برنامه آمریکا برای تجزیه عراق به ۳ کشور و سوریه به ۵ کشور

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر ولایتی امروز (چهارشنبه) در دیدار با جمعی از علما و اندیشمندان عراقی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد امام زمان(عج) اظهار داشت: باید دستاوردهای ملت عراق را به شما علمای عراقی تبریک بگوییم. از ابتدای تاریخ تاکنون، مردم ایران و عراق در کنار هم بوده اند و حالا هم هستند و بین این‌ها جدایی نیست.

وی ادامه داد: وجود عتبات عالیات در عراق، عامل بسیار مهمی برای توجه ویژه مردم ایران به عراق است؛ از یک طرف وجود مرقد امام رضا(ع) در مشهد نیز یک عامل مهمی است برای توجه برادران و خواهران عراقی به ایران.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: از نظر ما عراق بدون تردید در حال حاضر به صورت بالقوه و در آینده به صورت بالفعل مهمترین کشور عرب است.

ولایتی با بیان اینکه از ابتدای تاریخ اسلام، بغداد مرکز جغرافیای اسلامی بوده است، اظهار داشت: موقعیت جغرافیای سیاسی عراق، فرهنگ ریشه‌دار و عمیق مردم در کنار ثروت های عظیم و خدادادی این کشور موجب شده همواره دشمنانی داشته باشند که در قرون اخیر و معاصر نیز، استعمار نقش مهمی در ایجاد مشکل برای مردم عراق در راستای منافع خودش داشته است.

وی با یادآوری اینکه مردم عراق، یک ملت هستند و انسجام لازم را بین خودشان دارند، گفت: خداوند به واسطه مجاهدات سال های متمادی شما عراقی ها بعد از استعمار انگلیس در منطقه، این عنایت را به شما و ما داشته که سرنوشت ملت عراق به دست خودشان باشد و این کمتر در میان ملت های عربی نصیب ملتی شده است.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که برای عراق بسیار مهم است، همبستگی و اتحاد آن کشور است؛ بنابراین دشمنان به دنبال این هستند که یا بر عراق حکومت کرده یا آن را تجزیه کنند.

ولایتی اضافه کرد: یکی از فرماندهان عالی رتبه نظامی آمریکا گفته که باید عراق را به سه قسمت تقسیم کنیم؛ این موضوع غیر از اینکه عراق را تضعیف می کند، موجب دشمنی میان مردم عراق می شود و این دشمنی ها هم پایان نخواهد داشت و توان این کشور به تدریج روبه زوال می رود.

وی با اشاره به اینکه موضوع تجزیه یک توطئه بسیار مهمی است که برخی از مرتجعین منطقه و آمریکا پشت آن هستند، ادامه داد: باید با این موضوع مقابله کرد و اجازه نداد نقشه انها عملیاتی شود.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: همان هایی که گفتند عراق را باید سه قسمت کنیم، در خصوص طرح جایگزین خودشان گفته اند که سوریه را هم به ۵ قسمت تقسیم می کنیم که این را وزیر خارجه آمریکا گفته است.

ولایتی افزود: جان کری گفته اگر حکومت فعلی سوریه کنار نرود چاره ای جز اینکه سوریه را به ۵ قسمت تقسیم کنیم نداریم.

وی گفت: در لبنان هم تخم نفاق را پاشیده اند و بدنبال ایجاد درگیری داخلی هستند که این به ضرر لبنان، منطقه و کشورهای عرب است.

ولایتی اظهار داشت: یک نتیجه منطقه ای این هست که اگر اتفاقی برای هر یک از این کشورها بیفتد آثارش در کشورهای دیگر از جمله ایران آثار منفی خواهد بود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: اگر در این گروه تکفیری شیطانی داعش و امثال آن در جبهه سوریه پیروزی به دست نیاید قدم بعدی آنها در عراق است و عکس این موضوع هم صادق است. لذا سرنوشت این کشورها به هم پیوسته است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: به این دلیل است که ما و شما باید راجع به آنچه در سوریه می گذرد حساس باشیم چرا که اگر آنها شکست بخورند در گام بعدی به سراغ عراق می روند و ایران هم از تعرض آنها مصون نخواهد بود.

وی تاکید کرد: سوریه برای خط مقاومت حلقه طلایی است. اگر سوریه تجزیه شود و یا حکومت آن سقوط کند و این تکفیری هایی که به اسرائیل و آمریکا و عربستان متصل هستند مسلط بر امور شوند عملا هم در لبنان اثرش را می گذارد، هم در سوریه و هم در عراق و هم در تمام منطقه اثر بدی خواهد گذاشت.

ولایتی با اشاره به اینکه در محافل منطقه گفته می شود که اینها بدنبال تجدیدنظر در معاهده سایکس پیکو هستند. فقط موضوع این نیست چرا که این معاهده میان نماینده فرانسه و انگلیس در جلسه محرمانه ای در سال ۱۹۱۵ برگزار شد که طی آن منطقه را میان خودشان تقسیم کردند.

مشاورمقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: در سال ۱۹۱۷ بالفور اعلامیه داد و اعلام کرد یهودیان دنیا را در فلسطین اسکان می دهد. اینکه می گویند سایکس پیکو، این نماد است وگرنه کلیه کارهایی که برای منطقه انجام داده ام و قراردادهایی را که بسته بودند همه اینها را می خواهند به هم بزنند و این را تحت عنوان خاورمیانه بزرگ انجام می دهند.

ولایتی تصریح کرد: خلاصه اینکه تغییر مرزهای کشورهای خاورمیانه را پیگیری می کند و این به معنای آن است که هویت های ملی که در سرزمین هایی شکل گرفته و موجب انسجام مردم در نقاط مختلف شده تحت عنوان عراق، مصر و دیگر ملت ها اینها را به هم بریزند و مثل آنچه که در لیبی درست کردند در دیگر کشورها هم درست کنند. فارغ از ماهیت آن، لیبی یک حکومت واحد داشت، الان حکومت های متعددی در شرق، شمال و غرب این کشور بوجود آمده است.

وی گفت: یک کشور ثروتمند در کنار دریای مدیترانه تبدیل به یک سرزمین سوخته شده است و همه منابع و امکانات آن کشور را علیه مردم آن کشور بکار گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  با اشاره به اینکه راه حل برون رفت از مشکلات منطقه این است که هر ملتی انسجام داخلی خودش را حس کند، ادامه داد: علاوه بر این بایستی از منافع ملی حمایت شود و در برابر توطئه ها ایستادگی شود و در راس همه توطئه کننده ها، آمریکا قرار دارد.

ولایتی گفت: آمریکا در هر کشوری که باشد وجودش مضر است. نباید به آمریکایی ها اجازه داد که برای عراق و سوریه تصمیم بگیرند، به آنها چه ارتباطی دارد؟

وی اظهار داشت: این نیروی داوطلب مردمی عراق افتخار ما، افتخار شما و همه جهان اسلام است. مثل حزب الله لبنان و حوثی های  یمن می مانند.

مشاورمقام معظم رهبری در امور بین الملل با اشاره به اینکه آمریکا یی ها مخالف دخالت حشد شعبی علیه تروریست ها بودند، تاکید کرد: هیچ نیرویی قوی تر، مومن تر و موثرتر از حشد شعبی در عراق وجود ندارد.

ولایتی خاطرنشان کرد: انشاالله موصل را نیز همین حشد شعبی آزاد کنند.

ولایتی تاکید کرد: ما به آینده عراق بسیار امیدواریم. این دموکراسی که در عراق برقرار شده، قدر آن را بدانیم.

وی افزود: دموکراسی که در چهارچوب آنچه که در ایران هست یعنی مردم سالاری دینی، دموکراسی در چارچوب ارزش های اسلامی است.

مشاورمقام معظم رهبری در امور بین الملل تصریح کرد: مردم عراق می خواهند آنچه در آن کشور می گذرد در چارچوب ارزشهای اسلامی باشد.

ولایتی در خصوص علت موفقیت حشد شعبی عراق گفت: اینها به این دلیل درخشیدند که مردمی هستند معتقد به اسلام و پیرو اهل بیت(ع) و می دانند که اگر در این راه که راه امام حسین(ع) است کشته شوند، شهید خواهند شد.

مشاورمقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: اگر این اعتقادات در میان نباشد کسی حاضر نیست جان خودش را فدا کند.

وی افزود: هر چه بیشتر این نیرو تقویت شود به نفع مردم عراق و آینده آن کشور خواهد بود.

مشاورمقام معظم رهبری در امور بین الملل تصریح کرد: مرجعیت عراق را حمایت و آن را حفظ کنیم. با فتوای مرجعیت نجف بود که حشد شعبی بوجود آمد. در چنین مسئله ای تبعیت از ولایت فقیه می تواند موثر باشد.

وی در پایان افزود: جز در سایه ولایت امکان نجات عراق نیست. همین طور که ایران در سایه ولایت فقیه از شر شاه، آمریکا و انگلیس خارج شد و ایران امروز به جایی رسیده که به هر قلدری در دنیا «نه» می گوید.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برنامه آمریکا برای تجزیه عراق به ۳ کشور و سوریه به ۵ کشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X