جشنواره فیلم سبز هنرمندان را ترغیب به فعالیت در محیط زیست کند

ابوالحسن داوودی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا، در پاسخ به این سوال که چرا فیلمسازان داستانی کمتر به سراغ ساخت فیلم های محیط زیستی می روند، گفت: واقعیت این است که فیلمسازی به خواست کارگردان نیست چرا که ساخت یک فیلم پروسه گران قیمت، زمانبر و مشکل است. فیلمنامه نویس، کارگردان و تهیه کننده باید در یک زمینه، موضوعی را بپروانند و این اتفاق نیاز به انگیزه و پشتیبانی دارد.
وی افزود: بخش خصوصی باید انگیزه های اقتصادی لازم را برای سرمایه گذاری روی چنین موضوعاتی داشته باشد مخصوصا در زمینه محیط زیست که یکی از استراتژیک ترین مشکلات جامعه ما است که حتما باید با پشتیبانی های لازم از طرف متولیان انجام شود.
داوودی تاکید کرد: اگر چنین شرایطی اتفاق نیافتاد نمی توانیم انتظار داشته باشیم که تهیه کننده بخش خصوصی سرمایه خود را روی موضوعی بگذارد که نیاز به سرمایه گذاری ملی دارد زیرا هنرمندان هم می توانند نقشی همانند مردم ایفا کنند، شاید کمی تاثیرگذارتر اما دلیل نمی شود که هنرمند تمام منافع و مصالح خود را در زمینه ای که نیاز به هدف گذاری ملی دارد و مسئولان نظام وظیفه دارند که آن را حل کنند، فدا کند.
این فیلمساز با اشاره به این که همه مردم و مسئولان باید نسبت به حفظ محیط زیست احساس مسئولیت کنند، توضیح داد: بزرگان حکومت و دولت باید از خود گذشتگی لازم را در این رابطه داشته باشند و در چنین شرایطی است که هنرمندان هم احساس مسئولیت متقابل می کنند.
وی افزود: اما در جامعه ای که از نزدیک شاهد هستیم قواعد و قوانین حقوق هنرمندان رعایت نمی شود و هیچ طبقه ای نسبت به طبقه دیگر احساس مسئولیت نمی کند، تنها چیزی که باعث می شود کسی درباره مسائل محیط زیستی اقدامی انجام دهد، همان مسئولیت فردی است که در برخی از افراد وجود دارد.
وی ادامه داد: بنابراین مسئولیت اجتماعی یک امر متقابل است که زمانی به ثمر می رسد که من نوعی بدانم حقوقم به عنوان یک هنرمند رعایت می شود. بی دلیل سانسور نمی شوم و تحت فشار قرار نمی گیرم و اگر از کسی انتقاد کنم موجب دلخوری هیچ فردی نمی شود. در چنین شرایطی هنرمند هم احساس مسئولیت اجتماعی می کند زیرا هنرمندان از مردم جدا نیستند.
داوودی درباره برگزاری جشنواره فیلم سبز نیز گفت: جشنواره های موضوعی تبدیل شده اند به جایی که عده ای می آیند و هزینه ای را خرج می کنند، بدون این که اتفاقی بیافتد اما جشنواره فیلم سبز جزء معدود جشنواره هایی است که وظیفه استراتژیک روشنی پشت سرش دارد.
وی تاکید کرد: جشنواره فیلم سبز به شرطی می تواند موفق عمل کند که برگزارکنندگانش آن را به عنوان یک وظیفه ملی قلمداد کنند و هم از جانب اهالی فرهنگ و هنر و هم از جانب دولت مورد توجه قرار گیرد.
پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز ایران از 24 اردیبهشت در موسسه فرهنگی هنری صبا، سینما فلسطین و سینما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز شده و تا 31 اردیبهشت ادامه دارد.
فراهنگ**9246**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جشنواره فیلم سبز هنرمندان را ترغیب به فعالیت در محیط زیست کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X