اکبر ترکان در گفت و گو با «آرمان»: از بقایی شکایت کردیم

اکبر ترکان در گفت و گو با «آرمان»: از بقایی شکایت کردیم

آرمان/ متن پیش رو در ارمان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

منتسبان دولت دهم می‌گویند، از ما شکایتی نشده است. اما واقعیت چیز دیگری است. اکبرترکان می‌گوید: « از دولتمردان متخلف، شکایت شده است، دولت یازدهم اصرار دارد که اموالش را پس بگیرد، شکایت ما وارد مرحله رسیدگی در قوه قضاییه شده است» بعد از «م.ر» و بابک زنجانی اکنون نوبت رسیدگی به تخلفات حمید بقایی است. اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور، در گفت‌وگو با آرمان از شکایت دولت یازدهم می‌گوید.

چندی پیش درمصاحبه‌ای با ما داشتید مبنی بر اینکه دولت فعلی از برخی از دولتمردان قبلی شکایت کرده است. پرونده شکایت از دولتمردان سابق در چه مرحله‌ای است؟
بله، از مجموعه‌ای مدیران متخلف دولت‌های نهم و دهم و کسانی که تخلفاتی را در مرکز امور ایرانیان، مناطق آزاد و حوزه ریاست جمهوری داشتند شکایت کردیم. یکی از آنها هم معاون اجرایی ریاست جمهوری بود. این موضوع از سوی دولت به قوه قضائیه ارجاع شده است تا شاهد بازگشت اموال دولتی به بیت‌المال باشیم. تا جایی که بنده اطلاع دارم، هم‌اکنون این پرونده در نوبت رسیدگی قرار دارد. مرکز ایرانیان خارج از کشور زیرمجموعه نهاد ریاست‌جمهوری است که امور ایرانیان خارج از کشور را اداره می‌کند. معاون رئیس‌جمهور سابق، مجموعه‌ای را به ثبت رساند به نام خانه ایرانیان خارج از کشور. اما در دولت گذشته دبیر مناطق آزاد و دوستانشان از این تشابه اسمی استفاده کردند و ساختمان‌های مناطق آزاد را به قیمت‌های بسیار ارزانی 10 ساله اجاره دادند یا تصرف کردند. اجاره دادند به خانه ایرانیان خارج از کشور با اسامی افراد مختلف. به یک معنا دبیر مناطق آزاد خودش هم موجر بوده است و هم مستاجر، چون ایشان دبیر مناطق آزاد محسوب می‌شد موجر بود. موسسه‌ای را نیز به نام خانه ایرانیان خارج از کشور به ثبت رسانده و لذا مستاجر هم محسوب می‌شد. از این طریق تخلفات صورت گرفت، این تازه بخشی از تخلفات آنهاست. متاسفانه رقم تخلفات فراتر از موضوع است اما مدتی است که ما به دنبال باز پس‌گرفتن اموال دولت هستیم، متاسفانه ناچار شدیم از مدیران و دبیر سابق مناطق آزاد شکایت کنیم چون اموال را پس نمی‌دهند. پرونده‌ای هم به قوه قضائیه ارجاع شده است و در تلاش هستیم اموال دولت پس گرفته شود و این موضوع را حل کنیم. از دولتمردان متخلف، شکایت شده است، دولت یازدهم اصرار دارد که اموالش را پس بگیرد. شکایت ما وارد مرحله رسیدگی در قوه قضاییه شده است.
اکنون پرونده شکایت از آقای بقایی در چه مرحله‌ای است؟
متأسفانه همچنان خودرو‌ها، اموال و ساختمان‌هایی که اعلام شده بود توسط برخی مسئولان دولت گذشته مورداستفاده قرار می‌گیرد، با گذشت بیش از یکسال از آغاز به کار دولت یازدهم، هنوز در اختیار این افراد قرار دارد و به دولت بازگردانده نشده است. البته میزان استفاده‌ها بیش از اینها بوده است. اما هر تخلفی در جای خودش قابل طرح است. قوه قضائیه به تک‌تک پرونده‌ها رسیدگی می‌کند همچنان که در طی یک سال گذشته به مرور به تخلفات مالی مدیران دولت گذشته رسیدگی شده است. درخصوص این پرونده ما بارها از مدیران دولت دهم خواستیم با ما همکاری کنند و اموالی که در اختیار گرفته‌اند پس دهند که متاسفانه تاکنون همکاری نکرده‌اند. اینکه هر روز یک تخلف از برخی منتسبان دولت‌های نهم و دهم در رسانه‌ها منتشر می‌شود خبر خوشی نیست، هر مدیری از این اخبار ناراحت می‌شود؛ فرقی هم نمی‌کند از دولت فعلی باشد یا قبلی، فساد اداری و اقتصادی برای مدیران دولتی خبر خوشی محسوب نمی‌شود. اما باید دانست دلیل اصلی فساد اداری و اقتصادی در دولت گذشته؛ بی‌نظمی نظام اداری و تصمیم‌سازی در دولت بود که مسبب اصلی این بی‌نظمی خودساخته برخی مدیران دولت قبلی بودند. اینکه در خصوص این پرونده بیش از اینها بوده است؛ بله من قبول دارم که پرونده گسترده‌تر از دراختیارگرفتن ساختمان‌های مناطق آزاد است؛ بخش دیگری از این پرونده مربوط به دراختیار گرفتن خودروهای مناطق آزاد است. تعداد زیادی خودروی مدل بالا را در اختیار خانه ایرانیان خارج از کشور قرار داده‌اند که هنوز کسی آنها را به مناطق آزاد پس نداده است. متاسفانه این خودروها در اختیار اشخاصی هستند که همکاری نمی‌کنند. ما به دنبال پس گرفتن اینها هستیم نه خبر؛ طبعا هیچ‌کس خوشحال نمی‌شود که خبری از تخلف اداری را بشنود.
چه تعداد خودرو و چه تعداد ساختمان بوده است و چرا تاکنون اقدام نکردید؟ اکنون یک سال از آغاز فعالیت دولت یازدهم می‌گذرد؛ در این یک سال برخوردی نداشتید؟
تعداد 26 خودرو که 16 تای آن واگذار شده است. حدود سه ساختمان بوده است که تحویل گرفتند. ما از طریق دستگاه قضایی برخورد حقوقی کردیم، راه دیگری هم نداشتیم. وقتی من به مناطق آزاد آمدم متوجه شدم که این تخلف هم در کنار بقیه تعدادی تخلفات اقتصادی و اداری هم صورت گرفته است، از آنجا که من پیش از این ماموریت داشتم دولت را تحویل بگیرم با تخلفات متعددی روبه‌رو شدم اما راهکار قانونی برای برخورد با آنها هنوز فراهم نشده بود. به مرور زمان این امکان فراهم شد تا با این تخلفات برخورد شود. امروز شما با تخلفات مالی متعدد که بسیاری از آنها ساخته بی‌نظمی نظام اداری بوده است مواجهید. من نمی‌خواهم وارد جزئیات بقیه تخلفات و عوامل پدیدآورنده آن شوم. گفتم که ما به‌دنبال یک ماجرای جنجالی نیستم همه این مواردی که اشاره شد و مواردی که بعدا اشاره می‌کنیم اموال دولتی هستند. واقعیت این است که بخش کوچکی از این تخلفات در موسسه‌ای با عنوان «موسسه خانه ایرانیان خارج از کشور» با تشابه اسمی با «شورای‌عالی ایرانیان خارج از کشور» تاسیس و بعد با استفاده از این تشابه اسمی اقداماتی -اعم از اجاره ساختمان‌ها با قیمت بسیار نازل و دراختیارگرفتن تعدادی از خودروهای ریاست جمهوری در مناطق آزاد- را انجام داده‌اند. تعدادی خودرو و ساختمان دولتی با قیمت نازل به موسسه «خانه ایرانیان خارج از کشور» اجاره داده شده است. فرد مذکور در زمانی که معاون اجرایی و دبیر مناطق آزاد بوده به‌عنوان رئیس این موسسه فعالیت داشته است.
دقیقا در چه زمانی واگذار شد؟
در روزهای پایانی دولت قبل مصوبه‌ای از هیات‌دولت گرفته شد که ساختمان‌های مناطق آزاد به نهادهای فرهنگی واگذار شود و در ادامه این مصوبه، خانه ایرانیان را نهاد فرهنگی معرفی کردند در حالی که اصلا در اساسنامه این خانه مساله فرهنگی وجود ندارد. بالاخره این تخلفات در کنار بقیه تخلفات که من از کنار آنها عبور کردم، قابل پیگیری است.
آنها منکر چنین تخلفی شده‌اند و ادعای شما را رد می‌کنند؟
بحث ما این است که چرا اموال دولتی را پس نمی‌دهد. من مسئول مناطق آزاد هستم و این حیطه مسئولیت من است. باید اموال در اختیار گرفته شده را پس بدهند. موارد دیگری از تخلف در مناطق آزاد وجود دارد که به مرور نیاز به پاسخگویی مسئولان گذشته دارد فعلا ما شکایت کردیم و مسئولان گذشته باید پاسخ دهند.
به طور مشخص یک مورد از تخلفات را بفرمایند؟
به طور مثال بفرمایند در مورخ 26/3/92طی مصوبه‌ای حق بهره‌برداری از یک باب ساختمان سازمان منطقه آزاد قشم واقع در خیابان گاندی به مساحت زیربنای ۶۷۵ مترمربع به نهاد ریاست‌جمهوری واگذار شد حالا دولت نظر دیگری دارد، معتقد است اموال دولتی باید بازگردد بنابراین ما از طریق قوه قضائیه عمل کردیم. قوه قضائیه درمورد قراردادهای اجاره 10ساله و 26 خودرو تصمیم می‌گیرند طبعا باید پاسخگو باشند. پرونده تخلفات اداری دولت گذشته در مناطق آزاد باز است. اینکه گفته می‌شود پرونده تخلفات دولت گذشته بسته شده است؛ صحیح نیست. من نمی‌توانم و اکنون فرصت خوبی نیست که به تمام تخلفات اشاره کنم. میزان تخلفات بیشتر از اینهاست، نمی‌توانند انکار کنند؛ تخلف کرده‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اکبر ترکان در گفت و گو با «آرمان»: از بقایی شکایت کردیم » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X