وزير فرهنگ تايلند: ايران دروازه ورود تايلند به مبادلات فرهنگي در منطقه است

به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست مشترك ويرا روچ پوچ چانارات، وزير فرهنگ تايلند ساعتي پيش با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين سازمان برگزار شد.
رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات در اين ديدار با اذعان اينكه ايران و تايلند از سوابق فرهنگي طولاني مدت برخوردارند، گفت: نخستين موافقتنامه فرهنگي ايران و تايلند حدود 40 سال پيش به امضاء رسيد و بيش از 33 سال است كه نمايندگي فرهنگي كشورمان در بانكوك فعاليت مثمرثمر دارد.
وي با اشاره به سفر اخير خود به تايلند اظهار كرد: در سفري كه اخيرا به اين كشور داشتم، دريافتم كه ايران و تايلند از زمينه‌هاي مشترك فرهنگي بسيار فراوان برخوردار هستند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اذعان اينكه تايلند، يك كشور فرهنگي و بسيار تأثيرگذار در جهان است، گفت: تايلند نسبت به ديگر كشورهاي همسايه داراي پيشرفت قابل توجهي در حوزه فرهنگ است كه اين مهم از تخصص وزير فرهنگ اين كشور در حوزه آثار باستاني نشآت مي‌گيرد.
وي در ادامه سخنان خود، به ضرورت توسعه روابط فرهنگي في مابين دو كشور تأكيد كرد و گفت: ايران و تايلند از گذشته تاكنون داراي روابط مطلوبي در حوزه فرهنگ هستند كه از جمله آن مي‌توان به امضاي موافقتنامه فرهنگي در 40 سال پيش اشاره كرد.
ابراهيمي‌‌تركمان ضمن ابراز علاقه‌مندي خود نسبت به روابط مطلوب بين دو كشور، خواستار تمديد قرارداد مبادلات فرهنگي ايران و تايلند شد و گفت: طي سال گذشته، برنامه خوبي در حوزه فرهنگ از سوي دولت تايلند در تهران برگزار شد كه بسيار مورد استقبال قرار گرفت كه بالطبع در زمينه آشنايي دو ملت از هنر و فرهنگ يكديگر تأثير مطلوبي به جاي خواهد داشت.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي به فعاليت بخش مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ اشاره و تصريح كرد: در اين مركز برنامه‌هايي چون برگزاري و مشاركت در گفت‌وگوي ديني با شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان، برگزاري و مشاركت در گفت‌وگو با كليساي ارتدكس روسيه، برگزاري و مشاركت در گفت‌وگو با مركز اديان براي صلح كره جنوبي، آغاز گفت‌وگوي ديني منطقه‏اي با كليساهاي آفريقا، گفت‌وگوي ديني با رهبران ديني آفريقا، برگزاري و مشاركت در گفت‌وگو با بوديسم، دعوت از رهبران و انديشمندان ديني آمريكا و رهبران بودايي تايلند اجرا شده است.
وي در ادامه، به شرايط ناهموار جهان كنوني با وجود انديشه‌هاي افراطي و خشونت گرايي اشاره كرد و گفت: وضعيت جهان به گونه‌اي است كه روز به روز افراط گرايان قدرت مي‌گيرند، از اين رو لازم است تا اين مهم را از طريق گفت‌وگوهاي بين ديني پيگيري كنيم.

** ايران براي تايلند كشوري مهم است
در اين ديدار وزير فرهنگ تايلند نيز با تأكيد بر بسط و توسعه روابط فرهنگي بين دو كشور گفت: ايران و تايلند داراي سابقه ديرينه و طولاني هستند كه اين مهم به 400 سال گذشته برمي‌گردد.
وي ضمن اشاره به سفر خود به شيراز و اصفهان گفت: ايران به ويژه شهرهاي اصفهان و شيراز داراي آثار فرهنگي متعددي هستند كه به نوعي در سطح جهان بي نظير و تأثيرگذارند.
وزير فرهنگ تايلند همچنين، خواستار توسعه همكاري‌ ايران و تايلند در حوزه‌هاي فيلم‌سازي، هفته‌هاي فيلم، معرفي پيشينه تاريخي دو كشور، تبادل دانش از طريق موزه‌هاي دو كشور و ايجاد و تداوم گفت‌وگوهاي بين ديني شد.
ويرا روچ پوچ چانارات، با اذعان اينكه ايران در حوزه صنعت فيلم‌سازي پيشرفت قابل توجهي داشته است، گفت: سينماي ايران تاثير بسياري بر صنعت فيلم‌سازي جهان دارد و توانسته رشد و پيشرفت قابل توجهي داشته باشد، از اين رو لازم است تا با برگزاري هفته‌هاي فرهنگي در تايلند فيلم‌هاي ايراني نمايش داده شود تا شهروندان اين كشور با آثار و دستاوردهاي هنري ايران بيش از پيش آشنا شوند.
فراهنگ 1568

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزير فرهنگ تايلند: ايران دروازه ورود تايلند به مبادلات فرهنگي در منطقه است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X