گزارش وال استریت ژورنال از افول عربستان و ظهور ایران در بازار نفت آسیا

اين روزنامه آمريكايي با اشاره به جايگزيني 'خالد الفالح' به جاي 'علي النعيمي'در مقام وزارت نفت عربستان، نوشت:طبعا نخستين وظيفه فالح،همچون دوران نعيمي، حفظ سهم رياض از بازار نفت جهان و بويژه آسيا خواهد بود.
به نوشته وال استريت ژورنال، رقيباني چون ايران و روسيه تهديدي بزرگ براي سلطه عربستان بر بازار كشورهاي چين، ژاپن و هند هستند.
اين روزنامه با بررسي آمارهاي مربوط به بازار نفت آسيا نوشت:درحالي كه واردات نفت چين طي سه ماهه نخست سال 2016 ميلادي نسبت به سه ماهه نخست پارسال 13.4 درصد افزايش يافته و به 7.3 ميليون بشكه در روز رسيده است، صادرات نفت عربستان به چين طي همين مدت، تنها 7.3 درصد افزايش يافته است. به اين ترتيب، سهم عربستان سعودي از واردات نفت چين، از حدود 16 درصد به 15 درصد رسيده است.
از سوي ديگر،شاهد افزايش 42 درصدي صادرات نفت روسيه به چين در سه ماهه نخست امسال هستيم. اكنون روسيه 13 درصد از نفت وارداتي چين را تامين مي كند؛ در حالي كه اين ميزان پارسال تنها 10.6 درصد بود.
نزديكي جغرافيايي روسيه به چين، براي مسكو يك مزيت رقابتي ايجاد مي كند. همين مزيت رقابتي، سبب شده است تقاضا براي نفت روسيه نزد پالايشگاه هاي مستقل چيني رو به افزايش باشد.
همچنين، شركت دولتي گازپروم براي ايجاد جاذبه، حاضر شده است معامله هايش با شركت هاي چيني را به جاي دلار، با واحد پولي يوآن انجام دهد.
رياض سلطه خود بر بازار نفت كشور صنعتي ژاپن را نيز اندك اندك از دست مي دهد. در حالي كه عربستان پارسال 37.6 درصد از نفت وارداتي ژاپن را تامين مي كرد، اين ميزان در سه ماهه نخست امسال به 33.7 درصد رسيده است. در مقابل، روسيه سهم خود رااز بازار نفت ژاپن با يك درصد افزايش به 7.6 درصد رسانده است.
وال استريت ژورنال در ادامه نوشت: ايران به عنوان رقيب ديگر عربستان، در حال ظهور است. تهران كه در سال هاي گذشته به دليل تحريم هاي بين المللي نمي توانست نفت خود را بفروشد، اكنون در حال تحكيم جايگاه سابق خود است و آسيا بيشترين ظرفيت را در اختيار ايران مي گذارد. براي مثال، درحالي كه سهم عربستان از بازار نفت كره جنوبي در حال كاهش است، ايران در ماه هاي اخير صادرات نفت به سئول را بيش از دوبرابر كرده و اكنون 8.6 درصد از اين بازار را در اختيار دارد.
'گائو جيان' تحليل گر نفتي در موسسه اس سي آي اينترنشنال، مي گويد: ايران قطعا تهديدي براي سلطه عربستان است؛ بويژه در ميان كشورهاي آسيايي. به اين ترتيب، بسيار بعيد است كه عربستان سعودي بخواهد از سرعت افزايش توليد نفت خود بكاهد؛ چه رسد به آنكه بخواهد آن را كاهش دهد.
اروپام**9163**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش وال استریت ژورنال از افول عربستان و ظهور ایران در بازار نفت آسیا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X