مهاجرین افغانستانی مقیم ایران موضع خود را درقبال تغییر مسیر «توتاپ» را اعلام کردند

صنعت برق - دکل برق پس از موج اعتراضات در افغانستان مهاجرین افغانستانی مقیم ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای موضع خود را درقبال تغییر مسیر «توتاپ» را اعلام کردند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، تغییر مسیر خط انتقال برق ازبکستان به افغانستان معروف به «توتاپ» از مسیر سمنگان - بامیان - میدان وردک به سالنگ موج اعتراضات گسترده‌ای را در افغانستان به وجود آورد.

در پی این تصمیم که توسط بخش اطلاعات و رسانه‌های حکومت منتشر نشد، مردم «بامیان»، «لعل و سرجنگل»، «دره صوف» اعتراضهای گسترده‌ای به راه انداختند و علاوه براین مناطق مردم کابل نیز در «مسجد باقرالعلوم (ع)» این شهر گردهم آمدند.

نمایندگان «سرور دانش» معاون دوم رئیس‌جمهور و «محمد محقق» معاون دوم رئیس اجرایی افغانستان، نیز با حضور در جمع معترضان اعلام کردند که سران حکومت وحدت ملی این تصمیم را بدون مشورت با آنها گرفته‌اند.

معترضان خطاب به رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کردند که این تصمیم غیرعادلانه وغیرمنطقی است زیرا ولایتهای مرکز افغانستان محروم از برق دولتی هستند در حالی که امن‌ترین مناطق برای اجرای پروژه‌های زیربنایی و بزرگ در این کشورند.

آنها اظهار داشتند که شرکت آلمانی مجری پروژه توتاپ نیز بهترین مسیر را از بامیان تشخیص داده است.

اکنون مهاجرین افغانستانی مقیم ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای موضع خود را نسبت به این تصمیم حکومت وحدت ملی کشورشان اعلام کرده‌اند که در زیر متن کامل این بیانیه را مطالعه می‌کنید:

«دولت به ایجاد یک جامعه مرفه ومترقی براساس عدالت اجتماعی، حفظ کرامت انسانی، حمایت حقوق بشر، تحقق دموکراسی، تأمین وحدت ملی، برابری بین همه اقوام و قبایل و انکشاف متوازن در همه مناطق کشور مکلف می‌باشد»  ماده ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان

جامعه مهاجر افغانستانی به عنوان بخش مهمی از مردم این کشور همواره نسبت به توسعه کشور حساس بوده است، چون امکان بازگشت مهاجرین به وطن مستقیم با بهبود اوضاع اقتصادی و امنیتی مرتبط است.

همه می‌دانیم که کشور افغانستان در آستانه تطبیق یک پروژه بزرگ ملی قرار دارد که پیشرفت تمام اقوام افغانستان به لحاظ بهره‌برداری از منابع عظیم معدنی و طبیعی مناطق مرکزی در گرو آن است.

با توجه به این قضیه، جامعه مهاجر افغانستان در سراسر ایران بدینوسیله موضع خود را اعلام می‌دارد. ما به دلایل زیر مجدانه خواهان بازگشت پروژه خط عبور برق 500 کیلو ولت از ازبکستان به مسیر اولیه آن (مسیر سمنگان، بامیان، میدان وردک) هستیم:

- شرکت فیشنر به عنوان یکی از شرکتهای معتبر مشاوره‌ای برق دنیا و همچنین بانک توسعه آسیایی به عنوان تأمین‌کننده بودجه این پروژه با بررسیهای گسترده مسیر فوق را به لحاظ اقتصادی، فنی و امنیتی بهترین مسیر اعلام کرده‌اند.

- بزرگترین پروژه‌های معدنی کشور همچون معدن آهن حاجگک، معدن زغال‌سنگ اشپوشته، معدن زغال‌سنگ دره‌صوف و چندین پروژه دیگر که هم درآمد سرشاری نصیب حکومت می‌کند و هم برای مردم صدها شغل ایجاد می‌کند به دلیل نبودن برق رها شده‌اند. لذا این خط برق می‌تواند در راستای تطبیق انکشاف متوازن و عدالت اجتماعی منفعت تمام اقوام افغانستان را محقق سازد.

- ولایات سمنگان، بامیان و میدان وردک جزء امن‌ترین ولایات افغانستان هستند. لذا در این مسیر مخاطرات امنیتی کمتری برق و روشنایی مردم 12 ولایت افغانستان را تهدید خواهد کرد.

- مسیر سالنگ صعب‌العبور و دارای ارتفاعات چند هزار متری است. انتقال خط از این مسیر در کنار افزایش زمان عملیات برق‌رسانی، از نگاه مخاطرات طبیعی و امنیتی نامناسب است چنانکه در گذشته بارها شاهد خاموشی‌های مکرر و طولانی بوده‌ایم. از طرفی با توجه به وجود خط 220 کیلوولت در این مسیر عبور دو خط موازی با فاصله نزدیک از یکدیگر عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

- هزینه‌های اضافی اعلام شده توسط برشنا برای مسیر سمنگان - بامیان فقط چند درصد از کل هزینه‌های پروژه را تشکیل می‌دهد ولی در عوض دیگر شاهد هزینه‌های هنگفت خاموشی‌های هر ساله نخواهیم بود، بلکه سالانه درآمد قابل توجهی از ناحیه فعال شدن صنعت و معدن کشور نصیب مردم و حکومت خواهد شد.

- جامعۀ مهاجر افغانستان از حکومت وحدت ملی که خود را ملزم به اجرای قانون اساسی می‌داند، انتظار دارد که در انجام این پروژۀ ملی، وحدت ملی را عملاً به نمایش گذاشته و نفع عده‌ای را بر منافع نافذۀ ملت افغانستان ترجیح ندهد.

- جامعه مهاجر افغانستان از حکومت وحدت ملی همصدا با سایر آحاد ملت حمایت کامل خود را از اعتراض‌های مدنی «شورای عالی مردمی» در داخل افغانستان اعلام می‌کنیم و همراهی کامل خود را تا تحقق منافع ملت افغانستان ادامه خواهیم داد.

لیست مهمترین تشکل های حامی بیانیه

- اتحادیه سلامی دانشگاهیان افغانستان (ادا)
- مجمع فرهنگی دانشجویان افغانستان (فدا)
- شورای فرهنگی افغانستانی های مقیم ایران
- انجمن هم اندیشی دانشجویان افغانستان اصفهان (هدا)
- کانون اسلامی دانشجویان خارجی سبزوار
- انجمن دانشجویان خارجی پیام نور استان قم(صنا)
- دانشجویان افغانستانی استان قم
- انجمن نو اندیشی دانشجویان و فارغ التحصیلان افغانستانی کاشان (ندا)
- انجمن مطالعات افغانستان (دانشجویان افغانستانی دانشگاه فردوسی مشهد)
- شورای دانشجویان بین الملل پردیس فارابی دانشگاه تهران
- انجمن کانون شرق نو دانشگاه مفید
- انجمن اقتصاد دانشجویان افغانستانی دانشکده اقتصاد تهران
- اتحادیه فرهیختگان را گسترس دانشجویان افغانستانی کرمان (فردا)
- شورای مدیران مکاتب خصوصی مشهد
- مجمع هماهنگی هیات مذهبی مهاجرین افغانستان
- شورای هیات مذهبی مهاجرین افغانستانی اصفهان
- موسسه فرهنگی در دری
- خانه هنر افغانستان
- انجمن دانشگاهیان حقوق بشر افغانستان
- مجمع مهاجرین افغانستانی شهرستان کاشان، آران و بیدگل و حومه (حضرت ولی عصر )
- هیئت فرهنگی ورزشی مهاجران افغانستانی کاشان
- موسسه معلولین باور سبز
- باشگاه معلولین غدیر
- پایگاه خبری صلح پرس
- انجمن عکاسی نو آوران افغانستان (IPSA)
- کانون امید مهاجرین افغانستانی (کاما)
- فصل نامه علمی فرهنگی سیاسی اندیشه نو
- موسسه رسانه ای اشراق
- کانون ادبی فرهنگی کلمه
- نشر کاموا
- مجله اطلاعات صنعتی افغانستان
- موسسه فرهنگی مشکات
- گروه آینده سازان وطن
- کانون جغرافیایی واخان
- گروه هنری همای وحدت
- بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان
- مرکز تخصصی هنری رسانه ای سراج افغانستان
- موسسه رسانه ای ققنوس

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهاجرین افغانستانی مقیم ایران موضع خود را درقبال تغییر مسیر «توتاپ» را اعلام کردند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X