جایزه «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» جان گرفت

نخستین دوره جایزه‌ «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» آبان‌ماه ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که به‌تازگی برنده جایزه آساهی برای برنامه «با من بخوان» شده است، به بزرگی نام سیمرغ و نام جبار باغچه‌بان و با هدف ترویج خواندن و سوادآموزی پایه از راه ادبیات کودکان، جایزه‌ای را به نام «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» به تصویب رسانده است که نخستین دوره آن در آبان‌ماه ۱۳۹۵ همراه با برگزاری نخستین همایش «با من بخوان» برگزار و برگزیدگان این دوره معرفی خواهد شد.

برگزیدگان این جایزه از میان آموزشگران برنامه «با من بخوان» گزینش خواهند شد که توانسته‌اند این برنامه را با کوشش و ابتکارهای فردی ژرفا ببخشند یا مسؤولیت ویژه‌ای در انجام آن داشته‌اند. این برگزیدگان ۱۰ نفر خواهند بود که به هر کدام جایزه نقدی و لوح «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» اهدا خواهد شد. گفته می‌شود مبلغ این جایزه 10 میلیون تومان برای 10 نفر برگزیده است.

در متنی برای معرفی بیشتر این جایزه آمده است: در اسطوره‌های ایرانی روایت زال و سیمرغ، روایتی بس پیچیده و دل‌انگیز است. داستان راندن کودک سپیدموی یا ناسازواره از خانواده و رها کردن او در طبیعت. سیمرغ این مرغ جان، که همه افسون هستی را با خود دارد، راندگی زال را برنمی‌تابد و او را به آشیانه خویش می‌برد و همراه با جوجگان خود بزرگ می‌کند. در حقیقت، سیمرغ نخستین آموزگار و پرورش‌دهنده کودکان ناسازواره، توان‌یاب و کودکان با نیازهای ویژه است. سیمرغ روایت روزگار افسانه است، اما جبار باغچه‌بان روایت روزگار تاریخ و واقعیت‌ها است. جبار باغچه‌بان در روزگار معاصر، همان کاری را برای کودکان کم‌شنوا و ناشنوا انجام داد که روزگاری سیمرغ برای زال انجام داده بود. همه کار این آموزشگر و آموزگار بزرگ ایران در این اندازه نبود و نماند. در کنار آن، او همراه میرزا حسن رشدیه و انگشت‌شمار فرهیختگان دیگر، پایه‌های آموزش نو را در ایران ریختند.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جایزه «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» جان گرفت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X