جوان نوشت: عملیات ائتلاف در سوریه نامشروع است

جوان نوشت: عملیات ائتلاف در سوریه نامشروع است

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ایجاد ائتلافی بین‌المللی علیه داعش یا مدیریت دولت‌هایی که در ایجاد، تسلیح و تجهیز این گروه تروریستی نقش آشکار داشته‌اند، وضعیت امنیت منطقه را پیچیده‌تر کرده است. امریکا به عنوان طراح این ائتلاف پس از نشست اخیر ناتو، در حالی از مبارزه نظامی با داعش سخن می‌گوید که به صورت رسمی و همزمان، تقویت حمایت نظامی از گروه‌های معارض و تروریستی علیه دولت سوریه را نیز پیگیری می‌نماید. اوباما در نشست روز پنج شنبه در مورد راهبرد این کشور در مقابله با داعش، عملیات نظامی را «در هر جا» مورد تأکید قرار داد بدون آنکه به لزوم کسب مجوز در این زمینه توجه نماید.
تا کنون نه شورای امنیت اجازه چنین اقداماتی را داده و نه دولت سوریه با آن موافقت کرده است. در واقع، شورای امنیت در قطعنامه‌های مرتبط با داعش، همکاری‌های بین‌المللی در خصوص کنترل خطر و تهدید گروه‌های تروریستی معین از جمله داعش و النصره را تنها در کنترل مالی، جذب نیرو، تحریم و قطع ارتباط این گروه و اعضای آن با شبکه‌های تجاری و انرژی مورد تأکید قرار داده است. از دیدگاه حقوقی، تصمیماتی که امریکا برای ورود به نبرد نظامی با داعش در سوریه اتخاذ کرده است، نامشروع و مغایر با موازین آمره بین‌المللی است. گفتنی است که در مورد حملات هوایی در عراق، موافقت دولت عراق مبنا و معیار مشروعیت آنها بوده است، اما چنین مبنایی در مورد سوریه وجود ندارد. وزارت خارجه سوریه در واکنش به سخنرانی پنج شنبه اوباما ضمن مخالفت با این حملات که فاقد اجازه و هماهنگی قبلی با دولت سوریه هستند، هر گونه عملیات نظامی امریکا در خاک سوریه بدون موافقت دمشق را تجاوز به حاکمیت سوریه شمرد و بر این اساس نیروهای پدافند هوایی سوری نیز آماده اجرای دستور واکنش به هر گونه تجاوز هواپیماهای خارجی به حریم این کشور شده‌اند.
دبیرکل سازمان ملل نیز چند روز پیش‌تر از سخنان اوباما مدعی شده بود که اقدام نظامی علیه داعش در سوریه «الزاماً نیازمند مجوز شورای امنیت نیست». البته در زمینه ماهیت تروریستی گروه داعش و جنایات بین‌المللی ارتکابی آن علیه مردم عراق و سوریه و همچنین تهدیدی که علیه منطقه ایجاد کرده است، تردیدی وجود ندارد و امروزه نوعی اجماع نسبی در این زمینه (به جز در دولت‌های حامی این گروه به ویژه عربستان و قطر) وجود دارد. اما نوع و ماهیت اقدام علیه داعش به ویژه اقدام نظامی، الزاماً منوط به رعایت موازینی خواهد بود که در مورد توسل به زور مقرر شده است. به تعبیر دیگر، حقوق توسل به زور برای مدیریت اقدام در برابر تهدیدهایی ایجاد شده‌اند که نظم بین‌المللی را به صورت جدی تهدید یا نقض می‌کنند. از همین رو، به صرف وجود چنین تهدیدی نمی‌توان به صورت بی‌ضابطه و خودسرانه اقدام نظامی را آن هم در قلمرو سرزمینی یک دولت حاکم، به اجرا درآورد. با درنظر گرفتن دوگانگی رویکرد امریکا نسبت به سوریه (محدودسازی داعش از یک سو و حمایت از سایر گروه‌های تروریستی در مقابله با دولت قانونی از سوی دیگر)، تردید و نگرانی در مورد اهداف واقعی امریکا از کارکرد ائتلاف بین‌المللی ضدداعش، جدی و موجه است. ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه امریکا با اشاره به اینکه «حملات هوایی امریکا در سوریه نظام اسد را هدف نمی‌گیرد، اما امریکا قصد دارد گروه‌های شورشی را که علیه نظام سوریه خواهند جنگید، مسلح کند»، این دوگانگی و تناقض را به صورت روشن نشان داد. ایران از جمله دولت‌هایی است که با تکیه بر این تردیدها و ابراز ابهامات موجود، از عضویت در این ائتلاف خودداری کرده است. اما رویکرد روسیه، شدیدتر بوده است. این کشور معتقد است که ماهیت این ائتلاف دقیقاً اجرایی کردن برنامه‌هایی است که امریکا علیه دولت قانونی سوریه از پیش داشته و تاکنون به دلیل مخالفت‌های جدی بین‌المللی ناکام و عقیم مانده است. از این دیدگاه، امریکا درصدد است با استفاده از جو روانی و ائتلافی که علیه داعش ایجاد کرده است، به عملیات نظامی برنامه‌ریزی شده قبلی خود، بدون تحمل هزینه‌های عملیات یکجانبه، جامه عمل بپوشد. از این رو است که روسیه با این ائتلاف و عملیات‌های موردنظر آنها مخالفت کرده است. اظهارنظر سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این زمینه که عملیات نظامی این کشور «حملات هوایی امریکا در سوریه نظام اسد را هدف نمی‌گیرد»، در واکنش به همین نگرانی‌ها ابراز شده است. یک نکته دیگر این است که در تلاش‌های مربوط به ایجاد ائتلاف بین‌المللی ضدداعش، تاکنون تمرکزی بر گروه تروریستی النصره نداشته است. این در حالی است که شورای امنیت در قطعنامه 2170، النصره و داعش را در یک ردیف مدنظر قرار داده است. امریکایی‌ها با بی‌نیاز دانستن خود از هماهنگی یا کسب موافقت و مجوز دولت سوریه، در پی دادن این پیام هستند که تهدید داعش را نه تهدید علیه دولت سوریه بلکه علیه منافع خود می‌دانند و بنابراین، در مبارزه نظامی با داعش و در قالب مقوله‌ای به نام هماهنگی یا مجوز، حاضر نیستند دولت اسد را به رسمیت بشناسند. از همین رو است که دولت اوباما مبارزه با داعش را همزمان با تقویت گروه‌های مسلح ضد این دولت دنبال می‌کند. در هر حال، با وجود مخالفت صریح دولت سوریه با هر گونه حمله نظامی خارجی به این کشور –به هر بهانه‌ای که باشد- و با نبود مجوز چنین حمله‌ای از سوی شورای امنیت، نامشروع بودن عملیات موردنظر امریکا مسلم است.
از منظر حقوقی، عملیات «در» قلمرو سرزمینی و حاکمیتی سوریه بدون موافقت این کشور، همانند عملیات «علیه» دولت سوریه و نامشروع خواهد بود. نکته مهم این است که این مسئولیت صرفاً متوجه شرکت کنندگان در عملیات نظامی در سوریه نخواهد بود، بلکه در کنار مسئولیت بین‌المللی دولت‌هایی که در عملیات هوایی یا زمینی در قلمرو حاکمیت سرزمینی سوریه مشارکت کنند، هر گونه همکاری در فراهم کردن تسهیلات سایر دولت‌ها به منظور فراهم کردن امکان انجام این عملیات‌ها از قبیل اجازه ایجاد پایگاه یا پرواز بر فراز قلمرو آنها نیز نامشروع و موجد مسئولیت بین‌المللی خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: عملیات ائتلاف در سوریه نامشروع است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X