خرازی: نظریه‌پردازی بومی؛ حلقه مفقوده روابط خارجی ایران است

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این‌که "ما مبدع حرکت انقلابی ایدئولوژیک هستیم؛ انقلابی اسلامی که تحولات عظیمی در جهان ایجاد کرد" گفت: به نظر می‌رسد برخی از دانشجویان دوره دکتری از نظریه‌پردازی وحشت دارند. ما مثل ماهیانی هستیم که در آب هستیم، اما قدر آب را نمی‌دانیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید کمال خرازی با اشاره به نامه حضرت امام خمینی (ره) به میخاییل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی و پیش‌بینی به تاریخ پیوستن کمونیسم گفت: این پیش‌بینی ناشی از این بود که نظریه جدیدی در برابر مکتب سرمایه‌داری و کمونیسم سر بر آورد و می‌خواست آن‌ها را از صحنه دور کند.

خرازی با بیان این که وقوع انقلاب اسلامی آثار بسیار وسیعی در جهان اسلام از تغییر تفکر مسلمانان گرفته تا سیاسی شدن آن‌ها و پیگیری حقوق‌شان داشته است، افزود: اگر 40 سال پیش به کشورهای مدرن اسلامی تحت تاثیر غرب هم‌چون ترکیه، سوریه، تونس، الجزایر و مراکش سفر می‌کردید، خانم با حجاب کم می‌دیدید، اما امروز باحجاب‌ها خیلی به چشم می‌آیند.

او با بیان این که حرکت و آثار انقلاب اسلامی مبتنی بر ایدئولوژی بوده است، گفت: نفس پیدایش داعش، عکس‌العمل به انقلاب اسلامی است، زیرا می‌خواهند با ایجاد داعش تفکر اسلامی را تخریب کنند.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی خطاب به حاضران در نشست گفت: ما که در این محیط زندگی می‌کنیم، بهترین کسانی هستیم که می‌توانند درباره تحولات این منطقه نظریه‌پردازی کنند.

خرازی ادامه داد: از شما دانشجویان دوره دکتری انتظار این است که نظریه‌پردازی کنید، از نظریه‌های خود دفاع کنید و از این رویه وحشت نداشته باشید.

وی در بخش دیگری از سخنانش فعالیت در عرصه روابط خارجی را به نبرد در جبهه جنگ تشبیه کرد و درباره انتظار شورای راهبردی از دانشجویان دوره دکتری و فارغ التحصیلان مطالعات سیاسی گفت: برای تحلیل رویدادهای بین‌المللی، به ابزارهای دیگری علاوه بر دانش علمی نیاز است.

وزیر خارجه پیشین ایران با یادآوری این ایراد که علوم انسانی حاکم بر ادبیات دانشگاهی کشور برخاسته از محیط غربی است، گفت: متاسفانه جوامع اسلامی برای آفرینش نظریه‌های متقن که پاسخگوی شرایط کنونی باشد، تلاش ناچیزی کرده‌اند، از این رو بیش‌تر، استفاده کنندگان ادبیاتی هستند که دیگران آن را تولید کرده‌اند و حاکمیت دیدگاه آن‌ها را می‌پذیرند.

خرازی با بیان این که اگر نظریه‌ها و ابزارهای ابداعی غرب برای مواجهه با تحولات منطقه کفایت می‌کرد، خود آن‌ها بهتر می‌توانستند تحولاتی هم‌چون ظهور داعش را تحلیل و تبیین کنند، گفت: صرف یادگیری نظریه‌ها و ادبیات سیاسی روابط بین‌الملل، حتی اگر نظریه‌های بومی هم داشته باشیم، کافی نیست. آن چه می‌تواند عامل تحلیل و پیش‌بینی درست باشد، استعداد و هوشمندی خاصی است که برخی افراد از آن بهره‌مند هستند. برای نمونه، برخی چهره‌های سیاسی موفق کشورها را سراغ داریم که الزاما علوم سیاسی نخوانده بودند، اما در این حوزه برای کشور خود موفق عمل کردند.

او اضافه کرد: بنابراین به دریافت و کسب این متون و نظریات بسنده نکنید؛ سعی کنید در دوره تحصیل یا فارغ التحصیلی خود نظریه‌های جدیدی ارایه دهید، زیرا به افرادی که چنین دید بومی داشته باشند، نیاز داریم.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه، یکی دیگر از نیازهای کشور در حوزه روابط خارجی را آینده‌پژوهی خواند و گفت: البته مبنای آینده‌پژوهی هم باید بنیه بومی قوی برای تحلیل مسایل داشته باشد تا با آن بتوانیم آینده نزدیک و دور را درست پیش‌بینی و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

خرازی گفت: شورای راهبردی به ویژه در این حوزه نیازمند انسان‌هایی است که بینش و توانایی عمیقی در حوزه آینده‌پژوهی داشته باشند.

وی با بیان این که باید خود را برای حرکت در محیط پیچیده بین‌المللی آماده کنیم، گفت: به افراد قابلی در حوزه سیاست خارجی نیاز داریم که خوب دشمن را بشناسند، طراحی عملیات کنند و بر دشمن پیروز شوند. این روزها استعدادهای بسیار بزرگی در کشور داریم و این امید را زنده می‌کند که در مصاف پیچیده بین‌المللی پیروز شویم.

وزیر خارجه پیشین ایران با بیان این که مادامی که انقلاب اسلامی ادامه دارد، این جنگ و دفاع ادامه خواهد داشت، از این رو باید راهبردی اندیشید، درباره ماموریت‌های شورای راهبردی روابط خارجی گفت: شورا ماهیت موسسه‌ای مطالعاتی را ندارد، بلکه وظیفه‌اش ارایه مشورت به رهبر معظم انقلاب است که ایشان هم تاکنون از عملکرد شورا ابراز رضایت کرده‌اند.

وی افزود: یکی از محورهای مد نظر ایشان تنویر افکار عمومی درباره عملکرد سیاسی خارجی جمهوری اسلامی است که سلسله جلسات با صاحبنظران و کارشناسان هم با این منظور و هم استفاده از نظرات آن‌ها برگزار می‌شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خرازی: نظریه‌پردازی بومی؛ حلقه مفقوده روابط خارجی ایران است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X