کد اصلاحی 3.1 چیست و چگونه به کار غرب می‌آید؟/ وقتی که ایران مجبور می شود ایده‌های هسته‌ای خود را قبل از اجرا به غرب بگوید

کد اصلاحی 3.1 چیست و چگونه به کار غرب می‌آید؟/ وقتی که ایران مجبور می شود ایده‌های هسته‌ای خود را قبل از اجرا به غرب بگوید

رجا/ متن پیش رو در رجا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

«تردیدی نیست که مجمع عمومی سازمان ملل متحد نقطه ی عطف و کانونی برای مذاکرات گام نهایی خواهد بود» این اظهارنظرِ وندی شرمن پس از پایان مذاکرات وین 6 و در تشریح این مذاکرات در جمع کارشناسان و خبرنگاران در واشنگتن مطرح شده است.

این در حالی است که آقای روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل امروز راهی نیویورک شده است و رسانه های غربی خبر داده اند که در حاشیه این اجلاس احتمال دارد طرفین مذاکره درباره بعضی از موضوعات مورد مناقشه در مذاکرات گام نهایی به یک جمع بندی و توافق شفاهی برسند.

در گزارش ذیل مطرح شدن پیشنهاد پذیرش کد اصلاحی 3.1 در مذاکرات گام نهایی مورد بررسی قرار گرفته است.

یکی از پیشنهادات دیگری که رسانه های غربی مدعی هستند در مذاکرات هسته ای میان ایران و 1+5 مطرح شده است درخواست کشورهای غربی به ایران برای پذیرس کد اصلاحی 3/1 است.

کد اصلاحی 3.1 یک بند اضافه شده به توافق پادمان است.

توافق پادمان در سال 1975 میلادی تصویب شد و بر اساس بندی از این توافق، هر فعالیت هسته ای در هر مقیاسی، 6 ماه قبل از تزریق مواد به دستگاه های سانتریفیوژ، باید به اطلاع آژانس برسد اما بر اساس کد اصلاحی 3.1 هر کشوری از زمانی که تصمیم به ساخت یک برنامه هسته ای می گیرد موظف می شود که آژانس را مطلع کند.

به عنوان مثال زمانی که یک کشور عضو پادمان تصمیم می گیرد یک پروژه هسته ای را به مرحله اجرا بگذارد، احتمال دارد ساخت این پروژه چندین سال به طول انجامد،با این حال بر اساس توافق پادمان این کشور موظف است 180 روز قبل از آغاز فرآیند غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی را در جریان قرار دهد ولی در صورت پذیرش کد اصلاحی 3.1 از بدو طرح ریزی برنامه هسته ای باید آژآنس و به تبع آن سایر کشورها مطلع شوند.

در واقع کد اصلاحی 3.1 ابزاری در اختیار کشورهای دارای فناوری هسته ای است که بتوانند با آگاهی از ابعاد برنامه هسته ای دیگر کشورها و در شرایطی که هنوز فرآیند ساحت یک برنامه هسته ای جدید در کشورهای عضو ان پی تی آغاز نشده ، با استفاده از ظرفیت های نظارتی آژانس در ایجاد این برنامه هسته ای مانع تراشی کنند.

البته تیم مذاکره کننده هسته ای دولت دوم خرداد در راستای آنچه که اعتمادسازی خوانده می شود در دوران فعالیت خود علاوه بر امضای پروتکل الحاقی، کد اصلاحی 3.1 را نیز پذیرفت.

هر چند پس از فک پلمپ تاسیسات هسته ای در سال 84 و با مطرح شدن تهدید ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، ایران اعلام کرد در صورت ارجاع پرونده، پروتکل الحاقی و کد اصلاحی 3.1 را که به صورت داوطلبانه اجرا کرده بود، متوقف می کند.

پس از توقف پروتکل الحاقی و کد اصلاحی 3.1 ، آژانس در مورد اجرای این معاهدات نیز رویکرد مطالبه گرانه را ادامه داد. آمانو در گزارش های خود درباره پرونده هسته ای ایران همواره قید می کند: «بر اساس توافقنامه پادمان ها و قطعنامه های مربوطه شورای حکام و شورای امنیت، ایران ملزم است مفاد کد اصلاحی 3.1 از بخش عمومی ترتیبات فرعی توافقنامه پادمان را اجرایی سازد»

در واقع درخواست های آمانو از ایران درباره اجرای پروتکل الحاقی و کد اصلاحی 3.1 حالی مطرح می شود که مقامات آمریکایی معتقد هستند در شرایطی توافق نهایی صورت می گیرد که ایران به صورت کامل به دغدغه ها آژانس پاسخ داده و درخواست های آن را اجابت کند.(+)

با این حال روشن است پذیرش کد اصلاحی 3.1 یک مانع جدی بر سر راه برنامه هسته ای ایران به حساب می آید چرا که همانگونه گفته شد درب دخالت های گسترده در برنامه هسته‌ای ایران و نظارت های فراقانونی را باز می‌کند.

ضروری است تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با درک مخاطرات پذیرش کد اصلاحی 3.1 برای صنعت هسته ای کشور تدبیر مناسبی برای پاسخ قاطعانه به 1+5 بیاندیشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کد اصلاحی 3.1 چیست و چگونه به کار غرب می‌آید؟/ وقتی که ایران مجبور می شود ایده‌های هسته‌ای خود را قبل از اجرا به غرب بگوید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X