سالانه ۱۸ هزار تن زیتون در استان قزوین تولید می شود

به گزارش خبرنگار مهر، نیاز علی ابراهیمی پاک روز یکشنبه در نشست مشترک استانداران و روسای سازمان جهاد کشاورزی استانهای قزوین، زنجان و گیلان با موضوع هماهنگی کنترل آفت مگس زیتون در محموعه باغستان جهاد کشاورزی قزوین برگزارشد اظهارداشت: سطح زیرکشت زیتون در استان قزوین در سال گذشته حدود ۹هزار هکتار بود که از این میزان ۶ هزار هکتار بارور و ۳ هزار هکتار در مرحله نونهالی است که از نظر تولید زیتون استان قزوین رتبه دوم کشور را داریم.

وی اظهارداشت: تعداد بهره برداران زیتونکار در استان ۳۲۰۰ نفر است که این محصول حدود ۵ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم نیز ایجاد کرده که سیاست دولت در تامین و خودکفایی روغن کشور، تک محصولی بودن در روستاهای زیتون خیز، برنامه سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه کمی و کیفی زیتون در سطح ۵ هزار هکتار در استان اهمیت زیتون را بیشتر می کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد:عملیات جوان سازی هفت هزار اصله درخت مسن، هرس باردهی و کاهش تراکم شاخه در سطح ۲۵۰هکتار، عملیات مدیریت کف باغ درسطح ۵۰۰ هکتار، توسعه باغات متراکم باارقام روغنی مقاوم به مگس زیتون در۱۴۰ هکتار، برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی، راه اندازی ۲۱ ایستگاه پیش آگاهی برای ردیابی آفت، مبارزه با مگس زیتون در کانون های مبارزه در سطح ۲۱۵ هکتار در ۱۵ روستا و آماده سازی سمپاش های موجود و خرید ۳۰ دستگاه سمپاش از اقدامات انجام شده این سازمان در سال ۹۴ برای کنترل آفت از کارهای انجام شده است.

ابراهیمی پاک بیان کرد: بازجوان سازی باغ های قدیمی و حمایت از آنها، حمایت از تشکل های تعاونی و تجهیز آنها به ادوات مکانیزاسیون، حمایت از تولید کنندگان داخلی تجهیزات کنترل غیرشیمیایی و ایجاد بازار رقابتی در این زمینه، خرید تضمینی زیتون روغنی و تدوین برنامه جامع حمایت از تولید زیتون در مناطق آلوده به مگس زیتون در سه استان گیلان، زنجان و قزوین از مهمترین پیشنهادات این سازمان در راستای توسعه کشت زیتون است.

ابراهیمی پاک افزود: در منطقه طارم ۴۰ هزار هکتار باغ زیتون وجود دارد که با اجرای طرح های توسعه قادریم این میزان را به ۵۵ هزار هکتار افزایش دهیم که پیشنهاد می کنیم منطقه ویژه اقتصادی زیتون با مشارکت سه استان زنجان، قزوین و گیلان ایجاد شود.

در این جلسه محمدعلی باغستانی رییس سازمان حفظ نباتات کشور، فریدون همتی استاندار قزوین، درافشانی معاون اقتصادی استانداری، ابوالفضل یاری سرپرست مدیریت و برنامه ریزی استان، عرب قائم مقام معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، رمضانی مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون و معاونین و مدیران سازمان جهاد کشاورزی سه استان قزوین، گیلان و زنجان حضور داشتند.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سالانه ۱۸ هزار تن زیتون در استان قزوین تولید می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X