32درصد مدارس استان سمنان تخریبی و 33درصد به مقاوم سازی نیاز دارند

ابوالفضل دربانی روز پنجشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان سمنان و در نشست خبری با خبرنگاران این رسانه ملی تعداد مدارس و دانش آموزران را به ترتیب حدود هزار مدرسه و 100 هزار دانش آموز اعلام کرد و افزود : 65 درصد دانش آموزان استان در مدارس نامقاوم در حال تحصیل هستند.
وی با اشاره به این که 30 درصد از طرح های اداره کل نوسازی مدارس استان سمنان از نوع مقاوم سازی است، به سیاست کیفی و متناسب سازی مدارس از سوی نوسازی کشور اشاره و اضافه کرد: به عنوان نمونه در گذشته یک مدرسه 6 کلاسه در 430 مترمربع ساخته می شد ولی با متناسب سازیهای فعلی، این مدرسه در هزار و 900 مترمربع باید بنا شود تا دارای بخشهای متنوع مورد نیاز باشد.
وی تصریح کرد: بر اساس طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش کشور، مدرسه از یک فضای آموزشی باید به یک نهاد فرهنگی تبدیل شود، فقط نباید کاربرد آموزشی داشته باشد و دانش آموزان درون مدرسه باید متناسب با موضوع، وارد فضاهای متنوع شوند.
دربانی ادامه داد: به عنوان نمونه، مدرسه ای در سمنان طراحی شده که دارای گالری هنری است و سالن 400 نفره دارد.
وی اعتبارات نوسازی و تجهیز برای مدارس در استان سمنان را ناکافی دانست و افزود: استان سمنان یک درصداز کل دانش آموزان کشور را دارد و معیار توزیع اعتبارات نوسازی نیز جمعیت دانش آموزی قرار داده شده که در استان سمنان به حد کافی نیست.
مدیرکل نوسازی مدارس استان سمنان یادآور شد: اعتبار استانی ابلاغی نوسازی مدارس در سال گذشته 52 میلیارد ریال بود که 16 میلیارد ریال تخصیص یافت و اعتبارات ملی ابلاغی 100 میلیارد ریال بود که 70 میلیارد ریال تخصیص یافت.
وی به مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1392 با موضوع استانداردسازی سامانه های گرمایشی و سرمایشی اشاره و خاطرنشان کرد: اکنون با استانداردسازی کامل این سامانه ها در مدارس استان، در مدارس بخاری نفتی وجود ندارد و در 127 مدرسه استان سمنان نیز باید بخاری های گازی جمع آوری شود که از این تعداد 52 مدرسه به طور کامل تخریبی است.
وی اظهار امیدواری کرد : در سال 95 جشن تکمیل استانداردسازی سامانه های گرمایشی همه مدارس استان سمنان برگزار شود.
مدیرکل نوسازی مدارس استان سمنان با بیان این که در گذشته به علت فشار جمعیتی ساخت مدارس به شکل قوطی کبریتی بوده است، ادامه داد : اکنون مدارس بر اساس نیازسنجی ها ساخته می شوند و دارای شناسنامه مشخص هستند و هر طرحی قالب تعریف شده خود را دارد.
مدیرکل نوسازی مدارس استان سمنان به چالش های این اداره کل در اجرای رسالت و وظایف خود اشاره کرد و گفت: نگاهداشت نیروهای متخصص فنی، کمبود اعتبارات نسبت به فضاهای تخریبی و سرعت تغییرات متناسب با تغییرات نظام آموزشی برخی از چالش های مهم نوسازی مدارس در استان سمنان است.
دربانی تصریح کرد : حقوق دریافتی نیروهای فنی در نوسازی مدارس بر معیار آموزش و پرورش است و از کل اعتبارات نوسازی فقط 2.5 درصد برای پرداخت حقوق نیروها اختصاص می یابد.
وی پایین بودن میزان اعتبارات نوسازی به نسبت تخریبی بودن فضاهای آموزشی را دیگر چالش مهم استان سمنان برشمرد و اضافه کرد: سرانه کشوری اعتبارات نوسازی در اعتبارات سالانه استانها بین هشت تا 12 درصد است، ولی این رقم در استان سمنان حدود پنج درصد است.
وی با بیان اینکه سرانه اعتبارات نوسازی مدارس استان سمنان در پایین ترین جایگاه استان های کشور قرار دارد، گفت: در توزیع کشوری اعتبارات نیز اگر اعتبارات نوسازی در استان ها اولویت قرار گیرد، اعتبارات ملی نیز افزایش می یابد که این اتفاق در این استان رخ نداده است، زیرا مسوولان استان از گذشته، تامین آب را مساله اساسی استان می دانند.
وی با بیان اینکه اعتبارات استانی نوسازی مدارس بر اساس نیازها باید به سه برابر میزان فعلی افزایش یابد، تصریح کرد: در صورتی که 15 درصد از اعتبارات استان به نوسازی اختصاص یابد، جوابگوی نیازهای این بخش خواهد بود.
وی با اشاره به سرعت تغییرات نظام آموزشی بر اساس طرح تحول بنیادین، گفت: تغییرات نظام آموزشی، تنوع فضاهای آموزشی متناسب را نیازمند است و سازگار کردن مدارس موجود برای نظام آموزشی، نیاز به بازنگری و متناسب سازی دارد که کمبود فضای آموزشی را بیشتر می کند.
دربانی گفت: یک زیرنظام از هفت زیرنظام تحول بنیادین آموزش و پرورش مربوط به مناسب سازی فضای آموزشی است.
وی درباره مشارکت خیرین مدرسه ساز کشور تصریح کرد: در 17 دوره جشنواره خیرین مدرسه ساز در استان سمنان 150 آموزشگاه با هزار و 67 کلاس درس ساخته شد، 108 قطعه زمین و 15 خانه مسکونی از سوی خیرین اهدا و 67 فضا مانند نمازخانه، خوابگاه ،کتابخانه احداث شد.
مدیرکل نوسازی مدارس استان سمنان یادآور شد: خیرین مدرسه ساز در 17 دوره جشنواره 900 میلیارد ریال تعهد داشتند که از این میزان 450 میلیارد ریال محقق شد.
وی با اشاره به این که سالانه حدود 15 طرح خیری در استان سمنان ساخته می شود، گفت: در زمان حاضر 11 طرح خیرساز در استان سمنان در حال احداث است.
وی گفت: 650 خیر مدرسه ساز در استان سمنان وجود دارد که 48 مورد از آنها حقوقی هستند که در قالب بنیاد برکت، بانکهای عامل، سازمان های مردم نهاد مشارکت می کنند.
دربانی با بیان این که از خیرین مدرسه ساز 465 نفر مرد و 85 زن خیر در مدرسه سازی مشارکت می کنند، ادامه داد: فرهنگ مشارکت خیرین در مدرسه سازی دراستان سمنان نسبت به کشور مطلوب است و به ویژه مشارکت خیرین در شهرستان دامغان پررنگ تر از دیگر نقاط استان است.
وی با اشاره به ساخت و تکمیل 9 مدرسه توسط بنیاد برکت در استان سمنان یادآور شد: در سال 95 نیز ساخت سه مدرسه شامل یک مدرسه 6 کلاسه در میامی، یک مدرسه 6 کلاسه در گرمسار و یک مدرسه سه کلاسه در دامغان توسط بنیاد برکت هدفگذاری شده است.
وی با اشاره به وجود 2 مدرسه در مسکن مهر سمنان با ظرفیت 12 و 9 کلاس درس ،گفت: 2 مدرسه جدید 12 کلاسه توسط خیرین در مسکن مهر در حال احداث است.
نوسازی ،توسعه و تجهیز مدارس در کشور رسالت تخریب و بازسازی مدارس قدیمی، مقاوم سازی و تکمیل مدارس با مشارکت خیرین را بر عهده دارد.
در استان سمنان حدود 108 هزار داشن آموز در حدود هزار واحد آموزشی تحصیل می کنند.
6103/6026

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «32درصد مدارس استان سمنان تخریبی و 33درصد به مقاوم سازی نیاز دارند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X