کارشناس اقتصادی: در برنامه ششم به مسائل اساسی کشور توجه شود/ احیای سازمان برنامه مهم ترین مساله در برنامه ششم

کارشناس اقتصادی: در برنامه ششم به مسائل اساسی کشور توجه شود/ احیای سازمان برنامه مهم ترین مساله در برنامه ششم

ایرنا/ یک کارشناس اقتصادی گفت، در برنامه ششم توسعه باید مسایل اساسی کشور مورد توجه قرار گیرند تا همانند برنامه سوم 60 تا 70 درصد از اهداف آن تحقق یابد.

مهدی پازوکی با بیان اینکه بهترین برنامه بعد از انقلاب برنامه سوم توسعه بود، اظهار داشت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و برای برون رفت از رکود اقتصادی باید یک برنامه بلندمدت همراه با کارا کردن نظام مالیاتی، بانکی، سیستم عدالت اجتماعی، سیستم اداری و گمرک و فعال کردن بخش خصوصی تعریف شود.

وی گفت: همچنین فعال کردن بخش خصوصی و کاهش تصدی گری دولت، تعیین تکلیف سهام عدالت و حذف سازمان های وابسته به این سهام با توجه به اینکه حساب و کتاب مشخصی ندارند نیز باید در برنامه ششم مورد توجه قرار گیرند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برنامه ششم نباید همانند برنامه پنجم که اصلا برنامه هم نبود، عملی شود، تصریح کرد: برای تحقق اهداف توسعه در برنامه ششم باید حس امنیت برای سرمایه گذاری و بخش خصوصی هم ایجاد و تقویت شود.

وی با بیان این مهم ترین اقدام در برنامه ششم، احیای سازمان برنامه و بودجه است، خاطرنشان کرد: اگر این سازمان احیا شود می توان گفت که اهداف برنامه ششم هم تحقق پیدا کرده و همانند برنامه پنجم نخواهد شد.

پازوکی افزود: باید با احیای سازمان برنامه و بودجه به عنوان مسئول توسعه و ایجاد انضباط مالی و پولی و شفافیت سازی در اقتصاد، کشور را به سمت تحولات توسعه ای پیش برد ضمن آنکه برای فعال کردن بخش خصوصی و دستیابی به اهداف قانون اصل 44، احیای این سازمان لازم و ضروری است.

گفتنی است، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفته است: برنامه ششم توسعه که در دست تدوین است باید متفاوت تراز برنامه های توسعه چهارم و پنجم باشد.

محمدباقر نوبخت در این خصوص اظهار داشته است: هدفی که در برنامه سند چشم انداز برای ایران 1404 ترسیم شده ، ایرانی توسعه یافته است.

وی با اشاره به عملکرد دولت در یکسال گذشته، خاطرنشان کرد: دولت در این مدت بیشتر بر مباحث کوتاه مدت و تاثیرگذار تاکید داشته و در ادامه با تدوین برنامه ششم توسعه، گام در مسیر توسعه بیشتر کشور بر می دارد.

نوبخت افزود: تلاش بر این است تا در کنار تهیه بودجه سال 94 و ارائه به مجلس قبل از آبان ماه، در فرصت قانونی برنامه ششم توسعه نیز تدوین و ارائه شود. در تدوین این برنامه از نظراتی که پیشرفت و توسعه کشور را در پی داشته باشد استفاده می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارشناس اقتصادی: در برنامه ششم به مسائل اساسی کشور توجه شود/ احیای سازمان برنامه مهم ترین مساله در برنامه ششم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X