تقویت همکاری های دوجانبه بین کشورهای ایران و افغانستان ضروریست

محمدحنیف مسعودی در نشست تحلیل روند بازار صادراتی کشورهای همسایه ایران در شهرستان محلات افزود: با برقراری ارتباط مناسب و استفاده از دانش و تکنولوژی توسط بازرگانان ایرانی و افغان، بستر رشد دو کشور فراهم می آید.
وی گفت: ایران در بخش های مختلف اقتصادی مزیت های زیادی دارد و از جمله آن می توان به مزیت گل و گیاه زینتی و سنگ های تزئینی در شهرستان محلات اشاره کرد که در افغانستان می تواند بازار خوبی داشته باشد.
عضو هیات مدیره اناق بازرگانی ایران و افغانسان اظهار کرد: نزدیکی ایران و افغانستان و وجود مزیت های چون تسهیل در حمل و نقل کالا ، وجود مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی از مزیت هایی است که بستر تقویت تبادل تجاری بین این دو کشور را تسهیل می کند.
مسعودی بیان کرد: حضور هیات اقتصادی متشکل از مقامات و تجار افغان به منظور بازدید از توانمندی های شهر محلات و آشنایی با قابلیت های اقتصادی آن در راس برنامه های امسال است.
وی گفت: گل های تولیدی محلات در بازار افغانستان خواهان دارد و تولید کنندگان گل این شهرستان با ورود به بازار افغانستان می توانند بازار گل این کشور را تصاحب کنند.
عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و افغانستان یادآور شد: تصاحب بازار گل افغانستان نیاز به افزایش انگیزه تولیدکنندگان و برنامه های اصولی در این بخش دارد.
مسعودی اضافه کرد: استفاده از بازاریاب و کارشناس اقتصادی در واحدهای تولیدی گل و سنگ تزئینی محلات و اعزام آنها به کشورهای هدف برای جذب بازار ، بهترین روش در تقویت روابط و تثبیت جایگاه تجاری است.
وی بیان کرد : افغانستان یکی از کشورهای غنی دنیا در حوزه مواد معدنی است اما به دلایل مختلف تاکنون بهره برداری مناسب از این ذخیره های معدنی انجام نشده است.
مسعودی گفت: آمادگی اعزام هیاتی شش نفره از فعالان اقتصادی بخش های مختلف محلات به افغانستان و بازدید از توانمندی های این کشور و آشنایی با بازار و تجار افغانی را داریم .
در این آیین بازار ظرفیت های اقتصادی و تجاری کشورهای ایران و افغانستان تشریح شد.
رئیس صنعت ،معدن و تجارت محلات نیز در این نشست گفت: محلات به واسطه داشتن معادن و فراوری سنگ در ایران شناخته شده است و ذخیره سنگ های تزیینی آن به گونه ای است که فرصتی برای توسعه تولید ملی در کشور به شمار می رود.
رضا ملکی افزود: محلات و شهرنیم ور در جنوب استان مرکزی، قطب تولید سنگ نمای کشور محسوب می شوند به طوریکه سه درصد از تولید سنگ و 12 درصد از تولید سنگ تراورتن را در دنیا به خود اختصاص داده اند.
وی ادامه داد: 25 درصد از ذخایر سنگ تراورتن در 100 معدن استان مرکزی با ظرفیت 20 میلیون تن استخراج و پنج هزار نفر اشتغال است.
وی بیان کرد: سنگ تراورتن محلات دارای شهرت جهانی است و 60 درصد سنگ ساختمانی تراورتن کشور در معدن های این شهرستان تولید می شود و سالانه دو و نیم میلیون تن از این نوع سنگ دراین شهرستان استخراج می شود .
وی افزود: 18 درصد از سطح زیر کشت گل کشور، 12 درصد از تولید گل شاخه بریده ، 80 درصد تولید گل های فصلی نشائی ، 21 درصد از تولید درخت و درختچه های زینتی و 14 درصد از گیاهان آپارتمانی کشور در محلات تولید می شود.
وی در خصوص تولید ماهی زینتی در محلات افزود: این شهرستان رتبه اول تنوع گونه های ماهیان زینتی و رتبه دوم تولید این نوع ماهیان را در کشور دارد.
سالانه حدود 10 میلیون قطعه ماهیان زینتی در شهرستان محلات تولید و روانه بازار داخلی و خارجی شد.
وی گفت: افغانستان یکی از کشورهای هدف صادرات شهرستان محلات است و توسعه صادرات محصول به این کشور در دستور کار قرار دارد.
شهرستان محلات در جنوب استان مرکزی در فاصله 105کیلومتری اراک قرار دارد.
7277/6199/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تقویت همکاری های دوجانبه بین کشورهای ایران و افغانستان ضروریست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X