حفاظت از فرهنگ ایرانی ـ اسلامی نیازمند سواد رسانه‌ای است

همایش سواد رسانه ای یک مدرس دانشگاه گفت: با توجه به اینکه سواد رسانه‌ای در تمام دنیا با هدف حفاظت از فرهنگ به‌صورت منسجم و علمی دنبال می‌شود، در ایران نیز قطعأ حفاظت از فرهنگ اسلامی ـ ایرانی نیازمند سواد رسانه‌ای است.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ لیلا وصالی در نشست تخصصی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی اظهار کرد: در حالیکه توجه به موضوع سواد رسانه‌ای در تمام دنیا با هدف حفاظت از فرهنگ به صورت منسجم و علمی دنبال می‌شود اما در ایران صرفأ به شکل پراکنده شاهد اتفاقاتی هستیم که باید در ذیل شعار سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی به دنبال مدیریت صحیح برای هماهنگی و هم‌افزایی و افزایش مسئولیت‌پذیری عموم مردم باشیم.

این کارشناس سواد رسانه‌ای خاطرنشان کرد: قطعأ حفاظت از فرهنگ اسلامی ایرانی نیازمند سواد رسانه‌ای است و باید به این موضوع توجه کنیم که بحث سواد رسانه‌ای در ایران با آنچه در کشورهای دیگر وجود دارد، فرق می‌کند چرا که در ایران مباحث و مولفه‌های فرهنگی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با اشاره به لزوم استفاده از متخصصان عرصۀ روانشناسی، جامعه‌شناسی، مطالعات فرهنگی، زبان‌شناسی و علوم اسلامی برای گسترش سطح سواد رسانه‌ای کشور تأکید کرد: نهضت سواد رسانه‌ای را نباید صرفأ در حوزۀ رسانه دنبال کرد بلکه باید از تمامی اساتید و صاحب‌نظران فرهنگی، اجتماعی و حوزوی کمک گرفت تا بتوانیم سواد رسانه‌ای را بومی کرده و مردم را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: سواد رسانه‌ای یک بحث میان رشته‌ای است و تا امروز متأسفانه به شکل علمی و مفصل در دانشگاه‌ها به آن نپرداخته‌ایم و برخلاف تمام دنیا که رشته‌ای با عنوان سواد رسانه‌ای دارند ما در ایران چنین رشته‌ای نداریم و خلأ آن کاملأ احساس می‌شود.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه سواد رسانه‌ای در تمام دنیا با هدف حفاظت از فرهنگ به‌صورت منسجم و علمی دنبال می‌شود، در ایران نیز قطعأ حفاظت از فرهنگ اسلامی ـ ایرانی نیازمند سواد رسانه‌ای است.

وصالی ادامه داد: یکی از دستاوردهای جشنواره و همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی باید نزدیک کردن بحث علمی سواد رسانه‌ای به تجربیات اساتید ارتباطات باشد و باید این دو با هم منسجم و وارد یک راه مشترک شوند.

مدیر گروه مجازی سواد رسانه‌ای با تأکید بر ضرورت حمایت از فعالان سواد رسانه‌ای خواستار تعیین حمایتهایی برای تألیف کتب و مقالات مرتبط با سواد رسانه‌ای شد و گفت: باید از مقالات فعالان سواد رسانه‌ای حمایت کرده و نسبت به چاپ و ارائه آنها در مجلات علمی اقدام شود.

لازم به ذکر است همایش ملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی در روز فرهنگ عمومی در تهران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفاظت از فرهنگ ایرانی ـ اسلامی نیازمند سواد رسانه‌ای است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X