تعليم هويت ديني و فرهنگي دانش آموزان در مدارس ضعيف است

حميد رضا كفاش روز يكشنبه در همايش تجليل از معلمان نمونه استان همدان افزود: بايد تلاش كنيم تا احترام به هويت ايراني و ديني در دانش آموزان پر رنگ شده و اين موضوع را به عنوان گفتمان مطرح كنيم.
وي ادامه داد: بايد در آموزش و پرورش شيوه اي را تعريف كنيم تا با استفاده از آن دانش آموزان ما نسبت به سرود ملي، پرچم و عبارت هاي زيبا احترام بيشتري قائل شده و نسبت به كشور، استان و بوم محل هاي خود عشق بورزند.
وي عنوان كرد: بايد بپذيريم كه آموزش و پرورش ما در اين حوزه نقص داشته و بيشتر اين نقص مربوط به معلمان حوزه پژوهشي و فرهنگي است.
وي اضافه كرد: تامل برانگيز است كه چگونه در بازيهاي فوتبال بازيكنان برخي كشورها با پخش سرود ملي خودشان دست روي قلب خود مي گذارند اما جوانان ما به هم نگاه مي كنند، اين نشان از نقص تعليم ما است.
كفاش عنوان كرد: گاهي موارد اينها را امور ساده و معمولي مي پنداريم در حاليكه تكرار مداوم اينها مي تواند عشق به ايران بزرگ را در قلب افراد جا دهد.
وي ادامه داد: فردي كه به كشور عشق داشته باشد به استفاده از توليد داخل افتخار خواهد كرد پس بايد اين هويت را تقويت كرده و امكانات بومي خود را به فرزندانمان بياموزيم.
وي عنوان كرد: بيش از سه ميليون گردشگر در سال فقط از يك شهر در فرانسه بازديد مي كنند در حاليكه فقط همدان به عنوان يكي از 31 استان كشور چه امكانات بزرگ و وسيع تفريحي و گردشگري دارد كه مي توان براي استفاده و جلب سرمايه از آن بهره گرفت.
وي عنوان كرد: ما توان توسعه فرهنگي و صادرات فرهنگ را داريم اما كم توجه هستيم و در مقابل بزرگ پنداري غربي ها اين كم پنداري ما نيز مي تواند به كشور ضربه بزند.
معاون فرهنگي و پرورشي وزارت آموزش و پرورش افزود: استفاده از مواهب خدادادي و امكانات گردشگري و به دنبال آن ايجاد اشتغال و كار از جمله شرايطي است كه رييس جمهوري به عنوان شرايط پسا تحريم عنوان كرده اند، البته اگر بدبينان اجازه بدهند.
وي اذعان كرد: در بخش فرهنگي بايد به جوانان بياموزيم كه ما همه چيز داريم، فقط بايد بهره برداري درست از آنها را ياد بگيريم.
وي با بيان اينكه حفظ دينداري جوانان را در برابر بسياري از آسيب ها بيمه مي كند عنوان كرد: هم اكنون هجمه دشمن براي گرفتن دين، مقدسات، ارزش هاي ديني، اعتقادات و موارد اصيل در اوج خود قرار دارد به گونه اي كه اين همه تلاش در يك بخش بي سابقه بوده است چرا كه آنها دين را عامل استقامت جوانان جهان سوم مي دانند.
كفاش افزود: هدف ما توسعه برنامه هاي ديني است و لازمه آن افتخار كردن به عاشورا، نماز، ايام الله، حب اهل بيت(ع)، قرائت قرآن و توسعه فرهنگ قرآني است.
وي تصريح كرد: دين آموزي با عمل به دين متفاوت است و آموزش دين غير از عمل به دين است و امروز به عمل به دين بيشتر نياز داريم، چرا كه اگر دانش آموزان حضور معلم و مدير در صف نماز را شاهد باشند خود به سمت نماز جذب خواهند شد.
وي اضافه كرد: برخي اين رفتارها را تكراري عنوان مي كنند و برخي روشنفكران با نام تكرار خيلي از فعاليت ها را انجام نمي دهند در حاليكه تكرار بد، بد است اما تكرار خوب با روش هاي جذاب مزيت دارد و هر تكراري بد نيست.
وي با بيان اينكه عشق به ايران و جمهوري اسلامي چيزي است كه امام خميني(ره) زنده كرد گفت: كار ما آموزش و پرورشي ها اين است، اما ديوار آموزش و پرورش كوتاه است و گاهي نابسماني ها به ما نسبت داده مي شود اما ما اينها را ناديده مي گيريم.
وي اضافه كرد: در اين مجموعه نيازمند شتاب بيشتر، حركت گسترده تر و اقدامات جانانه تر هستيم تا دين خود را ادا كنيم و بدانيد كه در جامعه انقلابي و مذهبي ما جاي معلم در قلب و جان انسان هاست.
وي عنوان كرد: در جامعه ما معلم از فقر نمي نالد ولي لازم است تا اين مشكل را بررسي و براي حل آن گام هاي موثري برداشته و حل شود چرا كه جامعه اي كه معلمان در آن آسايش و آرامش داشته و نونهالان را خوب تربيت كنند مديران شايسته اي براي فردا وجود خواهد داشت و اين تربيت افراد صالح جامعه را در جامعه تضمين مي كند.
وي ادامه داد: رييس جمهوري معتقد است آموزش و پرورش نقش فرهنگي دارد و بودجه فرهنگي كه گاهي بدون نتيجه صرف مي شود بايد در اختيار آموزش و پرورش قرار بگيرد.
وي خطاب به معلمان گفت: به دانش آموزان خود تفكر تحمل قدرت مخالف را بياموزيد و به آنها ياد بدهيد تا جا براي گفت و گو گذاشته و حرف خود را بزنند و اجازه بدهند مخالفشان نيز حرف بزند، به آنها بياموزيد تا مخالف را با مشت نكوبند.
كفاش با بيان اينكه روزنامه ها آنچه به نفع خودشان است را تيتر مي كنند ادامه داد: اين از مظلوميت انقلاب ما است.
وي ميدان دادن به شوراها،ايجاد تشكل هاي دانش آموزي، جوان باوري و بيان نظر و انتقاد را از لازمه هاي آموزش و پرورش عنوان كرد.
معاون فرهنگي و پرورشي وزارت آموزش و پرورش تصريح كرد: توسعه جامعه در گرو توسعه نيروي انساني وتوسعه نيروي انساني در دست معلمان است كه اگر معلمان آسايش و ارامش داشته و ركن ركين سازنده جامعه تشخيص داده شوند كار خود را به خوبي انجام و با دستان پاك نسل آينده را تربيت خواهند كرد.
وي ادامه داد: توجه به اين قشر و جامعه فرهنگيان جزو اركان و اصولي است كه مي تواند شور و نشاط عالي را در جامعه حاكم كند چرا كه امروز اگر از دانشگاه آزاد فريختگان فرهنگي را بيرون بكشيم اين خيمه سقوط خواهد كرد كه اين نشان از نقش تاثير گذار فرهنگيان حتي بعد دوران بازنشستگي دارد.
كفاش اضافه كرد: در روزهاي گذشته در دو ملاقات عمومي در محضر مقام معظم رهبري با حضور دانش آموزان و ديگري كه با حضور معلمان و فرهنگيان برگزار شد نكات بسيار غني در اين ديدارها از سوي ايشان ابلاغ شد.
وي درگذشت اولين وزير آموزش و پرورش كشور پس انقلاب را تسليت گفت و افزود: دكتر شكوهي توانست ساختار اوليه خوبي را در نظام آموزشي ايجاد و فعاليت هاي آموزشي ماندگاري را رقم بزند.
آموزش و پرورش استان همدان داراي دو هزار و 600 مدرسه،264 هزار دانش آموز و 24 هزار نيروي فرهنگي و معلم است.
7530/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعليم هويت ديني و فرهنگي دانش آموزان در مدارس ضعيف است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X