مردمي كه به افتخار روحاني دست زدند

باد نيمه هاي اردي بهشتي از لابلاي درخت هاي تالاب وزيدن گرفته بود و آفتاب بر روي آبي تالاب گندمان خش انداخته بود.
سالها بود كه تالاب دل پر خوني داشت ،از آن همه آتش گرفتن ها،
از آن همه خشكسالي ها ،از آن همه پرندگان بي بازگشت اما يكي دو سالي است گونه هاي نازك تالاب كمي لبخند را مزمزه مي كند.
تالاب مانند آبگينه اي شكننده است، آيينه افتاده بر زمين كه گاهي پرندگان و ابرها خودشان را در آن مي نگرند و چون نيك مي نگرند،به غير از خوبي مردمان يك منطقه چيزي نمي بينند.
مردمان خوبي كه نه اسلحه شكاري دارند و نه تله و توري و تنها به همين عكس گرفتن هاي سلفي و خودنگار با تالاب گندمان بسنده
مي كنند.
جشن جهاني شدن زيستكره تنگ صياد تا سبزكوه روز هجدهم اردي بهشت ماه در تالاب بين المللي گندمان برگزار شد و اين تالاب با همه
سرسبزي اش مهمان كارشناسان داخلي و خارجي شد.
همين كه معصومه ابتكار معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست پشت تربيون قرار گرفت ،مردان شروع به دست زدن كردند و زنان بختياري براي او 'كل ' كشيدند.
كل كشيدن در بين زنان بختياري براي آئين هاي شاد و سنتي انجام مي شود.
هنگامي كه معصومه ابتكار ، وارد محل سايت مورد نظر براي جشن اهدا لوح يونسكو شد ،عده اي از زنان بختياري كه لباس محلي رنگارنگ برتن داشتند ،به افتخار معاون رئيس جمهوري شروع به كل كشيدن كردند.
استقبال از اين برنامه به گونه اي بود كه حتي تعدادي از رانندگان خودروهاي خود را وسط جاده پارك كرده بودند كه از جريمه راهنمايي و رانندگي نيز بي نصيب نماندند.
معصومه ابتكار يا به قول نماينده يونسكو در ايران نماينده مقيم برنامه عمران سازمان ملل متحد در ايران 'ماري ابتكار 'وقتي گفت كه حامل پيام رئيس جمهوري براي مردم منطقه است و همه شروع به دست زدن كردند.
زنان كل كشيدند و مردان حاضر در اين جشن براي رئيس جمهوري كف و دست زدند و معصومه ابتكار كه استقبال مردم از نام رئيس جمهوري مي ديد،كمي مكث كرد.
وقتي معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست از توان افزايي جوامع محلي، اولويت سازمان حفاظت محيط زيست خبر داد،مردمي كه زير آفتاب اردي بهشت نشسته بودند،شروع به دست زدن كردند.
انگار مردم اين منطقه زبان حفاظت محيط زيست را به خوبي
فهميده اند كه حتي پس از پايان اين جشن يك زباله روي زمين باقي نمانده بود.
معصومه ابتكار ، وقتي اعلام كرد كه ' حفاظت از تالاب ها با مديريت تلفيقي هم اكنون در چهارمحال و بختياري از تالاب چغاخور آغاز شده و بر روش هاي مبتني بر حفظ اكوسيستم و اكولوژي تمركز دارد' دوباره مردم شروع به دست زدن كردند.
اما خوشحال ديگر اين جشن ' بالاسوبر امانيام مورالي'نماينده مقيم برنامه عمران سازمان ملل متحد در ايران(UNDP) كه با زبان انگليسي و ته لهجه هندي اش ،از مردم اين منطقه به دليل استقبال بزرگ قدرداني كرد.
شايد اين نماينده سازمان ملل باورش نمي شد كه اين جمعيت به استقبال جشني آماده اند كه براي حفظ زيستكره برگزار شده است.
وقتي او گفت كه 'اين ذخيرگاه مانند ذخيرگاه توران، پريشان و ميانكاله داراي ارزش زيست محيطي فراواني است'مردم براي او دست تكان دادند.
مورالي از تريبون كه پايين آمد،تعدادي از پيرمردها روستايي و مردم محلي از او استقبال كردند و جوانان نيز با به كاربرد جمله'Thank you'
از او قدرداني كردند،هر چند مورالي چند جمله اي فارسي بلد بود.
مسوولان لوح ثبت جهاني زيستكره تنگ صياد -سبزكوه را به استاندار چهارمحال و بختياري دادند و اين لوح يادگاري شد كه شايد در اين گنبد مينا باقي بماند.
جشن كه تمام شد ،تالاب در سكوتي بهاري فرو رفت و صداي پر پرندگان در دور دست هاي تالاب شنيده مي شود تا خواب نيمروزي تالاب گندمان با رفتن مردم آغاز شود.
به گزارش ايرنا، در اين آيين لوح ذخيره گاه زيستكره تنگ صياد سبزكوه استان چهارمحال وبختياري كه از سوي يونسكو صادر شده، ‌به معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست كشور، اهداء شد كه دكتر ابتكار اين لوح را به استاندار چهارمحال وبختياري اهداء كرد.
آيين رونمايي و اهداي لوح ذخيره گاه زيستكره تنگ صياد سبزكوه استان چهارمحال وبختياري روز شنبه با حضور معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست كشور، مسوولاني از يونسكو و استان چهارمحال وبختياري در تالاب گندمان شهرستان بروجن برگزار شد.
ذخيره گاه زيست كره تنگ صياد و سبزكوه، 17 خرداد سال گذشته در بيست و هفتمين اجلاس شوراي بين الملل هماهنگي برنامه انسان و كره مسكون يونسكو در پاريس به ثبت رسيد.
پروژه ثبت جهاني ذخيره گاه تنگ صياد و سبزكوه با اهداف حفاظتي، توسعه پايدار و اهداف تحقيقاتي آموزشي و به منظور جلوگيري از تغييرات برگشت ناپذير و بهره برداري از منابع طبيعي و طبيعت بصورت پايدار، اجرا مي شود.
اين ذخيره گاه دومين ذخيرگاه ثبت شده بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در يونسكو و همچنين نخستين ذخيره گاهي بوده كه برنامه جامع مديريتي دارد.
برنامه جامع مديريتي اين پروژه در 17 جلد تدوين شده است.
ذخيره گاه زيستكره، مناطق حفاظت شده طبيعي – زيستي بين المللي هستند كه علاوه بر حفاظت، دستاوردهايي نظير ارائه سايت هاي مطالعاتي كم نظير به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتيباني از توسعه پايدار را نمايان مي سازند.
اعلام ذخيره گاه هاي زيستكره براي جلوگيري از تغييرات برگشت ناپذير و بهره برداري ناپايدار از منابع طبيعي، در عين نياز به بهره برداري از طبيعت (باتوجه به رشد روز افزون جمعيت) شكل گرفته است.
منطقه حفاظت شده سبزكوه در 150 كيلومتري مركز چهارمحال و بختياري واقع است.
اين منطقه با مساحت 56 هزار و 308 هكتار در محدوده شهرستان هاي بروجن، لردگان و كيار واقع شده است.
منطقه حفاظت شده سبزكوه از سال 1365 بدليل ظرفيت غني گياهي و جانوري و توپوگرافي ويژه به عنوان منطقه شكار ممنوع مورد حفاظت قرار گرفته و پس از آن در سال 1369 به عنوان منطقه حفاظت شده به تصويب شوراي عالي حفاظت محيط زيست رسيد.
پارك ملي و منطقه حفاظت شده تنگ صياد نيز در سال 1349 از طرف شوراي عالي شكارباني و نظارت بر صيد و شكار به عنوان منطقه شكار و تيراندازي ممنوع اعلام شد.
تنگ صياد در سال 1352 با تصويب شوراي عالي محيط زيست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و در سال 1374 نيز چهار هزار و 372 هكتار از قسمت مياني آن به پارك ملي ارتقا يافت.
منطقه حفاظت شده تنگ صياد با مساحت 22 هزار و 896 هكتار و پارك ملي تنگ صياد با مساحت چهار هزار و 372 هكتار جزو مناطق مورد حفاظت محيط زيست چهارمحال و بختياري قرار دارد.
گزارش از محمود رئيسي
2097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مردمي كه به افتخار روحاني دست زدند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X