850 واحد راكد در شهرك هاي صنعتي كشور پارسال به چرخه توليد بازگشتند

به گزارش ايرنا علي يزداني، يكشنبه در جلسه ستاد تسهيل و رفع موانع توليد استان فارس در شيراز افزود:‌ احياي اين واحدهاي صنعتي فرصت اشتغالزايي براي افزون بر 16 هزار نفر را در پي دنبال داشت.
وي گفت:‌از اين تعداد، 66 واحد راكد در شهرك هاي صنعتي استان فارس در سال 94 به چرخه توليد بازگشتند.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه ريزي دولت براي اجرايي كردن سياست هاي اقتصاد مقاومتي گفت:‌ ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، اين وزارتخانه را مكلف به فعال كردن هفت هزار و 500 واحد صنعتي در كشور كرده است.
يزداني ادامه داد:‌ وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، اين ماموريت را كف تعهد خود مي داند و به دنبال احياي 9 هزار واحد صنايع كوچك و يك هزار واحد صنعتي متوسط و اجراي دو هزار طرح صنعتي است.
به گفته مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران، از 87 هزار و 659 واحد صنعتي كشور، 37 هزار و 120واحد در شهرك ها و نواحي صنعتي كشور مستقر هستند.
وي گفت:‌از مجموع صنايع كشور، 79 هزار و 138 واحد صنايع كوچك و هفت هزار و 800 واحد صنعتي متوسط هستند و مابقي صنايع بزرگ هستند.
بنا بر اعلام اين مقام مسئول، صنايع كوچك به صنايعي كه تا 49 نفر نيروي كار دارند و صنايع متوسط به صنايعي با نيروي كار بين 50 تا 99 نفر گفته مي شود و صنايع بزرگ هم افزون بر 100 نيروي كار دارند.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ از ميان 37 هزار و 120 واحد مستقر در شهرك هاي صنعت كشور، 34 هزار و 538 واحد صنعتي مستقر در شهرك هاي صنعتي ‌كوچك هستند.
وي گفت:‌ در شهرك هاي صنعتي كشور، هفت هزار و 85 واحد غيرفعال است كه بيشترين آنها واحدهاي صنعتي كوچك هستند كه با تدابيري ‌امكان بازگشت آنها به چرخه توليد درسال جاري وجود دارد.
يزداني گفت:‌ هم اينك چهار هزار و 372 واحد در كل استان فارس داراي پروانه بهره برداري صنعتي هستند كه از اين تعداد، 570 واحد غيرفعال است.
وي ادامه داد:‌ دو هزار و 428 واحد در شهرك هاي صنعتي استان فارس مستقر هستند كه دو هزار و 361 واحد آن را صنايع كوچك تشكيل مي دهند كه 13 درصد آنها غير فعال هستند.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ‌هم اينك 99 هزار و 840 واحد صنعتي در كشور در حال ساخت و ساز است كه از اين تعداد 29 هزار و 799 واحد متعلق به شهرك هاي صنعتي است.
وي ادامه داد:‌ وجود آمار هفت هزار و 592 طرح در حال ساخت در استان فارس، نشان دهنده ظرفيت بالاي اين استان در جذب سرمايه گذاري است.
يزداني گفت:‌هم اينك 510 طرح صنعتي در استان فارس پيشرفت فيزيكي آنها افزون بر 60 درصد است كه مي توانند امسال در اين استان به بهره برداري برسند.
مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران در بخش ديگري از سخنان خود از استقرار نيافتن واحدهاي صنعتي در برخي شهرك هاي صنعتي ابزار نارضايتي كرد و گفت: ‌از 778 شهرك صنعتي سراسر كشور، در 378 شهرك يا قرارداد با سرمايه گذاران بسته نشده، ‌يا قرارداد بسته شده و واحد به بهره برداري نرسيده و يا كمتر از 10واحد به بهره برداري رسيده است.
وي ادامه داد:‌ از 62 شهرك صنعتي استان فارس، در 10 شهرك قرارداد سرمايه گذاري منعقد نشده است و در 12 شهرك، قرارداد بسته شده ولي كمتر از 10 واحد به بهره برداري رسيده است.
يزداني اظهار كرد:‌ از 504 قرارداد امضا شده در شهرك هاي صنعتي فارس در سال 94، 414 قرارداد مربوط به دو شهرك بوده است و در 60 شهرك ديگر تنها 90 قرارداد سرمايه گذاري امضا شده است كه حاكي از عدم تعادل و توازن در جذب سرمايه گذاري است.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به عزم دولت براي حمايت از رونق توليد گفت: ‌هيات دولت روز پانزدهم ارديبهشت ماه جاري همه بانك ها را مكلف كرد كه بدون توجه به چك هاي برگشتي و مطالبات معوق واحدهاي صنعتي، از واحدهايي كه كيفيت محصولات آنها مورد تاييد است، برنامه اي براي پرداخت بدهي مطالبه كنند و آزادسازي وثيقه هاي مازاد نيز يكي از محورهاي بخشنامه دولت است.
يزداني ادامه داد:‌ 20 ميليارد ريال تسهيلات براي حمايت از صنايع كوچك در سراسر كشور تخصيص يافته است كه واحدهاي متقاضي از آن به زودي بهره مند مي شوند.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس و دبير كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان نيز در اين جلسه گفت: تاكنون مشكلات 344 واحد صنعتي فارس در 62 جلسه اين كارگروه بررسي شده است كه 604 مصوبه را به همراه داشته است.
علي همتي افزود: ‌از اين مصوبات، 50.3 درصد اجرايي شده است و 27 درصد مصوبات نيز در دست پيگيري است و به زودي به نتيجه مي رسد و بقيه مصوبات نيز با هدف گره گشايي از مشكلات واحدهاي توليدي پيگيري مي شود.
2027 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «850 واحد راكد در شهرك هاي صنعتي كشور پارسال به چرخه توليد بازگشتند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X