ارجاع لایحه منابع مالی پایدار آتش نشانی به کمیسیون تلفیق

به گزارش خبرگزاری مهر، ارسال لایحه «تأمین و استقلال منابع مالی پایدار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی» به کمیسیون تلفیق برای بررسی و اعلام نظر ظرف مدت یک هفته موضوعی بود که با رای اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.

معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران در تشریح لایحه مورد بررسی گفت: در روزهای نخستین دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران که حادثه خیابان جمهوری رخ داده بود؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران با توجه به تجهیزات سازمان آتش نشانی به جمع بندی رسیدند که شهرداری لایحه ای را برای رفع مشکلات ارائه کند.

وی ادامه داد: از طرفی در حالی قانون تنها سه ماموریت را برای آتش نشانی مشخص می کند که امروز این سازمان بیش از ۵۰ ماموریت را در فهرست وظایف خود دارد که از آن جمله می توان به موضوع خود کشی ها و سایر موارد از این دست اشاره کرد.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بررسی های کارشناسی انجام شده در کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری برای بررسی این لایحه گفت: این لایحه را در چهار محور به صحن شورا ارائه شده است.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: نیاز امروز سازمان آتش نشانی برای به روز رسانی تجهیزات و انجام موضوعات مرتبط در حدود ۵۵۱ میلیارد تومان است که اگر سالانه اعتبار حدود ۱۳۷ میلیارد تومان این سازمان تخصیص داده شود در طول ۴ تا ۵ سال این سازمان به سطح استاندارد خود می رسد.

علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص بررسی لایحه «تامین و استقلال منابع مالی پایدار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی» اظهار داشت: پرسنل آتش نشانی قشر زحمت کشی هستند که جان شان را برای حفظ جان مردم به خطر می اندازند و شورا وظیفه دارد از این قشر زحمت کش حمایت کند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: لایحه ارائه شده به شورا طرحی پایدار نیست و این لایحه باید به کمیسیون برگردد و مجددا بررسی و کارشناسی شود.

وی با بیان اینکه نظر کمیسیون برنامه و بودجه نیز با جزئیات این لایحه متفاوت است؛ به مصوبه شورای سوم اشاره کرد و گفت: در شورای سوم مصوب شد برای کمک به سازمان آتش نشانی دو درصد از عوارض پروانه ها به این سازمان تعلق گیرد. این مصوبه قانونی است که باید در مجموعه شهرداری اجرا شود اما متاسفانه کمیته تخصیص این قانون را در اولویت قرار نمی دهد.

دبیر تصریح کرد: در سال گذشته از ۱۲۰ میلیارد تومانی که باید به سازمان آتش نشانی پرداخت می شد تنها ۴۰ میلیارد تومان تخصیص یافت و در چنین شرایطی مسلما این سازمان و کارکنان زحمت کش آن به مشکل برخواهند خورد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: وظیفه ما نمایندگان مردم در شورای شهر این است که در مصوب کردن طرحی پایدار برای سازمان آتش نشانی با نگاه مثبت کمک کنیم.

دبیر با تاکید بر لزوم تخصیص های سازمان آتش نشانی برای این موضوع گفت: اگر درصد عوارض های این سازمان افزایش هم بیابد، باز هم اگر تخصیص صورت نگیرد، اتفاقی در این حوزه رخ نمی دهد.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی بر لزوم بر طرف کردن مشکل تخصیص اعتبارات این سازمان تاکید کرد و ادامه داد: برخی موضوعات از جمله فرمول های ارائه شده در قالب این لایحه نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

محمد حقانی، عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در همین خصوص پیشنهاد کرد تا عوارض مرتبط به سازمان آتش نشانی مستقیم به حساب این سازمان واریز شده و قبض آن برای انجام سایر اقدامات به معاونت مالی شهرداری تهران ارائه شود.

محسن سرخو، عضو شورای اسلامی شهر تهران به تاکیدات شورای شهر در حوزه سازمان آتش نشانی اشاره کرد و پیشنهاد داد تا بندی با مضمون آموزش های حین خدمت و به روز رسانی تجهیزات به لایحه اضافه شود.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه افزایش عوارض در میانه سال ممکن نیست و باید در ابتدای سال تصویب شود، اظهار داشت: باید راهکاری اندیشیده شود تا عوارض اخذ شده بابت موضوع آتش نشانی، ظرف مدت یک هفته به حساب این سازمان واریز شود.

در پایان این لایحه با موافقت اکثر اعضای شورا برای بررسی بیشتر و انجام کار کارشناسی به کمیسیون برگشت داده شد.

در ادامه ، موضوع معرفی نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران برای عضویت در کمیته نورپردازی شهری دستور دیگر جلسه شورای اسلامی شهر تهران بود که خانم دکتر منتظر الظهور و خانم دکتر پور فتح اله با توجه به تخصص و سابقه فعالیت در این حوزه با رای اعضای شورای شهر انتخاب شدند.

عبالحسین مختاباد، رئیس کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت وجود نگاه هنری در چیدمان های شهری تاکید کرد و گفت: شهر تهران فضایی است که باید در آن کارهای هنری نیز انجام شود و تنها کار مهندسی در آن صورت نگیرد.

وی تاکید کرد: نگاه صرفا مهندسی، شهر را تبدیل به کلافی سر در گم می کند.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نورپردازی کاری هنری است، تاکید کرد: شهرداری تهران باید یکی از اعضای این کمیته را از میان هنرمندان متخصص در این حوزه انتخاب کند.

ارائه گزارش معاون خدمات شهری شهرداری تهران در خصوص نمایشگاه شهر آفتاب دیگرموضوع جلسه شورا بود که به استماع اعضای شورای شهر تهران رسید.

مجتبی عبدالهی در جریان این گزارش گفت: راه اندازی نمایشگاه شهر آفتاب آرزوی دهه اخیر مدیریت شهری بود که در سال اقدام و عمل، عملیاتی شد.

وی ادامه داد: این نمایشگاه در ۱۶۳ هکتار راه اندازی شده و هم اکنون ۲۰۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی دارد و کار شبانه روزی در طول ۴ ماه گذشته سبب شد تا بتوان نمایشگاه را در این زمان به بهره برداری رساند.

وی اعلام کرد: تاکنون در حدود ۷۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند و بیشترین تعداد مراجعه کنندگان همانگونه که پیش بینی می شد در روز پنج شنبه به این نمایشگاه آمدند.

وی اعلام کرد: میزان رضایت مندی شهروندان در روز ۵ شنبه در حدود ۷۰ درصد و در روز جمعه و شنبه ۸۰ درصد بود ضمن اینکه برخی از ناشران خبر از افزایش فروش خود به بیش از دو برابر نسبت به سال گذشته می دادند.

وی در خصوص شبهه ایجاد شده در خصوص برق نمایشگاه اعلام کرد: زمان اوج مصرف در نمایشگاه میزان برق مصرفی ۳.۳ مگاولت بود که حتی به نیمی از ظرفیت تامین شده برای این نمایشگاه نرسیده است ضمن اینکه ژنراتورهای تعبیه شده برای این نمایشگاه توان ایجاد ۱۲ مگاولت برق را دارد.

وی تاکید کرد: نمی توان قطع برق یکی دو غرفه به دلیل اتصالی را قطع برقی کلی به حساب آورد ،با این وجود کمیته ای به همین دلیل تشکیل شد و موضوعات مشابه برطرف شد.

وی در ادامه عملکرد حوزه حمل و نقل در این نمایشگاه را بسیار خوب ارزیابی و تصریح کرد: در ابتدای صبح، سرفاصله قطارها مترو در خط نمایشگاه هر ۱۵ دقیقه بود که این میزان به ۶.۵ دقیقه کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون در بیش از ۱۰ میدان اصلی شهر وسایل حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و ون وظیفه انتقال بازدیدکنندگان به نمایشگاه را دارند.

وی اعلام کرد پارکینگ غربی نمایشگاه نیز بیش از ۴۰ هکتار مساحت دارد که ظرفیت گنجایش ۲۰ هزار خودرو را دارد و با استفاده از تجربیات مراسم ارتحال امام (ره) مدیریت این فضاها انجام شد.

وی تاکید کرد: ترافیک ایجاد شده نیز به خاطر ورودی خودروها از اتوبان به یک خیابان دو بانده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارجاع لایحه منابع مالی پایدار آتش نشانی به کمیسیون تلفیق» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X