ایران همچنان بزرگ‌ترین چالش آمریکاست

ایران همچنان بزرگ‌ترین چالش آمریکاست

اشراف/ متن پیش رو در اشراف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

تلاش‌های ایران به منظور بر هم زدن نظم منطقه‌ای همچنان به عنوان مهم‌ترین چالش بلندمدت آمریکا در منطقه خاورمیانه است. در منطقه پرآشوب و هرج‌ومرج کنونی، ایران فرصتی را به دست آورده که بتواند قدرت و نفوذ خود را افزایش دهد و از طرفی نیز موجب تضعیف آمریکا و متحدان این کشور شود.

اندیشکده «واشنگتن» در جدیدترین تحلیل خودبه قلم «اریک اِدلمن» عضو برجسته مرکز ارزیابی‌های راهبردی و بودجه‌ای، «دنیس رأس» عضو و مشاور اندیشکده واشنگتنو «رِی تکیه» از اعضای ارشد شورای روابط خارجی، با نگاهی به تحولات جدید در منطقه خاورمیانه و به ویژه بحران کنونی عراق به موضوع همکاری میان ایران و آمریکا در این زمینه پرداخته است. در این گزارش آمده است، اگرچه بسیاری از مقامات آمریکایی از قبیل جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا صراحتاً اعلام کرده‌اند که خواهان همکاری با ایران در مبارزه با داعش هستند، اما باید در نظر داشت که همکاری با ایران پیامدهایی را برای آمریکا نیز به دنبال خواهد داشت. در ادامه این گزارش آمده است مقامات آمریکایی به دنبال راهی برای برقراری روابط با ایران هستند، اما این در حالی است که منافع و سیاست‌های این دو کشور در تضاد و تقابل آشکار با یکدیگر قرار دارد و لذا بعید به نظر می‌رسد که ایران بتواند متحدی برای غرب به شمار آید. صرف اتفاق‌نظر این دو کشور مبنی بر مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق نمی‌تواند دلیل خوبی برای آغاز همکاری‌های این دو کشور باشد.

■ همکاری آمریکا و ایران در موضوع مقابله با داعش ■

همزمان با آغاز مبارزه آمریکا علیه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش، بسیاری انتظار دارند در چنین شرایطی آمریکا به ایران پیشنهاد همکاری در این زمینه را بدهد. یکی از این مقامات بلندپایه در این میان که خواهان چنین امری است جان کری، وزیر امور خارجه آمریکاست. وی مصرانه اعلام کرده است که عدم دعوت از ایران در کنفرانس پاریس به معنای آن نیست که آنها با ایده برقراری ارتباط و جویا شدن از نظر ایران در مورد همکاری و مشارکت در این زمینه و یا اینکه تحت چه شرایطی امکان تغییر وجود دارد، مخالف هستند. در ظاهر این امر معقول و منطقی به نظر می‌رسد، چراکه تهران و واشنگتن هر دو به‌به موضوع مبارزه و شکست گروه شبه‌نظامی داعش علاقه‌مند هستند. اما باید دو نکته مهم را نیز مدنظر داشته باشیم. نخست، شرط جان کری برای امکان تغییر و دوم اینکه اصل اساسی و قاعده کلی سیاست‌های خاورمیانه اینگونه است که گاهی دشمنِ دشمنِ ما دوست ما نیست! جزر و مدهای جنگ و مبارزه علیه تروریسم نباید باعث ما را از این موضوع غافل کند که حکومت و نظام دینی ایران و تلاش‌های این کشور به منظور بر هم زدن نظم منطقه‌ای همچنان به عنوان مهم‌ترین چالش بلندمدت آمریکا در منطقه خاورمیانه است.

■ شرایطی به وجود آمده که ایران بتواند قدرت و نفوذ خود را افزایش دهد ■

موضوع همیشگی سخنرانی‌های آیت‌الله خامنه‌ای رهبری ایران این است که آمریکا قدرت در حال افولی است که منابع داخلی قدرتش در حال تحلیل است. در منطقه پرآشوب و هرج‌ومرج کنونی، ایران فرصتی را به دست آورده که بتواند قدرت و نفوذ خود را افزایش دهد و از طرفی نیز موجب تضعیف آمریکا و متحدان این کشور شود.

■ آمریکا به کمک و یاری ایران نیازمند است ■

پس از پیامدها و جنگ ناخوشایند از حملات ۱۱ سپتامبر در افغانستان، باور و نگرش خاصی در این کشور ایجاد شد و تصور می‌شد که آمریکا به منظور بازسازی و احیای مناطق جنگ‌زده و ویران در افغانستان به کمک و یاری ایران نیازمند است و هنوز هم این باور و مفهوم غلط و نادرست از بحرانی به بحران دیگر انتقال می‌یابد. در واقع کمک‌های تاکتیکی ایران در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی، بیشتر به این دلیل بود که ایران واهمه داشت که هدف بعدی برای حملات آمریکا باشد. اما زمانی که همه به واقعیت آگاه شدند، ایران با فراهم نمودن مهمات و پناهگاه برای گروه‌های نظامی مختلف، موجب شد تا نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان با مشکلات بسیار زیادی روبرو شوند. در همین حین، ایران پیوسته به دنبال تضعیف امنیت اسرائیل و سرنگون کردن و تخریب متحدان منطقه‌ای آمریکا در خلیج فارس بود.

■ منافع ایران در تضاد و تقابل با منافع آمریکا قرار دارد ■

اکنون، در دو میدان جنگ خاورمیانه (یعنی سوریه و عراق) منافع ایران در تضاد و تقابل با منافع آمریکا قرار دارد. سهم ایران در کشور سوریه از طریق تأمین پول، نفت، تسلیحات، مشاوران و از همه مهم‌تر نیروهای حزب‌الله به منظور حفظ و سرپا نگاه‌داشتن حکومت بشار اسد واضح و مشخص است. در همین حال، منافع آمریکا ایجاب می‌کند که این کشور باید از همکاری با ایران به منظور مقابله با گروه تروریستی داعش اجتناب نماید، چراکه ممکن است با این اقدام حمایت و پشتیبانی گروه‌های سنی منطقه، که در ریشه‌کن کردن این گروه تروریستی امری لازم و ضروری است را از دست بدهد. با اتخاذ یک موضع قاطعانه در سوریه علیه حکومت بشار اسد و گروه تروریستی داعش، ما این پیام را به رهبران ایران می‌دهیم که هزینه اقدامات و دردسرسازی‌های ایران در حال افزایش است.

■ اتحاد احتمالی با ایران، موجب می‌شود تلاش‌های آمریکا از بین برود ■

هرگونه اتحاد احتمالی با ایران، موجب می‌شود تلاش‌های آمریکا در جهت ایجاد یک دولت کثرت‌گرا و واحد در عراق از بین برود، دولتی که دیگر تهدیدی برای خود در داخل و یا همسایگان و پایگاهی برای تروریسم نخواهد بود. هدف اوباما به منظور تضعیف و نابودی کامل گروه تروریستی داعش زمانی محقق خواهد شد که آمریکا بتواند در طول زمان مناطق تحت تصرف و اشغال این گروه تروریستی در استان‌های نینوا و انبار را از دست آنها خارج کند. این امر نیز نه‌تنها مستلزم انجام حملات هوایی برای پشتیبانی از نیروهای پیشمرگه کرد و نیروهای امنیتی عراق است، بلکه آمریکا باید حمایت‌های قبایل و گروه‌های سنی این کشور را نیز به دست آورد، گروه‌هایی که هسته اصلی قیام علیه گروه تروریستی القاعده در طول بحران عراق را تشکیل می‌دادند. علاوه بر این، یکی از الزامات اصلی سیاست‌های دولت آمریکا در قبال این موضوع باید ایجاد یک دولت فراگیر در عراق باشد که بتواند پشتیبانی و حمایت کشورهای عربی و سنی همسایه نظیر عربستان‌سعودی و امارات متحده عربی را نیز به دست آورد. اگر چنین باور و بینشی وجود داشته باشد که آمریکا به دنبال یک اتحاد بالفعل با ایران است، دستیابی به این دو مهم غیرممکن خواهد شد.

■ تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران ■

در طول دهه گذشته، دولت پیشین و کنونی آمریکا به خوبی موفق شد ایران را از مشتریان اروپایی و حتی آسیایی خود دور سازد. اما واشنگتن در ایجاد چنین شرایطی در روابط میان ایران و کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه چندان موفق نبوده است. آمریکا در این مدت تنها توانسته با فروش تسلیحات به کشورهای عربی و کاهش نگرانی‌های اسرائیل اقدامات مختصری را انجام دهد، با این حال آمریکا تلاش‌های سازمان‌یافته‌ای را به منظور منزوی کردن ایران در منطقه خاورمیانه و میان کشورهای همسایه انجام نداده است. به جای آنکه دولت آمریکا به دنبال خیال واهی همکاری با ایران باشد، این کشور باید تمامی دارایی‌های منطقه‌ای ایران را به چالش بکشد، از شیعیان بغداد گرفته تا میدان جنگ و نبرد در سوریه. همزمان با اینکه ایران به دنبال یافتن شرکای جدیدی است باید این کشور با شرایط جدید و بسیار دشواری روبرو شود. آمریکا و ایران در دو سر زنجیره سیاست‌های خاورمیانه قرار گرفته‌اند و در تقابل با یکدیگر قرار دارند و بعید است که ایران بتواند متحدی برای غرب به شمار آید. صرف اتفاق‌نظر این دو کشور مبنی بر مبارزه با گروه تروریستی داعش نباید ما را از تهدید همیشگی ایران غافل سازد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران همچنان بزرگ‌ترین چالش آمریکاست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X