آرمان نوشت: مصادره به مطلوب خاتمی طی یک اظهارنظر حزبی

آرمان نوشت: مصادره به مطلوب خاتمی طی یک اظهارنظر حزبی

آرمان/ متن پیش رو در ارمان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

حزب ندای ایرانیان مراحل قانونی ثبت خود را طی نکرده و به تایید وزارت کشور نرسیده اما با واکنش‌های گسترده‌ای در صحنه سیاسی روبه‌رو بوده و توجه افکار عمومی را به خود معطوف داشته است. چهره اصلی این جریان یعنی صادق خرازی بهترین گزینه‌ای است که می‌تواند پیرامون این تشکل سیاسی و اهداف آن سخن بگوید، از همین رو خبرنگاران به سراغ وی رفته و پیرامون آخرین فعل و انفعالات این جریان پرسیده‌اند. تشکلی که خود را اصلاح‌طلب می‌نامد و برخی از اعضای آن نیز سابقه حضور در این اردوگاه سیاسی را دارند اما اعلام خبر تشکیل آن با واکنش‌های منفی بسیاری از بزرگان جریان اصلاح‌طلب روبه‌رو شده و در نقطه مقابل مخالفین پروپاقرص جریان اصلاحات در رسانه‌ها و تریبون‌های خود به دفاع از این تشکل سیاسی پرداخته‌اند. حال صادق خرازی در مقام پاسخگویی برآمده و سخنانی گفته است که به جای زدودن ابهام‌ها بر سوالات می‌افزاید.

حقیقت بدیهی یا امتیاز ندایی؟
احزاب و ساختارهای حزبی یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های کار سیاسی نظامند و یکی از ارکان دموکراسی هستند اما روایت خرازی از دیدار با خاتمی و گفتارش پیرامون فعالیت حزبی جالب توجه و شایسته تامل است. صادق خرازی در پاسخ به خبرنگاران پیرامون ندا، می‌گوید: «من درباره تشکیل این حزب با سیدمحمد خاتمی مشورت کردم، وی موافقت خود را با ایجاد این تشکل و هر تشکل سیاسی دیگر اعلام کرده است.» ارائه این سخن از سوی خرازی برای تاکید بر این نکته است که محور جریان اصلاحات حرکت آنان را مورد تایید قرار داده، کما اینکه برخی رسانه‌های این جریان با تیتر موافقت خاتمی با ندا به استقبال این سخن رفته‌اند اما چند سوال ساده در این میان مطرح است. آیا آقای خرازی انتظار داشته که سیدمحمد خاتمی با فعالیت حزبی و کار تشکیلاتی مخالفت کرده و ایشان را برحذر دارد؛ با این وصف که شعار او احیای جامعه مدنی بوده و احزاب از پایه‌های کنش دموکراتیک سیاسی هستند؟ همان‌گونه که از سخن آقای خرازی بر می‌آید ایشان موافقت کلی خود را با هرگونه کنش نظامند حزبی ابراز داشته و اختصاص آن به جریان ندا و تعمیم آن به مقبولیت این جریان در نزد وی نمی‌تواند محلی از اعراب داشته باشد. آیا هر کس دیگری اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب به سراغ خاتمی رفته و پیرامون راه‌اندازی حزب از وی سوال می‌کرد، آیا پاسخی غیر از این دریافت می‌داشت؟ مضاف بر آنکه سیدمحمد خاتمی اگر مایل به ابراز نظر باشد نه زبان الکنی دارد و نه اهل مسامحه کاری در اینگونه موارد است، کما اینکه به هنگامه بالاگرفتن بحث‌ها پیرامون ندا اعلام داشت: «اگر کسی خواست با سلایق خاص خودش حضور داشته باشد اشکالی ندارد، ولی این به این معنا نیست که بگویید اصلاح‌طلبی بد است، حالا کسانی می‌خواهند اصلاح‌طلبی خوب درست کنند!»

نسل دوم بی‌معنا
جریان «ندا» اعلام داشته بود که نسل دوم اصلاح‌طلبان است، نکته‌ای که شاید بخش عمده‌ای از مخالفت‌ها نسبت به این جریان از آن جهت نمود یافت. چرا که بسیاری از کنشگران شناخته شده جریان اصلاحات نمایندگی به این تشکل سیاسی نداده بودند و از اساس ایجاد تشکلی که بخشی از اصلاح‌طلبان را بواسطه شاخصه سنی از بدنه اصلی جدا کند، اقدامی متعارف و عقلانی نمی‌دانستند. این جریان با تغییر نام خواست که این مشکل را مرتفع کند اما یک‌بار دیگر خرازی به نمایندگی از این تشکل می‌گوید: «ما به دنبال جدایی نیستیم، مگر می‌شود نسل اول و دوم اصلاح‌طلبان با هم تعامل نداشته باشند؟» ظاهرا او به دنبال ترمیم شکاف و تلطیف فضاست اما توجه ندارد که همین نمایندگی کردن نسل دوم و تفکیک ملحوظ شده محل ایراد و مورد مناقشه است. اصلاح‌طلبان اعم از پیر و جوان در قالب رویکردهای مشخص و اهداف معلوم گام برمی‌دارند و ایجاد حزبی که شاخصه سنی متر و معیار شناخت آن است نه متعارف و نه منجر به ارزش افزوده‌ای است. از سوی دیگر وی تاکید می‌کند که قانون اساسی و ارکان نظام مورد قبول این جریان است. نکته‌ای که نیاز به این تاکید موکد ندارد چرا که مشی ومرام اصلاح‌طلبی حرکت در چارچوب قانون اساسی و ارکان آن است و در حالی که خود را در قالب یکی از 51 تشکل اصلاح‌طلب می‌پندارند، آگاهند که اصلاح‌طلبی با پذیرش این اصول معنا و مفهوم می‌یابد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آرمان نوشت: مصادره به مطلوب خاتمی طی یک اظهارنظر حزبی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X