کشف‌ زمین‌خواری 4 میلیاردی در گرگان

جانشین فرماندهی انتظامی استان گلستان از باز پس‌گیری 20 هزار مترمربع اراضی ملی به ارزش چهار میلیارد ریال از زمین خواران خبر داد و گفت: این زمین ها در حوزه شهرستان گرگان تصرف شده بود. آفتاب : سرهنگ علی‌اکبر جاویدان گفت: به دنبال شکایت اداره منابع طبیعی گرگان مبنی بر تصرف غیرقانونی اراضی ملی در یکی از مناطق روستایی کشف‌ زمین‌خواری 4 میلیاردی در گرگانشهرستان بررسی موضوع در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت. 
به گزارش نیروی انتطامی گلستان، وی اضافه کرد: پس از استعلام از اداره کل منابع طبیعی استان مشخص شد که محدوده مد نظر به متراژ دو هکتار در اراضی ملی و موقوفه واقع در حریم روستای نوچمن از سوی زمین خواران به تصرف در آمده است. 
سرهنگ جاویدان تصریح کرد: زمین خواران، زمین‌های تصرف شده را به قطعات کوچک تر تقسیم کرده و بخشی از آن را در قالب خانه باغ فروخته بودند. 
وی با اشاره به سوء استفاده زمین خواران و تصرف منابع ملی به نفع خود در قالب باغ در روستای نوچمن این شهرستان تاکیدکرد: ماموران برابر شکایت اداره کل منابع طبیعی پس از تکمیل پرونده و ارسال به مراجع قضایی نسبت به باز پس گیری اراضی ملی تصرف شده اقدام کردند. 
جانشین فرماندهی انتظامی گلستان، افزود: کارشناسان ارزش ریالی زمین‌های باز پس گرفته شده را چهار میلیارد ریال برآورد کردند. 
وی یادآور شد که مبارزه با پدیده شوم زمین خواری و تخریب جنگل‌ها یکی از اولویت‌های مهم پلیس استان گلستان است. 
تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و به عبارتی زمین خواری یکی از آسیب های جدی در بخش محیط زیست و منابع طبیعی گلستان است و شامل تخلفاتی بوده که در عرصه های مختلف رخ می دهد. 
قسمتی از جرایم مربوط به زمین خواری ناظر به تصرف و تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی و اراضی دولتی است و نوع دیگر مربوط به تغییر کاربری اراضی و باغات بوده که طی آن زمین های کشاورزی بدون اخذ مجوز تغییر کاربری داده می شود. 
به عبارت دیگر زمین خواری به مجموعه اقدام های متقلبانه و غیرقانونی گفته می شود که از سوی اشخاص، گروه ها و تشکل هایی برای تصرف و تجاوز به املاک و اراضی دولتی سر می زند. 
در بحث زمین خواری درگلستان شهرستانهای مختلف از جمله گرگان، کلاله، بندرگز و علی آباد از نقاط آسیب پذیر هستند.
کلاله به دلیل دورافتادگی از مرکز استان، گرگان با توجه به بالا بودن قیمت زمین، بندرگز و علی آباد نیز به علت موقعیت اراضی و آب و هوای مناسب جزء مناطق آسیب پذیرگلستان در بحث زمین خواری است. 
این درحالی است که زمین خواری در کردکوی و رامیان که طی سال جاری کشف شده است، نشان می دهد که گستره زمین خواری در دیگر شهرستان ها و مناطق استان با توجه به وضعیت جغرافیایی ، سرسبزی و دور بودن از مرکز گسترش یافته است. 
به گزارش ایرنا، گلستان واقع در شمال ایران دارای یک میلیون هکتار مرتع و دشت، 450 هزار هکتار جنگل و حدود 700هزار هکتار اراضی کشاورزی است. 

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشف‌ زمین‌خواری 4 میلیاردی در گرگان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X