امکان پیش‌بینی‌ تراز انسولین کودکی با میزان انسولین خون بندناف

امکان پیش‌بینی‌ تراز انسولین کودکی با میزان انسولین خون بندناف

ایسنا/ نتایج بررسی اسناد رو به رشد حاکی از آن است که رویدادهای جنینی و اوایل زندگی، بنیاد سلامت یا بیماری متابولیک دوران بعدی زندگی را فراهم می آورد.
در طول دهه ی گذشته، میان تولد زودرس و ایجاد مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 در دوره ی کودکی و بزرگسالی پیوندی برقرار شده است. اما هنوز معلوم نیست آیا می توان در زمان ولادت اختلالات هومئوستاز انسولین را تشخیص داد یا نه.
پژوهشگران فنلاندی به صورت آینده نگر میزان انسولین پلاسما را از زمان تولد تا سن 6.5 سالگی در 1358 کودک یک قلو اندازه گیری کرده اند که در یک جمعیت اقلیت شهری (همنوای ولادت بوستون ) دچار نقص اساسی ولادت نبوده اند.
در هر کودک حداقل دو نوبت میزان انسولین اندازه گیری شد (یک نمونه ی خون بندناف در زمان تولد و نمونه ی بعدی در فاصله ی سن 6 ماهگی و 6.5 سالگی). حدود 30 درصد جمعیت زودرس (کمتر از هفته ی سی و ششم) به دنیا آمده بودند.
به گفته محققان میزان انسولین خون بندناف با نسبت معکوس با سن آبستنی و مستقل از وزن ولادت برای سن آبستنی ارتباط داشت. در مقایسه با میزان انسولین خون بند ناف، در شیرخواران اوایل ترم میزان انسولین 1.13 برابر (هفته 37 تا 38 آبستنی) در شیرخواران زودرس آخر (34 تا 36 هفته) 1.45 برابر و درشیرخواران پره ترم زودرس 2.05 برابر بود(کمتر از هفته ی 34).
تطبیق از نظر عوامل متغیر مشترک (از جمله سن مادر، استعمال دخانیات ، دفعات زایمان ، وزن تولد برای سن زایمان، دیابت مادر و تراز لپتین در زمان ولادت) بر این ارتباط تأثیری نداشت. افزون بر این، میزان انسولین در زمان ولادت از عوامل پیش بینی کننده ی تراز انسولین در اوایل دوره ی کودکی بود.
نتیجه این پژوهش در JAMA 2014 Feb 12 آمده است.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امکان پیش‌بینی‌ تراز انسولین کودکی با میزان انسولین خون بندناف» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X