موزه ها روایتگر تاریخ و فرهنگ مردم

موزه ها همچنین مکان نمایش و نگهداری اشیا و داشته های هر ملتی از تاریخ و فرهنگ آن سرزمین هستند.
این اماکن علاوه بر اینکه مجموعه ای از دانش بشری به شمار می روند ،نمایشگاه و راویتان خاموشی هستند که در نهایت سکوت داستان های طولانی را نقل می کنند.
موزه ها وظایفی را برعهده دارند که از آن جمله می توان به نقش فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و پژوهشی، حفظ و نگهداری، تعمیر و احیای نمونه ها و نقش تحقیقاتی و انتشاراتی این اماکن فرهنگی اشاره کرد.
کشو ر ایران با وجود فرهنگ غنی و اندوخته های علمی در زمینه های گوناگون موزه های بسیاری دارد که گفته می شود از اولین نمونه‌های آن می‌توان در دوران سلسله هخامنشی و با شکل‌گیری حکومت مستقل ایران نام برد.
استان لرستان نیز مهد فرهنگ و تمدن کهن ناگفته های بسیاری در این زمینه دارد که روایتشان را در موزه های آثار باستانی و مردم شناسی این استان می توان دید.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت : در حال حاضر هشت موزه مردم شناسی و باستان شناسی در این استان وجود دارد.
محمدرضا اسدی افزود : دو موزه باستان شناسی و مردم شناسی در مکان قلعه فلک الافلاک خرم آباد و یک موزه صنایع دستی نیز در خانه تاریخی آخوند ابو این شهرستان وجود دارد.
وی اظهار کرد : همچنین درحال حاضر موزه خانه قدیمی آقا کمال در شهرستان بروجرد ، موزه مردم شناسی نور اّباد ، موزه مردم شناسی کوهدشت و موزه مردم شناسی الیگودرز مورد توجه بازدید کنندگان هستند.
به گفته وی مطابق با مصوبات سفرهای هیات دولت در هر شهرستان باید یک موزه باید راه اندازی شود.
اسدی با بیان اینکه موزه های باستان شناسی و مردم شناسی مکان نمایش آثار باستانی متعلق به دوره های مختلف هستند افزود : این اشیا در گذر زمان سیر تحول تاریخی را در ادوار مختلف بیان می کنند و گویای تاریخ و تمدن و آداب و رسوم اقوام درگذشته های دور هستند.
وی ادامه داد:اشیا تاریخی علاوه بر معرفی و بیان آداب و رسوم گذشته صنایع دستی بومی و توانمندی های این اقوام را بیان می کنند.
وی بیان کرد : موزه ها تاثیر بسزایی در رونق گردشگری و صنعت توریسم دارند و پتانسیلی در جذب گردشگر به شمار می روند.
معاون میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان همچنین گفت:تجهیز و توسعه موزه های لرستان از اهداف سازمانی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان است.
وی اظهار کرد : به همین منظور راه اندازی موزه قوم لک قلعه مظفری شهرستان سلسله ،توسعه و تجهیز موزه آخوند ابو در خرم آباد و توسعه موزه شهرستان نورآباد در دستور کار امسال این اداره قرار دارد .
اسدی گفت : در سال گذشته 900 میلیون ریال اعتبار تجهیز و در بخش استانی نیز 700 میلیون ریال در زمینه مرمت موزه های تاریخی تخصیص یافت.
وی افزود : همچنین 30 درصد افزایش اقلام درموزه های استان با توجه به کشفیات و حفاری های انجام شده در استان ایجاد شده است .
همچنین مدیر موزه های لرستان گفت : در حال حاضر 12 هزارقلم شی باستانی در موزه های استان وجود دارد.
محمد رضا محمدیان گفت : در حال حاضر در شهرستان های خرم آباد ، نور اّباد ،بروجرد ،کوهدشت و الیگودرز موزه میراث فرهنگی وجود دارد و در سال جاری در شهرستان های الشتر و دورود نیز موزه راه اندازی می شود .
وی بیان کرد : سالانه حدود 220 تا 250 هزار نفر از موزه های استان بازدید می کنند.
7274/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موزه ها روایتگر تاریخ و فرهنگ مردم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X