نگاهي به زندگي و فعاليت پرفسور علي اكبر جلالي يكي از مفاخر شاهرود

به گزارش ايرنا، آيين تكوداشت اين استاد برجسته عرصه فناوري اطلاعات و ارتباطات و كاربردهاي آن ازسوي بنباد ملي نخبگان استان سمنان ، فرمانداري ويژه شاهرود و جامعه علمي و دانشگاههاي استان سمنان برگزار مي شود.
***** مختصري از سوابق اين چهره ماندگار
پروفسور علي اكبر جلالي در سال 1333 در شهرستان شاهرود ديده به جهان گشود. گرچه علاقه مندي ايشان به روستاي شاهكوه، زادگاه پدري شان مثال زدني است ولي به دليل شغل پدر هرگز در آن مكان زندگي نكرده است.
دوران كودكي، نوجواني و تحصيلات ابتدايي تا متوسطه او در شهرستان شاهرود سپري شد تا اينكه در سال 1354 پس از اخذِ مدركِ ديپلم متوسطه براي ادامه تحصيل در رشته مهندسي برق به تهران عزيمت نمود.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي و تعطيلي دانشگاه ها فرصتي پيش آمد تا از اندوخته هاي علمي خود براي خدمت به مردم، در نهاد نوپاي جهاد سازندگي شهرستان شاهرود استفاده نمايد.
*** نو آوري در طرح شناسنامه خانوار روستايي
پروفسور جلالي كه در آن سال ها دانشجويي جوان و سرشار از انرژي بود براي خدمت رساني به روستاهايي همچون روستاي محروم شاهكوه ‏عليا كه حدود 60 كيلومتر با مركز شهر شاهرود فاصله داشت عزيمت نمود و همزمان مسئوليت آمار و برنامه ريزي در جهاد سازندگي شهرستان شاهرود را نيز بر عهده داشت.
وي با ابداع طرح ابتكاريِ شناسنامه خانوار روستايي، تماميِ اطلاعات اقتصادي و اجتماعي هر خانواده را در دفترچه اي با عنوان شناسنامه خانوار گردآوري نموده و يك نوع مديريت برنامه ‏ريزي شده براي خدمت رساني سازمان هاي دولتي به روستانشينان شهرستان شاهرود بوجود آورد.
اين طرح به عنوان طرح برتر جهادسازندگي كشور انتخاب و از طريق سيماي جمهوري اسلامي ايران به كشور معرفي گرديد.
به اين ترتيب نخستين طرح با ساختار فناوري اطلاعات و ارتباطات امروزي در سال 1360 بدون استفاده از تجهيزات رايانه اي و اينترنت توسط وي با موفقيت طراحي و اجرا گرديد، كه در طي سال هاي بعد به صورت يك طرح ملي درآمد بطوري كه پس از گذشت 35 سال اين دفترچه براي بعضي از روستا نشينان قابل استفاده مي ‏باشد.
***انتقال روستاي شاهكوه ‏عليا از قله به دامنه كوه
از ديگر اقدامات پروفسور علي اكبر جلالي در زمان خدمت در جهادسازندگي شهرستان شاهرود انتقال روستاي شاهكوه ‏عليا به محل فعلي آن است. موقعيت روستاي قديمي شاهكوه به دليل قرارگيري بر فراز كوه و عدم وجود منابع غني آب شرب و مصرفي، مشكلاتي براي مردم روستا ايجاد كرده بود.
او با مشورت كارشناسان، بررسي هاي منطقه‏ اي و آمايش سرزميني، مسئول انتقال اين روستا به محلِ فعلي 'درآسياب' شد.
ارتباط نزديك علي اكبر جلاليِ جوان با مردم و فرهنگ سازي مناسب ايشان براي ايجاد مكاني جديد براي خدمت رساني بهتر، زمينه ساز انتقال روستاي شاهكوه به محل فعلي آن گرديد. اين روستا كه با فضاسازي مناسب طراحي و احداث شده بود در سال 1379 به همت دكتر جلالي از طريق اينترنت به جهان مرتبط شد تا نخستين روستاي اينترنتي ايران لقب گيرد. روستاي شاهكوه ‏عليا در سال 1360 تعداد محدودي تحصيل كرده داشت، امروزه بيش از 1500 دانشجو و فارغ ‏التحصيل دارد.
*** همكاري در احداث جاده شاهرود- گرگان از مسير جنگل توسكستان
كار ديگري كه وي در آن نقش موثر و سازنده داشت، ساخت جاده شاهرود- گرگان از مسير روستاي تاش و جنگل توسكستان با همكاري جهادسازندگي شاهرود بوده است كه فاصله 240 كيلومتري را به 110 كيلومتر كاهش داده است.
ساخت اين جاده كه همزمان با اوج مشكلات جنگ تحميلي به دلايل عدم امكانات و ماشين آلات كافي در حال تعطيلي بود، با پيگيري و استقامت دكتر جلالي و با استفاده از امكانات محلي و ساخت پل هاي سنگي به مرحله بهره برداري رسيد.
اين مسير به علت كاهش زمان سفر و مصرف سوخت، تا كنون ميلياردها ريال صرفه ‏جويي ملي داشته است.
*** دريافت مدرك مهندسي برق با رتبه يك
پس از بازگشايي دانشگاه ها و ادامه تحصيل در سال 1364، علي اكبر جلاليِ موفق به دريافت مدرك مهندسي برق با رتبه يك از دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي شد؛ اين موفقيت نقطه عطفي در زندگي او بوده و زمينه‏ ساز استفاده از فرصت تحصيلي خارج شد.
وي پس از اخذ مدارج علمي كارشناسي ارشد تا پسادكتري در رشته مهندسي برق و كنترل كامپيوتري از دانشگاه هاي اوكلاهما در شهر نرمن و ويرجينياي غربي در شهر مورگان تون، در سال 1373 به ايران مراجعت نموده و به عنوان عضو هيات علمي دانشكده ي برق دانشگاه علم و صنعت ايران مشغول به كار شد و از آن زمان تاكنون منشأ خدمات ارزنده اي در سطح ملي بوده است.
بينش علمي، برنامه ريزي دقيق، نظم در امور، روحيه تلاشگري، خستگي ناپذيري و آينده نگريِ پروفسور جلالي سبب شده است كه وي در كنار امور اجرايي و آموزشي دانشگاه از تحقيق و پژوهش فاصله نگرفته و بتواند آموخته هاي علمي خود را به صورت عملي وارد زندگي روزمره مردم در سراسر كشور نمايد.
**** خلاصه اي از اقدامات و افتخارات پروفسور علي ‏اكبر جلالي
فعاليت هاي گسترده در توسعه فناوري ارتباطات و اطلاعات ، سخنراني هاي علمي گسترده در سطح رسانه ملي و مراكز علمي براي معرفي و كاربردي نمودن فناوري اطلاعات و اينترنت،
ارائه نظريه موج چهارم عصر مجازي سه بعدي براي اولين بار در جهان و تأسيس نخستين روستاي اينترنتي ايران بخشي از تلاش هاي اوست.
طراحي شهر الكترونيكي كيش و مشهد، طراحي نخستين مركز جامع خدمات كاربردي فناوري اطلاعات و ارتباطات روستايي كشور، طراحي و اجراي ده هزار دفتر ICT روستايي در كشور،طراحي مقدماتي كريدور شمال كشور شامل استان هاي گيلان، گلستان و مازندران كه قابل توسعه به كل استان هاي كشور است، طراحي بانكداري الكترونيكي ايران، دولت الكترونيكي، تجارت الكترونيكي، آموزش الكترونيكي و طراحي و اجراي نقشه راه مدارس هوشمند كشور از ديگر فعاليت هاي اين استاد برجسته دانشگاه علم و صنعت است.
*** افتخارات علمي و فني
كسب عنوان مهندس نمونه كشوري در سال 1394 ، كسب جايزه بزرگ خلاقيت و نو آوري منطقهِ آسيا و اقيانوسيه در سالِ 2007 ميلادي، دريافت بزرگترين جايزه بين ‏المللي روابط عمومي همراه با كسب لقب پدر فناوري اطلاعات ايران در سال 1388، استاد و پژوهشگر نمونه دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ايران در چندين سال، استاد پاره وقت دانشگاه ويرجينياي غربي،مولف و مترجم بيش از 60 عنوان كتاب در زمينه مهندسي برق و ICT به زبان فارسي و انگليسي و چاپ بيش از 400 عنوان مقاله علمي بخش هايي از فعاليت هاي علمي اين چهره ماندگار شاهرودي است.
تربيت بيش از 100 دانشجوي كارشناسي ارشد و 10 دانشجوي دكترا، طراحي و تدريس درس اينترنت اشياء براي اولين بار در ايران و همزمان با 5 دانشگاه مهم جهان در سال 1394،
طراحي و تدريس اولين درس مجازي ايران در سال 1380، تأسيس نخستين آزمايشگاه اينترنت اشياء در دانشگاه علم وصنعت ايران،تأسيس آزمايشگاه چاپگر سه بعدي، و طراحي و ساخت چاپگر سه بعدي توانا براي توليد پروتزهاي مورد نياز بيماران ، طراحي و اجراي طرح ايجاد مشاغل دانش بنيان ، همكاري در طراحي و ساخت دستگاه دياليز برنده جايزه جشنواره خوارزمي و طراحي و ساخت نخستين خانه خورشيدي ايران از ديگر تلاش هاي علمي وي است.
از ديگر افتخارات اين استاد برجسته به عضويت در مجامع علمي، عضو مستقل يونسكو در منطقه آسيا و اقيانوسيه،همكاري دائمي با كمسيون ملي يونسكو در ايران، عضو كميته پژوهشي و عضو كميته اقتصادي شوراي عالي آموزش و پرورش كشور، عضو هيات موسس انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتي ايران، عضوهيات امناي انجمن ICT كشور و عضو هيات امناي دانشگاه مجازي مهر البرز مي توان اشاره كرد.
به گفته پرفسور رضا، ايران دانشمندان برجسته فراواني دارد‏ كه خدمات علمي موثري انجام مي ‏دهند، اما دكتر جلالي دانشمندي در ميان مردم ايران است كه پيشرفته ‏ترين دانش و فناوري‏ هاي روز دنيا را با زبان ساده به گونه ‏اي انتقال مي ‏دهد كه افراد كم سواد نيز متوجه مي‏ شوند، خدمات علمي، نوآورانه و اجرايي ايشان تا دل روستاهاي كشور ادامه دارد.
رييس دانشگاه صنعتي شاهرود هم پروفسور علي اكبر جلالي را از افتخارات شاهرود دانست كه خدمات ارزنده اي را در سطح ملي و بين المللي انجام داده است.
دكتر محمد مهدي فاتح در گفت وگو با ايرنا افزود:دانشگاه صنعتي شاهرود از همان ابتدا كه او توسط بنياد ملي نخبگان استان سمنان به عنوان چهره ماندگار شهرستان شاهرود معرفي گرديد، براي برگزاري آيين تجليل اعلام آمادگي كرد.
آئين تجليل از اين استاد برجسته، 20 ارديبهشت ماه ساعت 9 صبح با همكاري دانشگاه صنعتي شاهرود، بنياد ملي نخبگان استان و فرمانداري ويژه شاهرود و با حضور مسئولين، استادان ، صاحبنظران و دانشگاهيان در تالار شقايق هاي دانشگاه صنعتي شاهرود برگزار مي شود و در همان روز ساعت 16 كارگاه هاي تخصصي با حضور وي ادامه خواهد يافت.
براي اين آيين ، دعوت از اساتيد، صاحب نظران، دانشجويان، فرهنگيان و مردم، مصاحبه و تهيه كليپ، تبليغات عمومي و برگزاري نمايشگاه آثار علمي و همايش و كارگاه هاي تخصصي و برنامه زنده سيماي استان تدارك ديده شده است.
6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاهي به زندگي و فعاليت پرفسور علي اكبر جلالي يكي از مفاخر شاهرود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X