چه مدت طول می کشد تا نور مرکز خورشید به ما برسد؟

چه مدت طول می کشد تا نور مرکز خورشید به ما برسد؟

بیگ بنگ/ شاید بسیاری از دوستان بدانند که نور برای پیمودن مسیر بین «سطح» خورشید تا زمین حدود هشت دقیقه زمان نیاز دارد. از طرفی می دانیم که این نور در واقع در هسته ی خورشید تولید می شود و اینکه این نور برای رسیدن به سطح خورشید چه مسافتی باید طی کند و چقدر زمان می برد تا خود را از لابلای دیگر ذرات باردار و چگالی بسیار بالای خورشید عبور دهد، موضوعی بسیار جالب است و مدت زمان محاسبه شده برای آن بسیار دور از ذهن.
آفتاب (نور خورشید) توسط فعل و انفعالات اتمی در هسته ی خورشید تولید می شود. در اصل نوری که ما می بینیم در ابتدا به صورت امواج گاما تولید شده و سریع پس از تولد سفر طولانی! خود را به سمت سطح خورشید آغاز می کند، ولی این راه راهی آسان و بی دردسر نیست، فتون نور پیش از رسیدن به سطح، باید میلیاردها تصادم با ذرات باردار را تجربه کند تا از میان این چگالی عظیم و شلوغی و ترافیک، کوره راهی به سمت بیرون پیدا کند، از آنجا به بعد دیگر به راحتی در فضا پراکنده شده و به سمت ما می آید.
هنگامی که فتون نوری به وجود می آید با سرعتی در حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه سفر خود را آغاز می کند و البته با همین سرعت به ذارت باردار اطراف خود برخورد می کند، هر برخورد مسیر فتون را عوض کرده و او را به سمت دیگر ذرات سوق می دهد. به این پدیده «مشکل پیمایش تصادفی»( Random Walk Problem) می گویند. با توجه به شعاع خورشید و چگالی آن و این موضوع مهم که «چگالی خورشید ده ها هزار بار از هسته تا سطح رقیق آن کاهش می یابد»، می توان زمان مسافرت این فتون ها را محاسبه کرد.
ضمنا میانگین حرکت فتون بین ذرات باردار از یک صدم سانتیمتر در هسته، تا سه دهم سانتیمتر نزدیک سطح خورشید، بیشتر می شود.
اگر یک سری حرکات تصادفی از N حالت را در نظر بگیریم، به ازایی برای مثال یک متر طول، مسافتی که در واقع حرکت می کنید جذر N خواهد بود. برای مثال پس از ۱۰۰ حرکت تصادفی شما فقط ۱۰ متر حرکت کرده اید، برای سفر ۱۰۰ متری باید ۱۰ هزار حرکت تصادفی داشته باشید و برای یک کیلومتر حرکات تصادفی شما یک میلیون خواهد بود و …
پس وقتی پیمایش تصادفی در هسته ی خورشید آغاز می شود، نور بین ۱۰.۰۰۰ تا ۱۷۰.۰۰۰ سال زمان می برد تا خود را به سطح خورشید برساند!!! و البته از آنجا هشت دقیقه ای خود را به ما می رساند.

پی نوشت:
در برخی از کتاب های درسی و منابع اینترنتی میلیون سال و این گونه ارقام نوشته شده که اشتباه محاسباتی ست، در واقع نوشتار پیوند نخست که در پایین می بینید پاسخی به این سوال است که چرا بعضی اعداد میلیونی محاسبه می کنند.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چه مدت طول می کشد تا نور مرکز خورشید به ما برسد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X