همه چیز درباره جدیدترین پردازنده اپل، SoC A8

 همه چیز درباره جدیدترین پردازنده اپل، SoC A8

ترنجی/ بسیار خوب، هر چه درباره بحث‌های تبلیغاتی و طعنه‌های دیگر شرکت‌ها به اپل خواندیم بس است. این بحث‌های حاشیه ای حکم نمک دنیای تکنولوژی دارند اما اصل داستان جای دیگر نوشته شده است. برای فهم بهتر هر دستگاهی باید دانست که آن را چطور و با چه فناوری‌هایی، با چه نوآوری و از چه راهی پیش برده اند. #آیفون6 پردازنده اصلی سیستم روی یک چیپ یا SoC، نسل بعدی اپل را در قلب خود دارد، A8.

درباره پردازنده جدید اپل یعنی A8 برایتان نوشتیم و بنچمارک‌های نه چندان متعجب کننده آن را هم دیدیم. اما همه چیز را درباره آن نمی‌دانیم. هر پردازنده از بخش‌های متنوعی مثل پردازنده مرکزی یا CPU، پردازنده گرافیکی یا GPU، پردازنده دوربین (ثبت تصویر)، پردازنده حرکتی و بخش مهم بهینه بودن در مصرف انرژی را دارد. امشب می‌خواهیم در این مقاله نگاهی عمیق تر به هر بخش پردازنده آیفون6 و آیفون 6 پلاس داشته باشیم.

پردازنده مرکزی پردازنده A8 و تکنولوژی ساخت
سامسونگ و اپل دست در دست پردازنده‌های زیادی را تولید کرده اند و در قلب آیفون‌ها تحویل مصرف کننده‌ها دادند. این رابطه کمی‌تیره و تار شد اما دوباره و از روی اجبار اعلام اتش بس کردند. حالا امسال اپل تولید کننده پردازنده‌های خود را به TSMC شرکت تایوانی تولید کننده نیمه‌هادی‌ها، تغییر داده است. گفته می‌شود که اپل برای سال 2015 دوباره به سوی سامسونگ دست دراز خواهد کرد اما هنوز که نامی‌از سامسونگ بر پردازنده‌های A8 اپل دیده نمی‌شود.

اپل به صورت رسمی‌مشخصات فنی اپل A8 را اعلام نکرده است، همانطور که هیچ سالی چنین کاری نکرده است. پردازنده اصلی آیفون6 و 6پلاس یک پردازنده 2هسته ای سیکلون به فرکانس 1.4 گیگاهرتز است. این موضوع را از برنامه‌های بنچ مارک مختلف دریافته اند که می‌توان به صحت آن‌ها اتکا کرد. برای مقایسه، پردازنده A7 اپل که پردازنده سال پیش آنها می‌شود دارای فرکانس 1.3گیگاهرتز بود که درون خود 2 هسته پردازشی داشت.
پردازنده A8 اپل بر مبنای معماری ARMv8 بنا نهاده شده است که یک 64بیتی آن‌ها است، دقیقا همانند A7 در آیفون 5s. توضیحات TSMC درباره A8 این است: پردازنده A8 “با پروسه پیشرفته 20نانومتری” ساخته شده است. اگر بخواهید با پردازنده A7 مقایسه کنید باید بگوییم A7 با پروسه 28 نانومتری ساخته می‌شد. حال این موضوع چه تاثیر و چه معنایی دارد؟ هر چه پروسه تولید در مقیاس کوچکتری انجام شود، می‌توان تعداد ترانزیستور بیشتری روی مساحت برابر جای داد و این خود باعق قدرت بیشتر پردازنده می‌شود در حالی که مصرف انرژی بهینه تری هم خواهد داشت.
برای مثال A8 نسبت به A7 تا 30٪ سریعتر و 25٪ بهینه تر در مصرف انرژی است. در عین حال تا 2 برابر چگالی ترانزیستور بیشتری نسبت به 28 نانومتری‌ها دارد. رقیب مستقیم آیفون 6 و 6پلاس در این زمینه گلکسی #آلفا است که اولین دستگاه موبایل با پردازنده 20 نانومتری است و از ایگزینوس 5430 بهره می‌برد.

در سوی دیگر اپل مدعی است که چیپ جدید تا 50٪ نسبت به A7 در مصرف انرژی بهتر عمل خواهد کرد. حتی در جایی که اندازه کوچکتری هم دارد، تقریبا دو برابر ترانزیستور در خود جای داده است یعنی 2 میلیارد عدد. در طول کنفرانس بخش CPU پردزانده A8 را 50 برابر قوی تر از نسل اول آیفون که در سال 2007 ارایه شد دانستند. جا دارد همین جا ذهن شما را به بازی با اعداد هم معطوف کنیم چرا که این مقایسه کاملا بی معنا است و در بازه زمانی بسیار غیر معقولی بررسی شده است، حدود 7 سال!

پردازنده گرافیکی اپل A8
در حین مراسم رونمایی از آیفون هی جدید، صحبت بسیاری درباره بخش پردازنده گرافیکی این پردازنده به میان آمد که نوید بازی‌های نرم و روان و با جزییات بالا را به مصرف کننده‌های می‌دهد. این‌ها همه به لطف پردازنده گرافیکی قوی موجود در پردازنده A8 است. هنوز اپل درباره این مورد هم اظهار نظر رسمی‌نکرده است اما محتمل ترین گزینه برای استفاده در این پردازنده PowerVR GX6650 است. (در مطلب بنچ مارک A8 دیدیم که در دستگاهی بنچمارک گرفته شده بود مدل GX6630 وجود داشته است و هنوز این موضوع ماییه اختلاف است).

اپل از نمونه دارای 6 “هسته سایه زن” یا همان USC این پردازنده گرافکیی استفاده کرده است که بر مبنای معماری قوی PowerVR و 192 هسته بنانهاده شده است. این نمونه همچنین در بین ساخته‌های شرکت، بهینه ترین در مصرف انرژی است. پردازنده گرافیکی موجود در آیفون 5اس مدل PowerVR 6430 بود و البته هنوز به بنچ مارک‌های آیفون6 دسترسی ندارند تا بتوانند آن را با آیفون 5اس مقایسه کنند اما اپل در طب کنفرانس دوباره یک معیار عجیب و غریب در مقایسه با نسل اول آیفون ارایه کرد که در آن پیشرفت 84 برابری را نسبت به سال 2007 شاهد هستیم!
ما می‌دانیم که قدرت پردازنده گرافیکی آیفون 5اس برابر 153.6/230.4گیگافلاپ به ازای فرکانس 600 مگاهرتز بوده است، پردازنده PowerVR 6650 موجود در A8 با فرکانس 650مگاهرتز تا 250/500گیگافلاپ را حداقل روی کاغذ تحویل خواهد داد. این خود نوید بازده خیلی بهتر در زمینه گرافیکی برای آیفون6 و 6 پلاس خواهد بود.
به همراه METAL ، تکنولوژی جدیدی که اجازه می‌دهد تا CPU و GPU در آن واحد با کمک همدیگر کار کنند تا بازده گرافیکی بهتری را تولید کنند، حتی می‌توان سقف انتظار‌ها را روی طبقه بالا تنظیم کرد!

پردازنده حرکتی M8 پردازنده A8
آیفون 5اس اولین دستگاه از اپل بود که پردازنده مجزایی را برای پایش حرکات شما به صورت مجزا ترتیب داده بود. این پردازنده اطلاعات حسگر‌های حرکتی را در خود پردازش می‌کرد تا اطالاعات مفیدی را برای کاربردهای بسیار مفیدتری ارایه کند. چرا این بخش به صورت مجزا در نظر گرفته شد؟ چون مصرف انرژی کمتری داشته باشید و در طول کل روز این پردازش‌های مفید انجام شود، این خود رازی کوچک از سر مصرف کم انرژی پردازنده A7 بود. حالا قرار است این روال در آیفون6 و آیفون6پلاس هم ادامه داشته باشد.
M8 که تکامل پردازنده M7 است با بارومتر تصحیح شده آمده است تا فشار هوا را بهتر اندازه بگیرد. اکنون این پردازنده توانایی‌های جدیدی (!) مثل شمردن گام‌های شما، تغییرات جزیی و محاسبه فاصله پیموده شده توسط شما را دارد. حتی این پردازنده متوجه این است که شما در یک جای ساکن هستید یا در حال حرکتید(!). به لطف فناوری METAL این پردازنده حتی در صورت نیاز خواهد توانست تا از پردازنده گرافیکی و اصلی بهره بگیرد تا پردازش‌های خود را انجام دهد. بدین گونه سیستم قادر خواهد بود وضعیت دستگاه را در هنگام بازی کردن شما متوجه شود.
یکی دیگر از زمینه‌های کاربرد این پردازنده را می‌توان در بخش Healthkit دانست. این بخش مقدار زیادی از داده‌های حرکتی شما را نیاز دارد و به وسیله این پردازنده می‌تواند با صرف انرژی بسیار کم به آن‌ها دست بیابد.

پردازنده تصویر و دوربین iSight
در کنفرانس اپل وقت زیادی حول مانور روی پیشرفت‌های دوربین آیفون صرف شد. اپل با پردازنده A8 پردازش‌های متفاوتی روی تصویر خام انجام می‌دهد و این باعث خروجی تصاویر بهتری می‌شود. علاوه بر پیشرفت‌هایی در عکس برداری که به لطف پردازنده جدید تصویر پردازنده A8 روی می‌دهد، به دلیل وجود رمزگذار جدید ویدیو حالا شما می‌توانید تصویر برداری حرمت آهسته 240فریم بر هر ثانیه را داشته باشید. بیایید یک نمونه از این فیلم برداری هیجان انگیز را با بهم ببنیم:این نتیجه فوق العاده را حاصل همکاری A8 و M8 می‌دانند. علاوه بر این در تصویر برداری امکاناتی چون Focus Pixel، شخیص صورت بهتر و حالت تنظیم خودکار فوکوس دنبال کننده سوژه (که به لطف حالت تشخیص فاز روی می‌دهد) را داشته باشید. نتیجه همه این‌ها تصاویری با نویز کم و رنگ‌های طبیعی تر است که باعث تصاویری با کیفیت بهتر می‌شود.

مصرف انرژی
همه چیز را گفتیم و حالا وقت آن است به ارزشمندترین موضوع درباره اپل A8 بپردازیم، عمر باتری یا به عبارت بهتر مصرف انرژی آن. در آیفون 5اس علی رقم بهینه سازی بسیار قوی برای پردازنده A7 و باتری 1570 میلی آمپری آن اما واقعا عمر باتری خوبی را از آن شاهد نبودیم، #WallHugger را به یاد دارید؟ مشخصا هنوز تا مشخص شدن عمر باتری آیفون6 و آیفون6پلاس فاصله زیادی داریم اما می‌توان با کدگشایی اطلاعات منتشره اپل به موارد ارزشمندی رسید.
اگر عبارت “بهینه” را به وسیله کلید‌های ترکیبی ctrl+f در این صفحه جستجو کنید می‌بنید که در هر پاراگراف به آن اشاره شده است. از پروسه ساخت 20 نانومتری تا GPU بهینه تر و البته موجود بهینه سازی به نام M8. مسلما مصرف انرژی ایم مجموعه کاملا بهینه است. با در نظر گرفتن میزان پیشرفت عمر باتری آیفون6 و 6پلاس به حجم باتری 1800میلی آمپر برای آیفون6 و 2915 میلی آمپر برای آیفون 6 پلاس میرسیم.
بسیار خوب، نظر شما درباره پردازنده A8 و تلاش یک ساله اپل برای آیفون‌ها 6 و 6 پلاس چیست؟

 همه چیز درباره جدیدترین پردازنده اپل، SoC A8

 همه چیز درباره جدیدترین پردازنده اپل، SoC A8

 همه چیز درباره جدیدترین پردازنده اپل، SoC A8

 همه چیز درباره جدیدترین پردازنده اپل، SoC A8

 همه چیز درباره جدیدترین پردازنده اپل، SoC A8

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « همه چیز درباره جدیدترین پردازنده اپل، SoC A8» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X