برگزاری پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی

برگزاری پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی

آریا/ پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی در حالی برگزار می شود که به نظر می رسد مرضیه برومند دبیر این دوره از جشنواره به سطح مطلوبی از خواسته هایش برای اجرا دست نیافته است. وی که امروز در جمع خبرنگاران در تئاتر شهر به همراه پیمان شریعتی و عباس غفاری حاضر بود ضمن ارایه نقطه نظرات خود و اعلام برگزاری این جشنواره از 22 تا 29 شهریورماه سال جاری در تالارهای مجموعه تئاتر شهر شامل تالار اصلی، چهارسو، سایه، قشقایی و کارگاه نمایش، همچنین تماشاخانه سنگلج، تالار هنر، فردوسی و حافظ، فرهنگسرای بهاران و موزه استاد انتظامی به بخشی از گلایه های خود پرداخته و می گوید:« متاسفانه بسیاری از فرهنگسراهایی که به نظر می رسید می توانند برای انجام این کار همکاری داشته باشند و مخاطبان زیادی را نیز جذب کنند مانند فرهنگسرای نیاوران همکاری لازم را نداشتند.»
وی می افزاید:« از آنجاییکه نامه نگاری اداری بلد نیستم فکر کردم کارها با قول و قرارهای مردانه ای که می گذاریم قابلیت به سرانجام رسیدن دارد که عملا اینکار انجام نگرفت.»
برومند در بخشی از صحبت های امروز خود در مجموعه تئاتر شهر به کمک های حداقلی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرده و می گوید:« دوستان ما در معاونت هنری وزارت خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی کمترین کمک را به ما کردند.»
دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی معتقد است:« تئاتر و تئاتر عروسکی باید مخاطب داشته باشد و بخشی از مخاطبان نیز با مدیریت به مخاطبان افزوده می شوند.»
وی در تشریح صبحت های خود می افزاید:« گروه های تئاتری و تئاتر عروسکی باید به غیر از زمان جشنواره نیز در طول ایام سال امکان ارایه کار داشته باشند، امکان اجرا را نیز باید مدیران در اختیار گروه ها قرار بدهند. »
برومند ادامه می دهد:« امکان اجرا تنها تئاتر شهر نیست. بودجه های فرهنگی معمولا به دست اهلش نمی رسد و سر از برنامه هایی درمی آورد که چندان مخاطبی ندارند. معمولا بودجه های فرهنگی تئاتر، ارتباطی با آدم های واقعی تئاتر ندارد و در جاهای دیگر هزینه می شود.»
پیمان شریعیت دبیر اجرایی پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی همچنین به گروه های بین الملل شرکت کننده در این جشنواره اشاره کرده و می گوید:« تئاتر عروسکی در کشورهای مسلمان وجود ندارد. چندی پیش بهروز غریب پور به کشورهای مسلمان منطقه رفت اما نتیجه ای نگرفت، در زمینه تئاتر عروسکی کشورهای مسلمان خیلی ضعیف هستند و کار دانشجویی ما از آنها برتر است. بنابراین حضور آنها در جشنواره به ارتقای سطح جشنواره کمکی نمی کند.»
وی همچنین می افزاید:« افغانستان تنها کشوری بود که کارش در مرحله پذیرش و داوری پذیرفته شد، واقعا بقیه کشورهای مسلمان از سطح پایینی برخوردار بودند.»
در این دوره از جشنواره 11 نمایش عروسکی از کشورهای هلند، ارمنستان، افغانستان، آلمان، اسپانیا، صربستان، چین، آمریکا حضور دارند و یک کار مشترک ایران و کردستان عراق نیز در بخش بین الملل جشنواره شرکت کرده است.
نمایش های آنتیگونه، داستان یک گرگ، شیری که نوشتن نمی دانست، سولوی دماغ، دستهای رقصان، آن دورها، جیانگ ژی، جین جیانگ، هینینگ، آوا/ آدا و هیوا نمایش های بخش بین الملل هستند.
در بخش صحنه ای نیز 261 متن به دبیرخانه جشنواره رسید و هیات ارزیابی متون متشکل از شهرام کرمی، زهرا صبری، مریم سعادت، روشنک روشن و آرش دادگر 21 اثر را برای شرکت در جشنواره پذیرفتند. از 21 اثر پذیرفته شده، 16 اثر متعلق به تهران و بقیه به شهرستان ها تعلق دارد.
در بخش فضای باز نیز 93 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و مورد ارزیابی هیات متشکل از شهرام کرمی، زهرا صبری و نادر برهانی مرند رسید که در نهایت 28 اثر پذیرفته شد. در این بخش 11 اثر از تهران و 17 اثر از شهرستان ها پذیرفته شدند و به جشنواره راه پیدا کردند.
در بخش میهمان این دوره از جشنواره اپرای عروسکی لیلی و مجنون به کارگردانی بهروز غریب پور و نمایش زال و سیمرغ از رسول نجفیان به نمایش درمی آیند.
در بخش نمایشنامه نویسی نیز 57 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و هیات دوران این دوره؛ اردشیر صالح پور، سعید اسدی و راضیه برومند آثار را داوری کردند.
پانزدهیمن جشنواره نمایش عروسکی از تاریخ 22 تا 28 شهریورماه سال جاری در تالار چادرخانه کاخ موزه گلستان از ساعت 10 تا 16 در دو بخش عکس و پوستر آثار برگزیده را به نمایش می گذارد.
گفته می شود 43 کارگردان در جشنواره شرکت کرده اند که 16 نفر خانم و 27 نفر مرد بوده اند و 2 اثر نیز کارگردانی مشترک دارد.
پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی به دبیری مرضیه برومند در بخش صحنه ای، فضای باز، بین الملل، مهیمان، نمایشنامه نویسی و نمایشگاه عکس و پوستر از 22 تا 29 شهریورماه در مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج، تالار های هنر، فردوسی، حافظ، فرهنگسرای بهاران و موزه استاد انتظامی برگزار می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برگزاری پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X