روبات سيار 'مدريك' با ساختار نرم افزار باز توسط محققان ايراني ساخته شد

اسماعيل قره خاني مدير فني اين شركت دانش بنيان روز يكشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا با بيان اينكه مدريك در ايران باستان به معناي پسر باهوش بوده است، افزود: اين روبات سيار بسيار هوشمندانه عمل مي كند و تمام مواردي كه در خانواده روبات سيار يا موبايل روبات به آن نياز است، در اين روبات وجود دارد.
وي بيان كرد: اين روبات مي تواند اطراف خود را با سنسورهاي سونار ببيند و زماني كه مسير به آن داده مي شود تا حركت كند اگر مانعي جلوي راهش باشد آن را تشخيص مي دهد و مانع را دور مي زند؛ همچنين اين روبات سنسورهاي موقعيت ياب (جي پي اس) و قطب نما دارد و تمام آنچه كه نياز است موقعيت خود را گم نكند و بفهمد در كجا قرار دارد، در آن وجود دارد.
قره خاني با بيان اينكه اقدامات جديدي از جمله همكاري روبات ها با همديگر درحال شكل گيري است، افزود: اين روبات از طريق شبكه اي به رايانه مركزي كه فرمان را براي روبات مي فرستد، وصل مي شود و به اين طريق مي توان چند روبات را به طور همزمان روشن و مديريت كرد.
وي گفت: بر اساس بستر نرم افزاري كه در اين روبات ايجاد شده است، اينگونه روبات ها مي توانند از طريق شبكه به هم وصل شوند و هر كدام با آي پي خود از طريق شبكه با رايانه مركزي ارتباط داشته باشند؛ اين ويژگي قابليت تبديل شدن اين روبات به روبات صنعتي و يا حتي نظامي را نيز فراهم كرده است.
قره خاني با اشاره به اينكه يكي از مشتريان اين روبات مراكز تحقيقاتي و پژوهشي هستند، افزود: مهمترين تفاوت اين روبات با مشابه خارجي، اين است كه ساختار برنامه نويسي نمونه هاي خارجي بسته است و دانشجويان به لايه هاي برنامه نويسي روبات دسترسي ندارند، اما روبات مدريك در نرم افزار ساختار باز تهيه شده و دانشجو به تمام قسمت هاي روبات مي تواند دسترسي داشته باشد و با آن كاركند.
وي گفت: دانشجو مي تواند هر برنامه اي كه مي خواهد روي اين روبات پياده كند، در اين روبات هيچ چيزي از قسمت هوش مصنوعي آن مخفي نشده است و همه بخش هاي آن در دسترس دانشجو قرار دارد.
قره خاني با بيان اينكه ادعا نداريم روبات مدريك از لحاظ هوشي كامل است، افزود: هيچ فردي در دنيا نمي تواند ادعا كند كه روبات آن از هوش كاملي برخوردار است، اما هوش روبات مدريك مي تواند هر سال با توجه به نياز مراكز تحقيقاتي و پژوهشي كاملتر شود.
علمي (4) ** 9340**1834

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روبات سيار 'مدريك' با ساختار نرم افزار باز توسط محققان ايراني ساخته شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X