800 هزار واحد صنفی بدون مجوز در کشور فعال است

اصناف رئیس اتاق اصناف ایران گفت: برخلاف مقررات و بازرسی‌ها، ۸۰۰ هزار واحد صنفی غیرمجاز و بدون مجوز در کشور داریم که در روند کار صنفی اختلال ایجاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بردسیر، یدالله صادقی امروز در گردهمایی اصناف استان کرمان که در بردسیر برگزار شد اظهار داشت: باعث افتخار خدمت‌گذاری چنین جامعه ای را داریم اصناف توانمندی زیاد دارند به گونه ای که به ازای هر واحد صنفی دو ونیم نفرایجاد شغل شده که  با درنظرگرفتن خانواده‌های اصناف، 25 میلیون نفر وابسته به این جامعه هستند.

وی با بیان اینکه بین 17 تا 19درصد سهم اصناف در تولید ناخالص داخلی بوده این سهم قابل افزایش وارتقا است گفت: یکی از جنبه های اجرا وپرداخت به اقتصاد مقاومتی این است که چه کنیم مشکلات سد راه اصناف را کمتر کنیم تا بهره وری بالاتری داشته و در راستای حل معضلات اقتصادی کشور گام بردارند.

صادقی با بیان اینکه ما دو میلیون و 200هزار واحد صنفی جوازدارداریم افزود: حدود 700 تا 800 هزار واحد در کشور مجوز ندارند.چون مازاد جمعیت در صنعت و دیگر واحدهای کشور وارد صنف می شوند همه افرادیکه وارد می شوند تبحر ندارند، در نتیجه موقت می آیند و به امید صرفه داشتن مجوز نمی‌گیرند و معضلات وتخلفاتی ایجاد می کنند که برای اصلاح این واحدها برنامه هایی داریم.

وی از جذب تحصیل کردگان به واحدهای صنفی کشور خبرداد و افزود:قوانین و مقرراتی در کشور داریم که هنوز اعتماد کافی به بخش خصوصی را نشان نمی‌دهد که باید فکری برای آن کرد.

صادقی تصریح کرد: مشکل نقدینگی همه مشکل ما نیست حذف مقررات دست وپاگیر، موانع قانونی برای کار از موانعی هستند که باید برطرف شوند.

وی یکی از دلایل عدم تحقق رشد اقتصادی در کشور را عدم توجه به بخش خصوصی ذکر کرد واظهار کرد:در کشور کره جنوبی یک مقطع چند ساله ای را برای مقررات زدایی در نظر گرفتند تا موانع کسب و کار از جمله مقررات زائد را رفع کردند و نتیجه آن اقتصاد قدر این کشور در دنیا شد.

رئیس اتاق اصناف ایران از وجود 600 هزار واحد صنفی تولیدی در کشور خبرداد و ابراز کرد: این واحدها نقش تاثیرگذاری در تولید ناخالص داخلی دارند و حتی برخی از این واحدها در پیش نیاز واحدهای بزرگ صنعتی مث خودرو سازی ها قرار دارند.

صادقی اظهار کرد: قانون ما در نظام صنفی در دست اصلاح است به همین دلیل کمیته‌ای شکل گرفته و جدیدترین قوانین را در قالب نظام صنفی بروز کرده و آمادگی اجرای این قانون را که اغلب برنامه ها را به اصناف واگذار خواهد کرد، داریم.

وی از تسریع مقررات زدایی در صدور مجوزهای کسب و کارکشور خبرداد وافزود:یکی از بزرگ ترین سامانه های مردمی پذیرش و صدورمجوزرا در اتاق اصناف داریم که تحت عنوان سامانه اصناف ایرانیان بروز می شود.

وی از دیگر نیازهای حوزه اصناف کشور را ایجاد پنجره واحد ذکر کرد و گفت: با ایجاد این واحد در صدور مجوزها صرفا مراجعه به این نهاد کفایت می‌کند. مباحث تعارضات بین اصناف با برخی دستگاهها برای شمول برخی فعالیت ها با مدد دولت حل شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «800 هزار واحد صنفی بدون مجوز در کشور فعال است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X