چمران: مالیات بر ارزش افزوده از بودجه شهرداریها جدا نشود

مهدی چمران روز پنجشنبه در نشست هم‌اندیشی روسای شوراهای اسلامی و شهرداران کلانشهرهای کشور در مشهد افزود: در لایحه ای که دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد، مالیات بر ارزش افزوده از بودجه خاص شهرداریها جدا شده است.
رئیس شورای عالی استانها گفت: بحث اصلی پیشنهاد شده در امروز نشست مشورت درباره تدوین راهکار اجرایی برای تغییر و یا تجدیدنظر در مصوبه مالیات بر ارزش افزوده مجلس شورای اسلامی از طریق صحن علنی است که باید با همت و برنامه‌ریزی صحیح صورت گیرد.
وی افزود: امکان اصلاح این مصوبه از طریق کمیسیون تلفیق وجود داشت اما به دلیل کمبود وقت و قوانین بالادستی از ادامه این کار منع شد.
چمران ادامه داد: در برنامه ششم هیچگونه بحث و موضوعی درباره شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود ندارد که در مورد آن بتوان صحبت کرد ولی دو بند بسیار مهم درباره شهرداریها وجود دارد.
وی گفت: این دو بند بخش عمده‌ای از درآمدهای پایدار شهرداریها را در مالیات بر ارزش افزوده تهدید کرده و می‌تواند درآمدهای پایدار شهرهای بزرگ و کوچک را دچار مشکل کند.
رئیس شورای عالی استانها افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از احکام برنامه ششم توسعه بوده که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و پیرو آن کمیسیون تلفیق مجلس ضمن برگزاری جلساتی در این باره، متن را به تصویب رساند و به صورت رسمی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است.
وی ادامه داد: بر اساس بررسیها و مطالعات صورت گرفته درباره مالیات بر ارزش افزوده، این بودجه ویژه که جزو درآمدهای پایدار شهرداریها است از بودجه آنها جدا و به بودجه دولت اضافه شده است تا دولت بتواند حجم داراییها و درآمدهای خود را بدینگونه بالاتر از حد واقعی نشان دهد و مالیات بیشتری دریافت کرده‌اند.
چمران گفت: با توجه به روند پیش‌رو، درآمد مالیات بر ارزش افزوده از حساب خزانه کل به حساب استانداریها واریز می‌شود و پس از آن شورای برنامه‌ریزی استانها تصمیم‌گیری می‌کند که به هر شهر چه میزان اعتبار پرداخت کند.
وی افزود: با توجه به اطلاعات دریافتی، این مالیات ابتدا به خزانه کل رفته و پس از آن، استانداری و شورای برنامه‌ریزی استان درباره تخصیص آن تصمیم‌گیری می‌کنند.
رئیس شورای عالی استانها ادامه داد: موضوع مالیات بر ارزش افزوده مغایرتهای فراوانی با قوانین مختلف و قبلی رسمی کشور دارد زیرا علاوه بر روش فوق، شهرداریها را به نظام مدیریت سنتی سوق می‌دهد.
وی گفت: همان نظامی که استانداریها برای شهرداریها تصمیم‌گیری می‌کردند و بدینگونه از قالبهای شرکتی و مستقل خارج می‌شوند و به سمت دولتی شدن پیش می‌روند.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: امیدواریم در این نشست بتوانیم به نتایج خوبی در خصوص رفع دغدغه‌های شوراهای اسلامی و شهرداریها دست یابیم.
محسن انتظاری هروی افزود: این نشست به منظور بیان دغدغه‌های موجود نسبت به شوراهای اسلامی، شهرداریها و مدیریت شهری برگزار شده است.
وی ادامه داد: در این نشست در خصوص موضوعاتی از قبیل فرصتهای احکام برنامه ششم توسعه در حوزه شهرداریها و مدیریت شهری و اجرای تکالیف شهرداریها در قانون تاسیس و اداره کتابخانه‌های عمومی بحث خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: همچنین در خصوص اعتبارات دیوان محاسبات در مورد رسیدگی و حسابرسی بر مصارف و منابع داخلی شهرداریها تبادل نظر خواهد شد.
7498/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چمران: مالیات بر ارزش افزوده از بودجه شهرداریها جدا نشود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X