باید اقدام به اصلاح و تنقیح قوانین كرد/با تورم قوانین در كشور مواجه هستیم

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، الهام امين زاده امروز يكشنبه درهمايش فرآيند قانونگذاري، الزامات – راهكارها در مورد مصوبات مجلس شوراي اسلامي گفت: در اين حوزه بايد راهكارهاي جديدي تبيين و تعيين شود تا كشور از چالش هاي پيش رو عبور كند.
وي به عمر 110 ساله نظام قانونگذاري در ايران اشاره كرد و اظهاركرد: در اين مدت حدود 11 هزار قانون مصوب شده كه با توجه به عمرآن، اين ميزان بسيار زياد است به طوريكه در كشور فرانسه عمر نظام قانونگذاري آن حدود 200 سال بوده و در اين مدت تنها 2800 قانون مصوب شده است.
وي با تاكيد براينكه درشرايط كنوني قانونگذاري اولين راه در ايران براي رفع مشكلات محسوب مي شود، افزود: اين در حالي است كه امرقانونگذاري بايد آخرين راه حل براي رفع مشكلات باشد از اين رو ايجاد قوانين متعدد مشكلات بسياري را براي مردم، قضات و دستگاه هاي اجرايي ايجاد كرده است.
معاون حقوقي رييس جمهوري گفت: شرايط كنوني هنوز صلاحيت مراجع وضع كننده قوانين در كشور مشخص نيست، هم اكنون مجمع تشخيص مصلحت نظام درحال بررسي سياست هاي كلي قانونگذاري در كشور است.
وي تاكيدكرد: كشوربايد به اين سمتي برود كه مشكلات درگام نخست با تدوين آئين نامه و بخشنامه حل شود و اگراين امر تاثير نداشت در گام دوم اقدام به قانونگذاري شود.
وي تصريح كرد: در شرايط كنوني 10 مرجع در كشور قانون وضع مي كنند، متاسفانه هم اكنون با تورم قوانين در ايران روبه رو هستيم و براي اين مسئله بايد اقدام به تنقيح و اصلاح قوانين كرد از اين رو در سال 1353 سازمان تنقيح قوانين براي تطبيق مصوبات نهاد قانونگذاري با قوانين قبلي و قوانين منسوخ شده تشكيل شد.
وي يادآورشد: متاسفانه در دولت هاي گذشته، دولت در بحث تنقيح قوانين موازي كاري هايي را با مجلس انجام مي داد كه اين به هم ريختگي قوانين مشكلات زيادي را از جمله چند صدايي در نظام ايجاد كرده بود اين در حالي است كه در تمام كشورها يك نهاد مسئول تنقيح قوانين است.
وي گفت: خوشبختانه با همت علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي عالي تنقيح تشكيل و كتابهاي قانون با كدگذاري هاي تخصصي تدوين شد، اگر اين مسئله به نتيجه درست برسد قوانين مختلف جمع آوري و تنها 60 كد در دسترس افراد قرار مي گيرد تا براساس آن قانونگذاري صورت بگيرد.
سيام**9121**9103**1724

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «باید اقدام به اصلاح و تنقیح قوانین كرد/با تورم قوانین در كشور مواجه هستیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X