احکام دولت در زمینه شهرداری‌ها با سیاست‌های اصل 44 مغایر است/دولت می‌خواهد شهرداری‌ها را ‌با خود غرق کند‌

مرتضوی شهردار مشهد مقدس گفت: متاسفانه احکامی دولت در خصوص شهرداری‌ها و شوراها پیشنهاد می‌کند با قانون اساسی، سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و تمرکززدایی مغایرت دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، سید صولت مرتضوی ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی شهرداران و روسای شورای اسلامی کلانشهرهای کشور که در مشهد برگزار شد، اظهار داشت: شوراها و شهرداری‌ها باید با دولت و مجلس هم‌افزایی داشته باشند.

وی افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا رقیب مجلس نیستند و مجلس نیز نباید شوراها را رقیب خود بداند.

شهردار مشهد بیان کرد: شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به نوعی زیر مجموعه قوه مغننه نیز قرار می‌گیرند چرا که پارلمان محلی محسوب می‌شوند بنابراین شوراها باید به این افتخار کنند که هم سو با مجلس شورای اسلامی هستند و از طرفی مجلس نیز باید به وجود شوراهای اسلامی افتخار کند.

مرتضوی ادامه داد: دولت در حال غرق شدن در مباحث اقتصادی کشور است اما نمی‌دانیم چرا می‌خواهد شهرداری‌ها را نیز با خود غرق کند.

وی به مقایسه بودجه جاری و عمرانی شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال بودجه جاری شهرداری مشهد 17 درصد است که با احساب خدمات شهری به 34 درصد می‌رسد حال سوال اینجاست که چرا همه ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران به این نهاد عمومی کمک نمی‌کنند.

شهردار مشهد بیان کرد: اگر شوراها به عنوان پارلمان محلی تقویت و تمرکززدایی شود در مراکز استان‌ها مثل خراسان رضوی می‌توان مشکل اشتغال، مسکن، ازدواج و... رفع کرد و از طرفی دولت مرکزی را سالانه کمک کنیم.

مرتضوی با بیان اینکه متاسفانه بدنه دولت در حال سنگین شدن است، ادامه داد: متاسفانه احکامی دولت در خصوص شهرداری‌ها و شوراها پیشنهاد می‌کند که با قانون اساسی، سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و تمرکززدایی مغایرت دارد.

وی در ادامه به افزایش ارتباط با مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و گفت: ما به عنوان شهرداری‌های کلانشهرهای کشور باید نقش خود را در ارتباط با مجلس شورای اسلامی افزایش دهیم.

شهردار مشهد بیان کرد: در حال حاضر ارتباط ما با نمایندگان استان و شهرها در مجلس شورای اسلامی بسیار ضعیف است که باید این ارتباط افزایش پیدا کند.

مرتضوی ادامه داد: اگر هم‌گرایی انجام شود مجلس شورای اسلامی به شدت می‌تواند دست شهرداری‌ها را بگیرد و به آن کمک کند.

وی تصریح کرد: برای این موضوع باید اتحادیه شهرداری‌های کشور راه‌اندازی شود تا بتوان بین شهرداری‌ها هم‌گرایی ایجاد کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احکام دولت در زمینه شهرداری‌ها با سیاست‌های اصل 44 مغایر است/دولت می‌خواهد شهرداری‌ها را ‌با خود غرق کند‌» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X