وجود ۳۷۱۷ معدن در کشور/ ۷۷۷ معدن لاشه سنگ

وجود ۳۷۱۷ معدن در کشور/ ۷۷۷ معدن لاشه سنگ

فارس/ بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تعداد ۳۷۱۷ معدن در کشور وجود دارد که ۷۷۷ معدن لاشه سنگ و ۷۹۷ معدن سنگ تزئینی است.

به گزارش مرکز آمار ایران، بر اساس گزارش این مرکز، تعداد 3717 معدن در کشور وجود دارد که 777 معدن لاشه سنگ و 797 معدن سنگ تزئینی است.

منظور از معادن، معادن فعال در حال بهره‌برداری کشور به غیر از شن و ماسه است.

حامل‌های انرژی شامل برق، زغال سنگ، گاز طبیعی، گاز مایع، بنزین، نفت سفید، گازوئیل، نفت کوره، اتان، هیزم و ضایعات چوبی و بخار بوده است که بخار به علت مصرف بسیار پایین در محاسبات مصرف کل انرژی آورده نشده است.

1. تعداد معادن در حال بهره‌برداری

نتایج آمارگیری از مقدار مصرف حامل‌های انرژی در معادن در حال بهره‌برداری کشور در سال 1391 نشان می‌دهد که تعداد 3717 معدن در کشور وجود داشته است. از این تعداد، معادن سنگ تزیینی و سنگ لاشه به ترتیب با 797 و 777 بیشترین تعداد معادن را دارا بوده‌اند.

نتایج آمارگیری از مقدار مصرف حامل‌های انرژی و مولدهای مقیاس کوچک معادن در حال بهره‌برداری کشور - 1391

توزیع استانی تعداد معادن نشان می‌دهد که استان‌های اصفهان، مرکزی و خراسان رضوی به ترتیب با 327، 294 و 291 بیشترین تعداد معادن در حال بهره‌برداری را داشته‌اند.

2. مصرف کل انرژی

در این طرح مقدار مصرف انرژی به تفکیک حامل‌های مختلف پرسیده شده است و پس از تبدیل مقدار انرژی مصرفی به بشکه معادن نفت خام، کل مقدار انرژی مصرفی معادن محاسبه شده است.

نتایج آمارگیری از مقدار مصرف حامل‌های انرژی در معادن در حال بهره‌برداری کشور در سال 1391 نشان می‌دهد که کل انرژی مصرفی معادن در حال بهره‌برداری، 8123 هزار بشکه معادن نفت خام بوده است. بررسی مقدار انرژی مصرفی معادن بر اساس نوع فعالیت، به تفکیک گروه‌های دو رقمی ISIC در سال 1391 نشان می‌دهد، گروه‌های «استخراج سنگ مس» و «استخراج سنگ آهن» و «استخراج سنگ‌های تزیینی» با 2426، 1921 و 1214 هزار بشکه معادل نفت خام بیشترین مقدار انرژی را در میان گروه‌ها مصرف کرده‌اند که به ترتیب سهمی معادل 29.9، 23.6 و 14.9 درصد از کل انرژی مصرفی را داشته‌اند. کمترین مصرف انرژی نیز در گروه «استخراج سنگ کبالت، آنتیموان و تیتانیوم» بوده که مصرفی به میزان 495 بشکه معادل نفت خام داشته است.

نتایج آمارگیری از مقدار مصرف حامل‌های انرژی و مولدهای مقیاس کوچک معادن در حال بهره‌برداری کشور - 1391

بررسی مقدار انرژی مصرفی معادن در حال بهره‌برداری به تفکیک استان‌های کشور، نشان می‌دهد استان‌های کرمان و یزد بیشترین و استان کهگلیویه و بویراحمد و البرز کمترین مصرف انرژی را در میان استان‌ها داشته‌اند. این مقدار برای استان‌های کرمان و یزد به ترتیب 3407 و 917 هزار بشکه معادل نفت خام و برای استان کهگلیویه و بویراحمد و البرز به ترتیب 10 و 11 هزار بشکه معادل نفت خام بوده است.

3. سرانه

آمارگیری از مقدار مصرف حامل‌های انرژی در معادن در حال بهره‌برداری کشور در سال 1391 نشان می‌دهد که سرانه مصرف انرژی در معادن کشور به میزان 2185 بشکه معادل نفت خام می‌باشد. همچنین سرانه مصرف گازوئیل 991 و سرانه مصرف برق 419 بشکه معادل نفت خام بوده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وجود ۳۷۱۷ معدن در کشور/ ۷۷۷ معدن لاشه سنگ» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X