رامين: چپ و راست نداريم/زيباكلام:چپ و راست در كشور موضوعيت مفهومي دارد

به گزارش ايرنا، دانشگاه اصفهان عصر شنبه شاهد برگزاري مناظره بين محمدعلي رامين و صادق زيبا كلام با موضوع جريان شناسي سياسي در كشور بود.
در اين مناظره محمدعلي رامين از فعالان سياسي با رد وجود دو جريان چپ و راست در كشور اظهار كرد: راست هاي ما با چپ ها شباهت زيادي دارند و خيلي مواقع است كه در زمينه هاي فرهنگي، سياسي و اقتصاي بويژه در مسائل بين المللي، راست ها به چپ مي زنند يا برعكس.
وي افزود: دو واژه «محافظه كار» و «انقلابي» را بهتر مي پسندم.
او محافظه كار را جرياني دانست كه حافظ سيستم مي شود و شامل دو دسته محافظه كاران بين المللي و محافظه كاران ملي هستند.
وي توضيح داد: محافظه كار بين المللي، حافظ سيستم مسلط بر جهان و محافظه كار ملي، حافظ سيستم جمهوري اسلامي در داخل است.
به گفته وي، گروه به اصطلاح چپ در كشورمان در مسائل فرهنگي و سياسي بسيار راست است بطوريكه اين جريان در دهه اول انقلاب، بسيار چپ بود اما بعدها از منظر فرهنگي، ليبرال ( آزادي خواهي ) و از منظر سياسي، پرو امپرياليسم (سرمايه داري ارتجاعي ) شد.
رامين ادامه داد: كساني كه محافظه كار يا راست ناميده مي شوند را نيز در مسائل چپ مي بينيم به طوري كه راست گراترين و محافظه كارترين جريان اسم خود را چپ يا اصلاح طلب گذاشته اند.
وي با تاكيد بر اينكه من راست گرا و سخنگوي اصولگرايان نيستم، تصريح كرد: در عين حال مخالف اصلاح طلبان نيز نيستم و نه اين را قبول دارم و نه آن را و نه اين گروه من را قبول دارم و نه آن گروه.
وي خاطرنشان كرد: سه جريان انقلابي، غير انقلابي و ضد انقلابي از سال 1348 در جريان انقلاب اسلامي كشور مطرح بودند كه غير انقلابي ها، جمعيت اكثريت را تشكيل مي دهند.
وي دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا را غير انقلابي خواند و افزود: چپ و راست دو واژه اشتباه براي كشور ماست زيرا مي خواهند قالب هاي غربي را به زور به ذهنيت جامعه ما تحميل كنند.

* راست و چپ در كشور ماه عينيت دارد
همچنين در ادامه اين مناظره صادق زيبا كلام گفت: جريان چپ و راست در كشور داراي موضوعيت مفهومي است.
وي با رد اين باور كه جريان چپ و راست در كشور فاقد موضوعيت است، خاطرنشان كرد: شكل گيري جريان هاي چپ و راست به انقلاب فرانسه و انقلاب صنعتي برمي گردد كه جريان چپ بيشتر به جريان هاي جديد و سوسياليسم تعلق داشت و از نظر سياسي بيشتر ليبرال منش بود.
وي ادامه داد: جريانات چپ بيشتر طرفدار موضوع هايي مانند آزادي زنان، برابري زن و مرد، توجه بيشتر به كارگران، آزادي اجتماعات، احزاب و تامين اجتماعي بودند.
وي اظهار كرد: جريان راست يا محافظه كار نيز بيشتر پاي در گذشته داشتند و به حفظ منافع اشرافيون و ملاكين بزرگ مي پرداختند و مزاج آنها چندان با دموكراسي، آزادي و برابري جور نبود.
عضو هيات علمي دانشگاه تهران گفت: اكنون نيز در كشور مي توانيم بگوييم كه جريان هاي طيف اصلاحات يا نزديك آن را مي توان چپ به حساب آورد و جريان هاي درون اصولگرايان و محافظه كاران بيشتر با جريان راست منطبق هستند.
زيباكلام سپس با طرح سوال هايي در باره عملكرد مجلس هاي هفتم، هشتم و نهم افزود: اين مجلس ها در اختيار اصولگرايان بود و بايد ببينيم در اين مدت چه كارهايي براي اصلاح امور زنان يا تامين حقوق آنها و حقوق صنفي كارگران انجام دادند.
وي با تاكيد بر اينكه بايد موضع گيري جريان هاي چپ و راست را در باره مسائل مختلف مانند اصناف و اقشار گوناگون بررسي كنيم، گفت: اين جريان چپ بود كه بيشتر از مسائلي مانند صنوف محروم و آسيب پذير از جمله كودكان، زنان و اقليت هاي قومي دفاع كرد همانطور كه در اروپا و غرب اينچنين است.
زيباكلام ادامه داد: همچنين اين جريان چپ بود كه بيشتر از حقوق مدني بويژه در انتخابات اخير دفاع كرد و براي دفاع از حق انتخاب كردن و انتخاب شدن ايستاد.
استاد دانشگاه تهران همچنين با اشاره به مذاكرات هسته اي گفت: مناقشه هسته اي از سال 82 آغاز شد و در طول هشت سال از 84 تا 92 كه موضوع هسته اي به مهمترين مساله كشور تبديل شده بود مجلس هاي هفتم، هشتم و نهم به هيچ عنوان از دولت احمدي نژاد در باره عملكرد وي در اين زمينه سوال نكردند.
رامين همچنين در اين مناظره در پاسخ به سوالي درباره هولوكاست نيز گفت: اين موضوع يك طرح سوال بود كه من از سال 74 مطرح كرده بودم و فقط محدود به سال 84 نمي شد.
وي افزود: اين براي نخستين بار در تاريخ انقلاب اسلامي بود كه چنين طرح سوالي از سوي ما مي شد و براي دشمنان ناخوشايند بود به طوري كه آنها دچار بحران شدند و موضوع هسته اي از ذهن آنها رفت و به اولويت دوم تبديل شد.
وي ادامه داد: در همين فاصله بود كه به چرخه كامل سوخت هسته اي رسيديم.
رامين در پاسخ به اين سوال كه چرا مجلس از دولت احمدي نژاد درباره مذاكره هاي هسته اي سوال نكرد، گفت: مجلس هشتم مسئوليت بار هسته اي را به عهده دولت احمدي نژاد گذاشت و علت اين موضوع، تصميم خود مجلس بود.
وي همچنين با اشاره به موفقيت دولت روحاني در مذاكرات هسته اي افزود: دليل اين موفقيت رفع تحريم ها و آزاد شدن و برگشتن سرمايه ايران به ميزان 150 ميليارد دلار بود كه اتفاق بسيار خوبي است.
وي درباره اين جمله كه «مجلس در راس امور است» نيز توضيح داد: مجلس شوراي اسلامي طبق قانون بدون شوراي نگهبان اعتباري ندارد.

* معاون مطبوعاتي، كاره اي نيست
رامين همچنين در پاسخ به سوالي درباره لغو مجوز مطبوعات در زمان تصدي گري معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي توسط وي گفت: معاونت مطبوعاتي فقط نقش مجري گري و منشي را دارد و در اين زمينه نه مجوز مي دهد و نه لغو مجوز مي كند و به اصطلاح «كاره اي نيست».
وي با بيان اينكه همه اين تصميم ها از سوي هيات هفت نفره نظارت بر مطبوعات انجام مي شود، افزود: ممكن است در زمان ما، قانون مطبوعات بطور جدي تري اجرا شد اما معاونت مطبوعاتي در دوران من، قبل من و بعد من در هيچ موردي تصميم گيرنده نيست.
اين برنامه همراه با تريبون آزاد از سوي انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام (ره) دانشگاه اصفهان برگزار شد.
3011 / 1339 / 2025

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رامين: چپ و راست نداريم/زيباكلام:چپ و راست در كشور موضوعيت مفهومي دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X