زیرساخت‌های نرم افزاری زبان فارسی در نشست جامعه اطلاعاتی تشریح شد

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید شهریاری، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور، با حضور در نشست جامعه اطلاعاتی  ۲۰۱۶ که در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، در کارگاه مربوط به ارائه برنامه‌ها و دستاوردهای ایران در حوزه جامعه اطلاعاتی، مطالب خود را در دو محور توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری برای خط و زبان فارسی در محیط دیجیتال و سرویس ایمیل چاپار ارائه کرد.

وی توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری برای خط و زبان فارسی در محیط دیجیتال را شامل منابع زبانی، توسعه ویرایشگر متن و سیستم تشخیص تقلب در زبان فارسی دانست و به تشریح پروژه های انجام شده در هر یک از بخش‌ها پرداخت.

به گفته شهریاری منابع زبانی مانند پیکره‌ها و واژگان‌ها، از مهمترین مبانی ارتقای نقاط قوت خط و زبان در محیط دیجیتال هستند و در این خصوص پروژهایی نظیر پیکره موازی دوزبانه شامل دو میلیون جمله فارسی-انگلیسی، درخت بانک زبان فارسی، گنج‌واژه فارسی، دادگان، فرهنگ ظرفیت فعل تولید شده‌اند که برای تحلیل متون در سطوح مختلف زبانی دارای کاربرد هستند و در وبگاه www.dadegan.ir قابل دسترسی هستند.

وی در حوزه توسعه ویرایشگر متن به خطایاب فارسی(ویراستیار) www.virastyar.ir اشاره کرد که به صورت افزونه در ماکروسافت‌ورد، پردازشهایی از قبیل استانداردسازی کارکترها، تصحیح نشانه‌گذاری، سره‌سازی واژه‌ها و پیشنهاد واژه های فارسی معادل، تبدیل تاریخ شمسی-میلادی و تبدیل اعداد را انجام می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور به معرفی سیستم تشخیص تقلب و مشابه ‌یاب در زبان فارسی تحت عنوان سمیم، ww.samimnoor.com پرداخت که به نشر متون علمی اصیل و غیرکپی کمک کرده و مجموعه عظیمی از متون علمی فارسی شامل بیش از ۱۵ هزار عنوان کتاب،۴۰۰ هزار مقاله و ۲۰ هزار پایان‌نامه را پشتیبانی می‌کند.

شهریاری در ارائه دوم خود، راه‌اندازی پست الکترونیک چاپار در ایران را مربوط به سال ۱۳۸۸ دانست که ارایه سرویس عمومی آن در سال ۱۳۹۰ با هدف اولیه ارایه سرویس عمومی ایمیل به مردم و گسترش و توسعه این دانش در ایران آغاز شد و در حال حاضر چاپار به ۱.۵ میلیون کاربر در حال ارائه سرویس است.

وی ارائه سرویس عمومی ایمیل به کاربران کشورهای فارسی زبان منطقه، استفاده از شبکه انتقال محتوا و مراکز داده گسترده در کشورهای منطقه، افزایش تعداد کاربران به ۱۰۰ میلیون کاربر تا ۱۰ سال آینده و رقابت با سرویس‌های عمومی و فعال در دنیا برای ارائه سرویس‌های ارزش افزوده را از جمله رویکردهای آینده سرویس پست الکترونیک چاپار عنوان کرد.

طی روزهای برگزاری نشست ژنو، مدیران ارشد حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات دستگاه‌های اجرایی و علمی کشورمان با شرکت در نشست‌های تخصصی، با دیدگاه سایر کشورهای حاضر در حوزه‌ جامعه‌ اطلاعاتی آشنا شده و با آنان به تبادل نظر پرداختند.

بزرگترین گردهمایی جهانی سالیانه سیاست‌گذاران حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات امسال در قالب نشست ۲۰۱۶ جامعه‌ اطلاعاتی در شهر ژنو سوئیس برگزار شد و در آن سیاست رسمی کشورها در قبال جامعه اطلاعاتی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زیرساخت‌های نرم افزاری زبان فارسی در نشست جامعه اطلاعاتی تشریح شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X