هیچ مؤسسه اعتباری غیرمجازی در کشور نداریم/ شرایط امروز نظام بانکی "نامناسب" است

سیف رئیس‌کل بانک مرکزی شرایط امروز نظام بانکی را شرایط نامناسبی دانست و اظهار داشت: شرایط بانک‌ها به‌حدی است که وضعیت منابع و مصارف درست نیست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در همایش فرایند قانونگذاری، اقدامات و راهکارها در جمع منتخبین مجلس دهم شورای اسلامی در سخنانی گفت: امروز ثباتی در اقتصاد و بازارهای پولی و به‌خصوص بازار ارزی ایجاد شده است.

وی افزود: علی‌رغم اینکه شوک شدید نفتی را پشت سر گذاشته‌ایم خیلی از کشورهای صادرکننده نفت دچار شوک قیمتی شده‌اند و بعضی از کشورها یک‌هفتم قیمت قبلی را امروز برای فروش نفت به دست آورده‌اند که این نشان‌دهنده سیاست‌ها و نظم و انضباط پولی و مالی در کشور است که دستگاه‌های اقتصادی دولت آن را ایجاد کرده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه با گردش پول در اقتصاد بهره‌وری‌ها افزایش می‌یابد، گفت: بانک مرکزی نیز وظیفه‌اش تنظیم صحیح گردش پول برای ایجاد رشد و توسعه است.

سیف سال 95 را از جهت گردش پولی صحیح سالی موفق ارزیابی کرد و ادامه داد: امسال اولین سال دهه دوم برنامه چشم‌انداز توسعه است که باید در جهت تحقق اهداف سند و کاستی‌ها و موانع آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اظهار داشت: نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب وظیفه سنگین‌تری بر دوش ما می‌گذارد که باید تلاش کنیم دستاوردهای اقتصادی را با توجه به اصول اقتصاد مقاومتی داشته باشیم. پایداری اقتصادی و ثبات مالی از وظایف بانک مرکزی است که طبق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اینها مدنظر قرار گرفته شده است.

رئیس کل بانک مرکزی تصویب و ابلاغ برنامه‌های ملی پولی و مالی کشور را یکی از مهمترین برنامه‌های بانک مرکزی در سال جاری دانست و تأکید کرد: یکی از مباحث جدی ما سود بانکی است که علی‌رغم کاهش محسوس و روندی که در رابطه با تورم داشتیم، به‌دلیل مشکلات نظام بانکی همزمان با نرخ تورم سود سپرده‌ها کاهش نیافته که راهکارهایی با هماهنگی شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی در این زمینه در دست اقدام است.

سیف با بیان "باید منابع بانک‌ها را به‌سمت فعالیت‌های مثبت اقتصادی در جهت ارزش افزوده بیشتر داشته باشیم"، ابراز کرد: این اقدامات امروز در حال انجام است.

وی یکی دیگر از اقدامات بانک مرکزی را در سال 95 یکسان‌سازی نرخ ارز اعلام کرد و گفت: با توجه به پسابرجام این امکان کم‌کم به وجود می‌آید که دسترسی کامل و ارزانی به منابع ارزی داشته باشیم که به این منظور نیاز بود یکسان‌سازی نرخ ارز صورت گیرد که امیدواریم تا پایان سال 95 این امر محقق شود.

رئیس کل بانک مرکزی، شرایط امروز نظام بانکی را شرایط نامناسبی دانست و اظهار داشت: شرایط بانک‌ها به‌حدی است که وضعیت منابع و مصارف درست نیست به‌طوری که نسبت کفایت سرمایه در بانک‌های ما پایین است و طبق استانداردهای بین‌المللی کفایت سرمایه باید 12 درصد باشد.

سیف ادامه داد: در نظام بانکی حجم بالایی از دارایی‌های منجمد وجود دارد که این میزان حدود 100هزار میلیارد تومان است و 12 درصد از کل سرمایه نظام بانکی را به خود اختصاص داده است.

وی با اعلام اینکه کمیته‌ای در رابطه با پیگیری مطالبات معوق دولت تشکیل شده  که امور آن در حال پیگیری است، اظهار داشت: علی‌رغم روند نزولی تورم، نرخ سود بانکی نتوانسته کاهش یابد که مؤسسات مالی غیرمجاز نیز در آن تأثیرگذار بوده‌اند. مؤسسات مالی وضعیت خوبی برای اقتصاد کشور ایجاد نکردند به‌طوری که موجب تخریب سیستم پولی و مالی کشور شده‌اند اما امروز با اقداماتی که انجام شده می‌توان گفت هیچ مؤسسه غیرمجاز پولی و مالی در کشور وجود ندارد و همه با مجوز بانک مرکزی فعالیت می‌کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه بر این نکته تأکید کرد که روند کاهش سود سپرده‌ها باید ادامه یابد و به میزان نرخ تورم برسد.

سیف، وظیفه ریاست بانک مرکزی در دولت یازدهم را تمرکز بر استقلال بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در این دوره بانک مرکزی سیاست‌های پولی را با استقلال کامل اعمال می‌کند و دستاوردهایی نیز که حاصل شده نشأت گرفته از این سیاست‌ها بوده است؛ البته شیوه عزل و نصب رئیس بانک مرکزی فرع است و ارتباطی با استقلال آن ندارد، مهم شیوه اداره بازار پولی و مالی و تصمیمات بانک مرکزی در این دوره است که در حال حاضر به‌صورت مستقل عمل می‌شود.

وی در پایان با تصریح بر اینکه بانک‌ها موظف شده‌اند که در یک دوره 3ساله اقلام مازاد خود را به فروش رسانده و آنها را پالایش کنند، خاطرنشان کرد: ما در برجام مطالبات زیادی از طرف مقابل داریم و بانک‌های بیشتری با ما امروز ارتباط برقرار می‌کنند و تسهیل در پرداخت‌های بین‌المللی نیز ایجاد شده و فضایی باز شده که اقدامات جدی‌تری در حوزه پولی و بانکی در سطح بین‌الملل انجام دهیم.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هیچ مؤسسه اعتباری غیرمجازی در کشور نداریم/ شرایط امروز نظام بانکی "نامناسب" است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X