رئیس مرکز خدمات حقوق بین‌الملل نهاد ریاست جمهوری: رژیم حقوقی ایران برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کشور کامل نیست

رئیس مرکز خدمات حقوق بین‌الملل نهاد ریاست جمهوری: رژیم حقوقی ایران برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کشور کامل نیست

فارس/ رئیس مرکز خدمات حقوق بین‌الملل نهاد ریاست جمهوری گفت: رژیم حقوقی ایران برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کامل نیست و خلل و فرج بزرگی دارد و هنوز محتاج تکمیل است.

محسن محبی امروز در سمینار نقش جامعه مدنی در مقابله با قاچاق اموال فرهنگی تاریخی که در کاخ نیاوران برگزار شد، اظهار داشت: رژیم حقوقی ایران برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کامل نیست و خلل و فرج بزرگی دارد و هنوز محتاج تکمیل است.حتی این موضوع را متولیان میراث فرهنگی نیز به خوبی می دانند منتهی این سازمان نمی تواند قانونگذاری کند و مجبور است فقط پیشنهاد دهد چون رژیم حقوقی ایران در زمینه قاچاق نقاط ضعف بسیاری دارد.

وی افزود: وقتی می‌گوییم رژیم حقوقی دو مؤلفه اصلی دکترین و قانون موضوعه کشوری است. شاکله فکری در ایران مبتنی بر مالکیت خصوصی است. در قانون اساسی مشروطه و جمهوری اسلامی ایران مسئله مالکیت مورد حمایت جدی قانون است. متاسفانه اموال و مواریث فرهنگی و تاریخی برای دولت از نظر حقوقی تثبیت شده نیست. به عنوان مثال می گویند تخت جمشید متعلق به دولت است ولی سندی ندارند.

رئیس مرکز خدمات حقوق بین الملل نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه در قانون ما صحبت از حفاظت و نگهداری است نه مالکیت، گفت: در قانون حرفی از مالکیت توسط دولت نیست از تصرف، گفته شده است اما صراحتاً به مالکیت دولت بر اموال تاریخی اشاره‌ای نشده است.

محبی افزود: در دوره ای، اموالی که در حراجی های بین المللی مانند حراجی برکت به حراج رفتند یک نفر از طریق اینترنت مطلع شد دولت ایران اعتراض کرد و صاحب اشیای تاریخی در پاسخ به این اعتراض گفت از کجا معلوم است که این شیء متعلق به ایران باشد چون در جایی نیامده که این اشیاء به دولت تعلق دارد. ما حتی در خارج از مرزها مشکلات قانونی داریم به همین علت، ایران در همان مرحله بدوی باخت.

وی در ادامه پیشنهاد کرد که رژیم حقوقی ایران درباره اشیای تاریخی اصلاح و از تجارب سایر کشورها در این زمینه بهره برداری شود.
رئیس مرکز خدمات حقوق بین الملل نهاد ریاست جمهوری گفت: هنوز کشور ایران از کشورهایی است که قاچاق اشیای تاریخی در آن متداول است می‌توانیم از قوانین سازمانهای بین‌المللی مثل یونسکو برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی استفاده کنیم و سازمانهای مردم‌نهاد را در حفظ و جلوگیری از قاچاق این اشیا، دخیل کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس مرکز خدمات حقوق بین‌الملل نهاد ریاست جمهوری: رژیم حقوقی ایران برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کشور کامل نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X