تعاونی های متخلف مرزنشینان در چنگال قانون

به گزارش ایرنا ، استاندار اردبیل روز چهارشنبه در جلسه شورای مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: تعاونی های مرزنشینان بر اساس قانون در مناطق مرزی فاقد بازارچه مرزی حق وارد کردن برنج و شکر را ندارند اما در استان اردبیل به رغم تعطیل بودن بازار مرزی واردات این تعاونی ها برخلاف قانون ادامه دارد.
مجید خدابخش افزود: معافیت واردات کالا برای مرزنشینان شعاع 30 کیلومتری برای تامین بخشی از معیشت جامعه هدف تعیین شده اما در این استان واسطه ها و تاجران بدون پرداخت عوارض گمرکی با خرید و فروش سهم معافیت قانونی مرزنشینان سود سرشاری را از آن خود کرده و به مرزنشینان و دولت زیان وارد می کنند.
وی اظهار کرد: یا باید به دولت پیشنهاد شود که حق واردات تعاونی های مرزنشینان در مناطق فاقد بازارچه مرزی حذف شود یا با ساماندهی و کنترل دقیق فعالیت تعاونی ها از تضییع حقوق قانونی مرزنشینان و ایجاد رانت در استان جلوگیری شود.
خدابخش بیان کرد: در حال حاضر تعاونی های مرزنشینان با وارد کردن برنج و شکر بیش از نیاز مرزنشینان ، آنها را به خارج از استان قاچاق می کنند و مرزنشینان یک بیستم از سهم قانونی معافیت خود را به دست می آورند و بقیه به جیب واسطه گران و تعاونی ها واریز می شود.
او ادامه داد: با هدف برچیدن زمینه قاچاق برنج و شکر مرزنشینان به خارج از استان از این پس خروج محموله های برنج و شکر تعاونی های مرزنشینان از استان فقط با پرداخت عوارض گمرکی و حقوق دولتی آن امکان پذیر خواهد بود.
استاندار اردبیل گفت: قانون معافیت گمرکی واردات کالا برای مرزنشینان 71 قلم کالا را شامل می شود و لازم است به جای برنج و شکر که زمینه قاچاق آن توسط تعاونی های متخلف فراهم شده سایر کالاهای مورد نیاز مرزنشینان به استان وارد شود.
احمد عظیمی ، مدیرکل امنیتی - انتظامی استانداری اردبیل نیز در این جلسه گفت: با توجه به نام سال جاری و تاکید مقام معظم رهبری بر مبارزه با قاچا، عزم دستگاه های اداری انتظامی مسوول در برخورد با معضل قاچاق بیش از پیش ضرورت دارد.
وی افزود: هر چند میزان قاچاق در استان اردبیل نسبت به بسیاری از استان ها کم است اما وجود هر سه نوع قاچاق کالای ممنوعه ، مجاز و مجاز مشروط در اردبیل مقابله با این معضل را در استان ضروری می نماید.
او اظهار کرد: تکرار تخلف تعاونی های مرزنشینان در سایر استان ها و تداوم آن تخلف در استان اردبیل نمی تواند جرم محرز تعاونی های مرزنشینان اردبیل را توجیه کند و لازم است سهم قانونی مرزنشینان و همچنین واردات کالا از سوی تعاونی ها به دقت بررسی و کنترل شود.
معاون عملیات نیروی انتظامی استان اردبیل نیز در این جلسه بر مشخص شدن تعداد، اعضا و سرمایه تعاونی های مرزنشینان استان تاکید کرد.
سرهنگ سلحشور گفت: تعاونی های مرزنشینان استان در سال گذشته 9 هزار و 300 تن برنج به استان وارد ، 391 تن آن را در میان مرزنشینان توزیع و بیش از هشت هزار تن آن را به خارج از استان انتقال داده اند.
حسین نجف زاده مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل هم گفت: واردات برنج و شکر توسط تعاونی های مرزنشینان سود سرشاری را به تاجران و مدیران تعاونی ها عاید می کند و بیشتر برنج وارداتی آنها آلوده بوده و همچنین به علت تولید کافی شکر در داخل ، شکر وارداتی تعاونی های مرزنشینان به تولید داخلی ضرر وارد می کند.
جمعیت مرزنشین ساکن در شعاع 30 کیلومتر نوار مرزی استان اردبیل 190 هزار نفر اعلام شده و 16 تعاونی مرزنشینان در این استان فعال است.
استان اردبیل با بیش از 380 کیلومتر نوار مرزی مشترک با جمهوری آذربایجان همسایه است.
7124/6018

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعاونی های متخلف مرزنشینان در چنگال قانون» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X