ناامیدی؛ شاه‌بیت علل مرتبط با خودکشی

در نشست پیشگیری از رفتارهای پرخطر با محوریت خودکشی که با حضور انجمن‌های روان‌پزشکی و پیشگیری از خودکشی برگزار شد، بر لزوم همکاری‌های بین بخشی، اقدام جهت کاهش اختلالات روان‌پزشکی از جمله افسردگی و... تاکید شد.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، در این نشست با بیان اینکه در سلامت مردم باید به سه مبحث بیماری‌های واگیر، غیرواگیر و آسیب‌های اجتماعی توجه کرد، گفت: مسائلی مانند فقر، طلاق، خشونت، کودکان خیابانی و... از موضوعاتی است که در جامعه ما وجود دارد و آثار آن به وزارت بهداشت نیز باز می‌گردد.

وی با تاکید بر لزوم هم‌اندیشی میان مسوولان و مدیران و اصحاب رسانه در زمینه خودکشی، افزود: البته خودکشی تنها مشکل ایران نیست، بلکه معضلی جهانی است و در عین حال برای آن راهکار وجود داشته و قابل پیشگیری است. در عین حال باید فکر کنیم که برای کاهش این آسیب‌ها چه کنیم و درباره سیستم ارائه خدمات و چگونگی امدادرسانی هم بحث کنیم.

به گزارش ایسنا در ادامه این نشست دکتر احمد جلیلی، رییس انجمن روان‌پزشکی ایران، با بیان اینکه ابتدا باید نگرشی ایجاد شود که همه بدانند خودکشی ناشی از بیماری است، ادامه داد: افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی مانند افسردگی هستند، ممکن است به این کار اقدام کنند. بنابراین باید به فکر پیشگیری و درمان باشیم و کاری کنیم که بیمار به جامعه بازگردد.

وی با تاکید بر لزوم انجام اقداماتی برای کاهش اختلالاتی چون افسردگی، گفت: این کار مختص یک وزارتخانه نیست، بلکه به گردش کلی کشور وابسته است. در عین حال رسانه‌ها نیز باید در انتشار اخبار خودکشی به صورت حساب شده عمل کنند، چرا که در غیر این صورت ممکن است این اخبار منجر به خودکشی تقلیدی شود.

به گزارش ایسنا در ادمه دکتر میرطاهر موسوی، جامعه شناس در این باره گفت: وزارت بهداشت یکی از متولیان امر سلامت اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی است. پتانسیل و ظرفیت وزارت بهداشت در دانشگاه‌ها و مراکزش، حاکی از این است که این وزارتخانه مسوولیت‌هایی در زمینه سلامت اجتماعی دارد.

وی برخی شرایط موجود در جامعه را از جمله دشواری ایجاد امکانات زندگی، تشدید پدیده فقر و وارونگی فقر، کاهش پایبندی به ارزش های اجتماعی و ... را از دلایل افزایش آسیب‌هایی مانند خودکشی عنوان و اظهار کرد: از طرفی سیستمی شدن رانت در کشور و دو قطبی شدن جامعه نیز در این زمینه موثر است. بنابراین خودکشی را باید در دل حاشیه‌نشینی، روند اسکان غیر رسمی و... جست‌وجو کرد. مگر می‌شود که کشور 15 میلیون حاشیه‌نشین داشته باشد و ما انتظار بروز خودکشی در آن را نداشته باشیم.

موسوی با بیان اینکه اکنون قشربندی دیرینه جامعه ایران به چالش کشیده شده و گروهی محروم در برابر گروه نوکیسه، غیرمولد و نمایش محور قرار گرفته است، ادامه داد: این موضوع دو پیامد تشدید نیازها در جامعه بویژه جامعه شهری و پیدایش پدیده حسادت و محرومیت را به دنبال دارد.

همچنین دکتر احمدعلی نوربالا، مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت روان، در ادامه این جلسه 90 تا 95 درصد علل خودکشی را ناشی از اختلالات روان‌پزشکی خواند و گفت: بیشترین علت خودکشی به افسردگی اختصاص دارد و بعد از آن اعتیاد، سوءمصرف مواد، اختلال شخصیت و... از دیگر علل روان‌پزشکی خودکشی است.

وی افزود: البته شاه‌بیت علل مرتبط با خودکشی، درماندگی و ناامیدی است. در حال حاضر 23.44 جامعه ما دارای نشانگاه روانشناختی بوده‌اند، البته این میزان به معنای وجود اختلالات روان‌پزشکی شدید در این افراد نیست بلکه اختلالات شدید روانی در کمتر از یک دصد این افراد دیده می‌شود.

مراجعه به روانشناس در کشور همراه با انگ است

نوربالا با بیان اینکه در جامعه ما اگر کسی به اختلالات روان‌پزشکی مبتلا شود، مراجعه او به روانشناس، مشاور و روان‌پزشک در فضایی توام با انگ همراه است، افزود: بنابراین هم در بعد مذهبی و هم در بعد فرهنگی باید از این افراد پشتیبانی و حمایت کنیم. همچنین باید فضای جامعه را تنوع‌پذیر کنیم. باید توجه کرد که اگر آسیب‌پذیران خودکشی در سنین بین 15 تا 24 سال هستند، از طرفی طیف 65 سال به بالا هم به ویژه در مردان بیکار و مجرد در خطر اقدام خودکشی قرار دارند و باید این گروه را مدنظر داشت.

در ادامه این نشست دکتر ملکوتی، نماینده انجمن پیشگیری از خودکشی، گفت: طبق مطالعات کشوری، افسردگی به میزان شش برابر، الکل و اعتیاد به میزان سه برابر و در دو ساعت اول مصرف به میزان شش برابر و سیگار، بیکاری و فقر هم به میزان دو برابر احتمال اقدام به خودکشی را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه اکنون میزان خودکشی از پنج درصد به 11 درصد رسیده است، افزود: بر این اساس احتمال افزایش خودکشی نیز وجود دارد. ما در انجمن پیشگیری از خودکشی اقداماتی انجام دادیم و با درمان افسردگی از سوی پزشک عمومی توانستیم، خودکشی را کاهش دهیم. همچنین با استفاده از مشاوره تلفنی 50 درصد خودکشی‌ها طی یکسال در بررسی‌های ما کاهش یافت. حال اگر در مراکزی چون بهارلو، لقمان و... مراکز مشاوره فالوآپ را راه‌اندازی کنیم، علاوه بر پیشگری حتی می‌توانیم طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی میزان خودکشی را تا 10 درصد کاهش دهیم. انجمن ما آماده است که کمک‌های تکنیکی را برای ارتقای این خدمات انجام دهد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ناامیدی؛ شاه‌بیت علل مرتبط با خودکشی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X