چمران: جایگاه شوراها در برنامه ششم توسعه در معرض تهدید است

به گزارش روز یكشنبه ایرنا به نقل از اداره كل ارتباطات شورای اسلامی شهر تهران مهدی چمران در دویست و پنجاه و هفتمین جلسه غیرعلنی شورای شهر تهران با اشاره به برنامه ششم توسعه كشور گفت: در این برنامه در باب اهمیت شوراها مطلبی ذكر نشده در حالی كه قبلا 10 یا 12 بند به شوراها اختصاص داده شده بود.
وی افزود: دو بند از این برنامه در خصوص شهرداری ها است كه این دو بند نیز جایگاه شوراها را تهدید می كند.
چمران با بیان اینكه در اولین بند موضوع مالیات ارزش افزوده مطرح شده و قرار است این مالیات به بودجه دولتی تبدیل شود گفت: مالیات بر ارزش افزوده در سقف بودجه دولتی قرار می گیرد و توسط استانداری آن طور كه خود تشخیص دهند، به شهرداری ها تخصیص داده شود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در صورت تبدیل مالیات بر ارزش افزوده به بودجه دولتی مالیات مردم تهران برای شهرشان خرج نخواهد شد.
وی تاكید كرد: با این اقدام مالیات ارزش افزوده سرنوشتی مانند جرائم راهنمایی و رانندگی پیدا خواهد كرد؛ در حالی كه هر ساله بودجه قابل توجهی از جرائم راهنمایی و رانندگی به خزانه دولت واریز می شود اما یك دهم آنچه سهم شهرداری ها است نیز به آنان تخصیص داده نمی شود.
وی گفت: با اجرایی شدن این بند برنامه ششم توسعه، شورای شهر به یك شورای تشریفاتی تبدیل خواهد شد زیرا بودجه اداره شهر بطور نقد در اختیار مدیریت شهری بوده، بطور ناقص و قطره چكانی به مدیریت شهری اختصاص می یابد.
وی موضوع انتخاب شهردار توسط مردم را از دیگر موارد برنامه ششم توسعه و تشریفاتی شدن شورای شهر عنوان كرد.
چمران با بیان اینكه در بند 39 برنامه ششم نیز بحث مدیریت یكپارچه عنوان شده افزود: بر اساس این بند، شهرداری ها مانند پیمانكار با وزارتخانه ها قرار داد می بندند و چگونگی این قرار داد ها را خود وزارتخانه ها تدوین كنند كه باز هم شاهد جای خالی شورای عالی استان ها و شورای اسلامی شهر ها را در آن خواهیم بود.
رئیس شورای شهر تهران خاطر نشان كرد: وزارت كشور می خواهد حسابرسی هایی كه به نحو احسن در شورا صورت می پذیرد و بر نحوه عملكرد مالی شهرداری نظارت دارد را در لوای خود در آورد كه این امر نیز موجب تضعیف جایگاه شورا خواهد شد.
وی گفت: موضوع دیگر بحث سفرهای خارجی است؛ قبلا اگر شورای شهر ماموریتی به اشخاص برای سفر های خارجی می داد این موضوع باید در وزارت كشور و در كمیسیونی مركب از وزارت امورخارجه، وزارت اطلاعات، وزات كشور و شورای عالی استان ها مطرح می شد و از آنجا اجازه گرفته می شد؛ ولی اكنون مقرر شده كه اگر كسی به عنوان شورا از جایی هم دعوت می شود باز باید از این مرجع اجازه بگیرد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاكید كرد: باید در جلساتی كه با نمایندگان فعلی و آینده مجلس شورای اسلامی داریم این موضوعات را پیگیری كنیم و در اولین نشست مشترك با نمایندگان منتخب شهر تهران در مجلس شورای اسلامی این موارد را به طور جد پیگیری كنیم.
تهرام/7244/1831

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چمران: جایگاه شوراها در برنامه ششم توسعه در معرض تهدید است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X