مدارس، كانون هاي تمركز در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي اند

به گزارش خبرنگار ايرنا نادر منصوركيايي روزيكشنبه در آيين اختتاميه پنجمين دوره جشنواره دانش آموزي نوجوان سالم در تالار فرهنگ افزود: با استفاده از مدارس و به ياري فرهنگيان و اوليا بايد شيوه هاي زندگي سالم و پيشگيري از رفتارهاي پرخطر به دانش آموزان، كودكان و نوجوانان كشور آموزش داده شود.
وي با اشاره به جشنواره دانش آموزي نوجوان سالم افزود: ترويج شيوه هاي زندگي سالم و پيشگيري از رفتارهاي پرخطر از جمله اهداف اين جشنواره است كه هر ساله توسط وزارت آموزش و پرورش در سطح كشور برگزار مي شود.
كيايي گفت: بر اساس سند تحول بنيادين آموزش و پرورش، تربيت بايد همه جانبه و متوازن باشد به طوري كه در تربيت دانش آموزان علاوه بر ساحت هاي علمي، اخلاقي و اجتماعي، تربيت زيستي و بدني نيز بايد مورد توجه قرار گيرد و مربيان مهارت هاي خودمراقبتي و پيشگيري از رفتارهاي پرخطر را به دانش آموزان آموزش دهند تا اين آموزه ها در سطح جامعه ترويج دهند.
وي بازنگري در كتاب هاي درسي مقاطع تحصيلي ششم، هفتم و هشتم در حوزه آموزش مهارت هاي خودمراقبتي و پيشگيري از رفتارهاي پرخطر را از جمله اقدام هاي وزارت آموزش و پرورش در زمينه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي عنوان كرد و افزود: براساس برنامه هاي وزارت آموزش و پرورش اين دروس در ساير مقاطع تحصيلي نيز ادامه خواهد يافت.
مديركل دفتر مراقبت برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجراي پروژه هاي خودمراقبتي براي آموزش مهارت هاي لازم به دانش آموزان افزود: در زمينه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي سالانه برنامه هاي مختلفي در سطح مدارس برگزار مي شود كه سال تحصيلي95-94، 25 درصد از مدارس، يك ميليون و 700 هزار نفر از اولياي دانش آموزان و 200 هزار نفر از فرهنگيان در اين كارگاه هاي آموزشي شركت كردند.
كيايي گفت: سال گذشته نيز در هفته مبارزه با مواد مخدر، نمايشگاه هاي سيار پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي در دبيرستان هاي كشور برگزار شد.
وي با اشاره به اهتمام ويژه وزارت آموزش و پرورش در موضوع مراقبت از دانش آموزان در برابر آسيب هاي اجتماعي افزود:براساس تعريف ائتلاف نظام مراقبت اجتماعي از دانش آموزان در سال گذشته در قالب 9 نهاد، منابع آموزشي و كمك آموزشي در حوزه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي توليد خواهد شد.
مديركل دفتر مراقبت برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش گفت: با طراحي خدمات اجتماعي مورد نياز دانش آموزان نيز به زودي قادر خواهيم بود كه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي را گسترش دهيم كه يكي از آنها مداخله به موقع و موثر در شناسايي افراد در معرض خطر و آسيب و ارائه خدمات توانمندسازي به اين افراد است.
كيايي افزود: براساس اين ائتلاف آموزش هاي پيشگيري از رفتارهاي پرخطر و آسيب هاي اجتماعي با آموزش هاي درسي تلفيق شده و به صورت راهنما در اختيار دانش آموزان قرار خواهد گرفت.
وي از تمامي نهادها و رسانه ها خواست تا وزارت آموزش و پرورش را در نهضت فرهنگي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي ياري دهند.
اسفنديار چهاربند مديركل آموزش و پرورش شهر تهران نيز در اين آيين موقعيت شناسي، فرصت شناسي، تهديدشناسي، شناسايي نقاط قوت و ضعف را از جمله ويژگي هاي نوجوان سالم دانست و گفت: والدين و مربيان بايد نوجوانان را براي دستيبابي به اين ويژگي ها ياري رسانند تا به شهروندي سالم در جامعه تبديل شوند.
قاسم منوچهري رئيس اداره مراقبت برابر آسيب هاي اجتماعي اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران نيز ترويج فرهنگ پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي را از جمله اهداف جشنواره دانش آموزي نوجوان سالم عنوان كرد و گفت: اين جشنواره هر ساله براساس انعقاد تفاهم نامه ميان وزارت آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار مي شود كه امسال براي نخستين بار فراخوان اين جشنواره در دوره ابتدايي در قالب هاي نقاشي و انشا نيز منتشر شد.
وي با اشاره به برگزاري پنجمين دوره جشنواره دانش آموزي نوجوان سالم در دو بخش خلاقيت هاي دانش آموزي و ابتكارات مدرسه اي افزود: با برگزاري اين جشنواره در تلاش براي ايجاد يك نهضت فرهنگي در حوزه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي بوديم كه تمامي افراد از جمله فرهنگيان و والدين در آن شركت كنند.
كيايي ترويج شيوه هاي زندگي زندگي سالم و پيشگيري از رفتارهاي پرخطر را از جمله موضوعات اين جشنواره عنوان كرد و گفت: حدود 10هزار نفر، هشت هزار و 69 اثر را در قالب هاي مقاله، فيلم كوتاه، مستند و انيميشن، نقاشي، عكس، روزنامه ديواري، شعر، چند رسانه اي و خلاقيت مدرسه اي به دبيرخانه اين جشنواره ارسال كردند.
رئيس اداره مراقبت در برابر آسيبهاي اجتماعي اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: فراخوان طراحي پوستر ششمين جشنواره دانش آموزي نوجوان سالم نيز در سطح هنرستان هاي شهر تهران منتشر خواهد شد.
آيين اختتاميه پنجمين دوره جشنواره دانش آموزي نوجوان سالم با حضور محمدرضا آذرنيا دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان تهران، نادر منصوركيايي مديركل دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش، اسفنديار چهاربند مديركل آموزش و پرورش شهر تهران، قاسم منوچهري رئيس اداره مراقبت برابر آسيب هاي اجتماعي اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران و ساير مسئولان آموزش و پرورش در تالار فرهنگ برگزار شد.
فراخوان پنجمين دوره جشنواره دانش آموزي نوجوان سالم آبان ماه سال گذشته در سطح مدارس شهر تهران منتشر شد، شيوه هاي زندگي سالم، پيشگيري از رفتارهاي پرخطر، پيشگيري از گرايش به دخانيات، پيشگيري از گرايش به سوء مصرف مواد و پيشگيري از گرايش به خشونت از جمله موضوعات و محورهاي اين جشنواره بود.
تهرام/7245/1831

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدارس، كانون هاي تمركز در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي اند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X