ارجاع لایحه منابع مالی پایدار آتش‌نشانی به کمیسیون تلفیق

نخستین جلسه علنی شورای شهر تهران در سال95 اعضای شورای اسلامی شهر تهران بررسی موضوع مرتبط با تأمین و استقلال منابع مالی پایدار سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران را برای بررسی بیشتر و رفع ابهامات به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شورای اسلامی شهر تهران ارسال لایحه «تأمین و استقلال منابع مالی پایدار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی» به کمیسیون تلفیق برای بررسی و اعلام نظر ظرف مدت یک هفته موضوعی بود که با رأی اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.

معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران در تشریح لایحه مورد بررسی گفت: در روزهای نخستین دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران که حادثه خیابان جمهوری رخ داده بود، اعضای شورای اسلامی شهر تهران با توجه به تجهیزات سازمان آتش‌نشانی به جمع بندی رسیدند که شهرداری لایحه‌ای را برای رفع مشکلات ارائه کند.

وی ادامه داد: از طرفی در حالی قانون تنها سه مأموریت را برای آتش‌نشانی مشخص می‌کند که امروز این سازمان بیش از 50 مأموریت را در فهرست وظایف خود دارد که از آن جمله می توان به موضوع خود کشی‌‌ها و سایر موارد از این دست اشاره کرد.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بررسی‌های کارشناسی انجام شده در کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری برای بررسی این لایحه گفت: این لایحه را در چهار محور به صحن شورا ارائه شده است.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: نیاز امروز سازمان آتش نشانی برای به روز رسانی تجهیزات و انجام موضوعات مرتبط در حدود 551 میلیارد تومان است که اگر سالانه اعتبار حدود 137 میلیارد تومان این سازمان تخصیص داده شود در طول 4 تا 5 سال این سازمان به سطح استاندارد خود می‌رسد.

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص بررسی لایحه «تامین و استقلال منابع مالی پایدار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی» اظهار داشت: پرسنل آتش نشانی قشر زحمت کشی هستند که جان شان را برای حفظ جان مردم به خطر می اندازند و شورا وظیفه دارد از این قشر زحمت کش حمایت کند. لایحه ارائه شده به شورا طرحی پایدار نیست و این لایحه باید به کمیسیون برگردد و مجددا بررسی و کارشناسی شود.

وی با بیان اینکه نظر کمیسیون برنامه و بودجه نیز با جزئیات این لایحه متفاوت است؛ به مصوبه شورای سوم اشاره کرد و گفت: در شورای سوم مصوب شد برای کمک به سازمان آتش نشانی دو درصد از عوارض پروانه ها به این سازمان تعلق گیرد. این مصوبه قانونی است که باید در مجموعه شهرداری اجرا شود اما متاسفانه کمیته تخصیص این قانون را در اولویت قرار نمی‌دهد.

دبیر تصریح کرد: در سال گذشته از 120 میلیارد تومانی که باید به سازمان آتش نشانی پرداخت می‌شد تنها 40 میلیارد تومان تخصیص یافت و در چنین شرایطی مسلماً این سازمان و کارکنان زحمت کش آن به مشکل برخواهند خورد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران خاطر‌نشان کرد: وظیفه ما نمایندگان مردم در شورای شهر این است که در مصوب کردن طرحی پایدار برای سازمان آتش نشانی با نگاه مثبت کمک کنیم.

دبیر با تاکید بر لزوم تخصیص‌های سازمان آتش نشانی برای این موضوع گفت: اگر درصد عوارض‌های این سازمان افزایش هم بیابد، باز هم اگر تخصیص صورت نگیرد، اتفاقی در این حوزه رخ نمی‌دهد.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی بر لزوم بر طرف کردن مشکل تخصیص اعتبارات این سازمان تاکید کرد و ادامه داد: برخی موضوعات از جمله فرمول‌های ارائه شده در قالب این لایحه نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

محمد حقانی، عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در همین خصوص پیشنهاد کرد تا عوارض مرتبط به سازمان آتش نشانی مستقیم به حساب این سازمان واریز شده و قبض آن برای انجام سایر اقدامات به معاونت مالی شهرداری تهران ارائه شود.

محسن سرخو، عضو شورای اسلامی شهر تهران به تاکیدات شورای شهر در حوزه سازمان آتش نشانی اشاره کرد و پیشنهاد داد تا بندی با مضمون آموزش‌های حین خدمت و به روز رسانی تجهیزات به لایحه اضافه شود.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه افزایش عوارض در میانه سال ممکن نیست و باید در ابتدای سال تصویب شود، اظهار داشت: باید راهکاری اندیشیده شود تا عوارض اخذ شده بابت موضوع آتش نشانی، ظرف مدت یک هفته به حساب این سازمان واریز شود.

در پایان این لایحه با موافقت اکثر اعضای شورا برای بررسی بیشتر و انجام کار کارشناسی به کمیسیون برگشت داده شد.

در ادامه موضوع معرفی نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران برای عضویت در کمیته نورپردازی شهری دستور دیگر جلسه شورای اسلامی شهر تهران بود که خانم منتظر الظهور و خانم پور فتح اله با توجه به تخصص و سابقه فعالیت در این حوزه با رأی اعضای شورای شهر انتخاب شدند.

عبالحسین مختاباد، رئیس کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت وجود نگاه هنری در چیدمان‌های شهری تاکید کرد و گفت: شهر تهران فضایی است که باید در آن کارهای هنری نیز انجام شود و تنها کار مهندسی در آن صورت نگیرد.

وی تاکید کرد: نگاه صرفا مهندسی، شهر را تبدیل به کلافی سردرگم می‌کند.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نورپردازی کاری هنری است، تاکید کرد: شهرداری تهران باید یکی از اعضای این کمیته را از میان هنرمندان متخصص در این حوزه انتخاب کند.

ارائه گزارش معاون خدمات شهری شهرداری تهران در خصوص نمایشگاه شهر آفتاب دیگرموضوع جلسه شورا بود که به استماع اعضای شورای شهر تهران رسید.

مجتبی عبداللهی در جریان این گزارش گفت: راه‌اندازی نمایشگاه شهر آفتاب آرزوی دهه اخیر مدیریت شهری بود که در سال اقدام و عمل، عملیاتی شد. این نمایشگاه در 163 هکتار راه اندازی شده و هم اکنون 200 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی دارد و کار شبانه روزی در طول 4 ماه گذشته سبب شد تا بتوان نمایشگاه را در این زمان به بهره برداری رساند.

وی اعلام کرد: تاکنون در حدود 700 هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند و بیشترین تعداد مراجعه کنندگان همانگونه که پیش بینی می‌شد در روز پنج شنبه به این نمایشگاه آمدند. میزان رضایت مندی شهروندان در روز 5 شنبه در حدود 70 درصد و در روز جمعه و شنبه 80 درصد بود ضمن اینکه برخی از ناشران خبر از افزایش فروش خود به بیش از دو برابر نسبت به سال گذشته می‌دادند.

وی در خصوص شبهه ایجاد شده در خصوص برق نمایشگاه اعلام کرد: زمان اوج مصرف در نمایشگاه میزان برق مصرفی 3.3 مگاولت بود که حتی به نیمی از ظرفیت تامین شده برای این نمایشگاه نرسیده است ضمن اینکه ژنراتورهای تعبیه شده برای این نمایشگاه توان ایجاد 12 مگاولت برق را دارد. نمی‌توان قطع برق یکی دو غرفه به دلیل اتصالی را قطع برقی کلی به حساب آورد، با این وجود کمیته‌ای به همین دلیل تشکیل شد و موضوعات مشابه برطرف شد.

وی در ادامه عملکرد حوزه حمل و نقل در این نمایشگاه را بسیار خوب ارزیابی و تصریح کرد: در ابتدای صبح، سرفاصله قطارها مترو در خط نمایشگاه هر 15 دقیقه بود که این میزان به 6.5 دقیقه کاهش پیدا کرد. هم اکنون در بیش از 10 میدان اصلی شهر وسایل حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و ون وظیفه انتقال بازدیدکنندگان به نمایشگاه را دارند.

وی اعلام کرد پارکینگ غربی نمایشگاه نیز بیش از 40 هکتار مساحت دارد که ظرفیت گنجایش 20 هزار خودرو را دارد و با استفاده از تجربیات مراسم ارتحال امام (ره) مدیریت این فضاها انجام شد. ترافیک ایجاد شده نیز به خاطر ورودی خودروها از اتوبان به یک خیابان دو بانده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارجاع لایحه منابع مالی پایدار آتش‌نشانی به کمیسیون تلفیق» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X