دفترچه راهنماي هدايت تحصيلي و ثبت نام دانش آموزان پايه دهم منتشر شد

مسعود ثقفي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: فرآهم آوردن فرصت عادلانه و تسهيل دسترسي و ثبت نام دانش آموزان در رشته محل متنوع پايه دهم را از اهداف تدوين دفترچه راهنماي هدايت تحصيلي و ثبت نام دانش آموزان پايه دهم است.
ثقفي گفت: در اين دفترچه راهنما كليات هدايت تحصيلي و فرآيند امتيار نهايي براي ثبت نام در دبيرستان ها و هنرستان هاي دولتي و هيات امنايي و اطلاعات لازم براي آگاهي دانش آموزان و والدين آنان براي انتخاب شاخه، رشته تحصيلي و انتخاب مدرسه مناسب در چارچوب ضوابط و مقررات و در محدوده جغرافيايي ارائه شده است.
سخنگوي اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: مديران مدارس دوره اول متوسطه در زمان مقرر و با برنامه ريزي مناسب نسبت به توجيه كامل دانش آموزان و اوليا براساس محتواي اين دفترچه اقدام مي كنند تا ثبت نام فارغ التحصيلان پايه نهم در تابستان سال جاري با زمان بندي مقرر و با شرايط مطلوب انجام شود.
ثقفي با بيان اينكه مفاد دفترچه راهنماي هدايت تحصيلي و ثبت نام دانش آموزان پايه دهم ويژه مدارس دولتي عادي و هيات امنايي است گفت: ثبت نام در مدارس خاص شامل نمونه دولتي، شاهد، فرهنگ، استعدادهاي درخشان، وابسته و غيردولتي تابع ضوابط و مقررات ويژه است.
وي با بيان اينكه ثبت نام در مدارس دولتي عادي و هيات امنايي رايگان است افزود: پرداخت هرگونه هزينه در اين مدارس مشروط به استفاده از كلاس هاي فوق برنامه است كه پس از شروع سال تحصيلي تعيين و ابلاغ مي شود.
ثقفي خاطرنشان كرد: انتخاب و شركت در كلاس هاي فوق برنامه اين مدارس اختياري است.
سخنگوي اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران با بيان اينكه در فرآيند تعيين رشته تحصيلي علاوه بر علاقه و استعداد دانش آموزان، امكانات اجرايي آموزش و پرورش و اولويت هاي نياز جامعه تاثيرگذار است، افزود:چنانچه تعداد افراد واجد شرايط اوليه(سوابق تحصيلي و بررسي هاي مشاوره اي) بيش از امكانات و ظرفيت دبيرستان ها و هنرستان هاي دولتي و هيات امنايي باشد، داوطلبان هر رشته براساس امتياز كسب شده در هدايت تحصيلي انتخاب خواهند شد.
وي گفت: دانش آموزان پايه نهم براي ثبت نام در مدارس دولتي عادي و هيات امنايي بايد تا 31 ارديبهشت ماه جاري برگ تقاضاي ثبت نام را از دفترچه محل تحصيل خود دريافت و پس از تكميل به مدير مدرسه تحويل دهند.
ثقفي افزود: چنانچه داوطلبان به دليل عدم ظرفيت، موفق به ثبت نام در انتخاب اول خود نشوند، بايد براساس اولويت هاي بعدي خود كه از سوي ستاد ثبت نام منطقه تعيين مي شود، اقدام كنند.
سخنگوي اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران خاطرنشان كرد: رسيدگي به هرگونه درخواست يا اعتراض در انتخاب رشته تحصيلي و مدرسه محل ثبت نام در پايه دهم و همچنين عملكرد مدارس براساس مفاد اين دفترچه راهنما توسط ستادهاي ثبت نام منطقه انجام خواهد شد.
به گزارش ايرنا، دفترچه راهنماي هدايت تحصيلي و ثبت نام دانش آموزان پايه دهم در پنج فصل تدوين شده كه در فصل اول؛ كليات هدايت تحصيلي و فرآيند محاسبه امتياز نهايي، ساختار نظام آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران و جدول مواد درسي دوره دوم متوسطه(عناوين و ساعات دروس)، در فصل دوم آشنايي با انواع مدارس دوره دوم متوسطه، در فصل سوم اطلاعاتي درباره رشته محل ها، مختصات و محدوده ثبت نام دبيرستان هاي نظري، هنرستان هاي فني و حرفه اي و كاردانش (دولتي و هيات امنايي) آورده شده است.
همچنين در فصل چهارم نمون برگ هاي ثبت نام در دبيرستان ها و هنرستان هاي دولتي و هيات امنايي از جمله گواهي ثبت نام، جدول زمانبندي ثبت نام مدارس دوره دوم متوسطه شهر تهران، راهنماي آدرس و تلفن دبيرستان ها و هنرستان هاي دولتي و هيات امنايي آورده شده است.
دفترچه راهنماي هدايت تحصيلي و ثبت نام دانش آموزان پايه دهم هفته جاري از طريق مدارس در اختيار دانش آموزان و اوليا قرار خواهد گرفت. اين دفترچه به صورت الكترونيكي در سايت آموزش و پرورش شهر تهران نيز قابل دسترسي است.
تهرام/7245/1831

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دفترچه راهنماي هدايت تحصيلي و ثبت نام دانش آموزان پايه دهم منتشر شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X