطی می شود و در آینده نه چندان دور که تالاب گاخونی به طور کامل خشک شود، ریزگردهای نمکین کف تالاب با وزش بادهای شرق به غرب جا به جا خواهد شد.
وی ادامه داد: این ریزگردهای سمی تالاب گاخونی به استان تهران هم خواهد رسید اما هم اکنون بخاطر وجود بوته های اطراف تالاب که هنوز خشک نشده، این ریزگردها جا به جا نشده است.

دنیا نسبت به اصفهان بی تفاوت نیست

رییس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این همایش گفت: کسانی که در دنیا به ویژگی های شهر اصفهان آگاهی دارند، نسبت به آن بی تفاوت نیستند.
خسرو کساییان افزود: شهر اصفهان به دلیل سابقه فرهنگی و شرایط خاص خود مربوط به ایران و دنیاست و اگر در اصفهان مسائل زیست محیطی از بین برود، در دنیا تاثیرگذار خواهد بود.
وی با اشاره به جاری شدن رودخانه زاینده رود افزود: اگر این آب جاری شود باید مستمر باشد و این استمرار از لحاظ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و فنی بسیار با اهمیت است.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: مسائل بین استانی، چگونگی مصرف و جوابگو بودن پرداخت هزینه برای جاری شدن زاینده رود بسیار اهمیت دارد.
وی تاکید کرد: کسانی که به دنبال نفاق افتادن میان استانها هستند به جای حل مساله نتایج بسیار بدی برای مردم خواهد داشت.

قوه قضاییه بحث حق آبه مردم اصفهان را پیگیری کند

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: مردم اصفهان از قوه قضاییه انتظار دارند به بحث حق آبه آنها رسیدگی شود.
سید عبدالوهاب سهل آبادی افزود: ما از مسوولان انتظار داریم در جاری شدن زاینده رود تعجیل کنند و صنعتگران حاضرند در این راه هزینه پرداخت کنند.
وی تاکید کرد: حیات اصفهان در زاینده رود است و مردم اصفهان نیز زنده زاینده رود هستند.
به گزارش ایرنا، همایش مردم برای احیای زاینده رود با حضور اعضای سازمان های مردم نهادزیست محیطی شهر اصفهان برگزار شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاد دانشگاه صنعتی اصفهان: ایران تا 10 سال آینده به بیابانی کامل بدل می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X