حكایت آزادی البشیر و ابو مصطفایی كه مرثیه ای برایش سروده نشد

چهارشنبه گذشته در حالی كه 4 روز از آزادی روستای البشیر از توابع ناحیه تازه در 25 كیلومتری جنوب كركوك می گذشت، وارد تازه شدیم.
ابتدا به یك مجلس تجلیل از شهدای عملیات البشیر رفتیم كه در آن همه طیف های قومی و مذهبی حضور داشتند؛ از كردها تا عرب های سنی در كنار تركمن های شیعه و همگی برای ارواح شهدایشان دعا كردند و در آن مراسم تاكید شد كه اكنون خون همه در البشیر درهم آمیخته شده است، چرا كه شهدای آزادی این روستا كردها، عرب ها و تركمن هایی هستند كه شانه به شانه هم جنگیدند و كشته شدند.
بعد از مراسم یادبود شهدای البشیر، به قبرستانی كه حوالی مسجد رسول اعظم ناحیه تازه واقع است، رفتیم؛ جایی كه قاسم البشیری( ابومصطفی)، در كنار دو دخترش آرمیده است.
ازهر، از اقوام ابومصطفی درباره تراژدی خانواده ابومصطفی گفت: با شروع فتنه داعش در عراق، آنها 10 دختر و زن تركمن شیعه البشیر را همراه دو پسر بچه ربودند. یكی از زنان ایرانی بود.
یك روز بعد سه تن از زنان را آزاد كردند و دو تن دیگر را كشتند؛ آن دو قربانی جوان، معصومه 19 ساله و نرگس 12 ساله، دختران ابومصطفی بودند. نیروهای داعش دو پسر ابومصطفی را هم با خود بردند كه از آنان كسی خبری ندارد.
به گفته اهالی منطقه، جوانان شهر تازه برای دفاع از ناموس و در تلاش برای بازگرداندن زنان به اسارت گرفته شده در البشیر، بسیج شدند و خود را به مقرها و سنگرهای داعش زدند، اما متاسفانه 27 نفر از آنان در تله تروریست ها گرفتار و كشته شدند و یكی از آنان نیز به اسارت در آمد كه بعدها سر از تنش جدا كردند.
از ازهر و دیگر همرزمش شكر محمود درباره هویت ربایندگان زنان البشیر سئوال كردیم؛ آیا آنان توسط داعش ربوده شده بودند؟، با ابراز تاسف، سر تكان دادند و گفتند كه آنها متاسفانه از اهالی منطقه بودند كه سال ها پیشتر با القاعده همكاری داشتند و بعدها به داعش پیوسته بودند.
اهالی منطقه را تركمن های شیعه و تركمن های سنی، كردها و عرب های سنی تشكیل می دهند، اما اكثریت شهر تازه را تركمن های شیعه تشكیل می دهند و روستای البشیر یك دست شیعه نشین است.
ازهر ادامه داد: دو دختر 19 و 12ساله ابومصطفی، توسط گروه تكفیری و تروریستی داعش به قتل رسیدند.
ابومصطفی هنگام سقوط البشیر و اسارت و كشته شدن زن و فرزندانش در حال نبرد با تروریست ها در منطقه بود و تصور می كرد خانواده اش توانسته اند شهر را ترك كنند، اما بعدها به او گفتند كه چه اتفاقی افتاده است.
قاسم البشیری، جبهه نبرد با داعش را رها نكرد. او یك بار زخمی شد و برای مداوا به ایران انتقال یافت و دوباره برگشت و به همرزمانش پیوست، تا اینكه سرانجام خود نیز به شهادت رسید.
برخی ها برای ابومصطفی خبر آورده بودند كه همسر و یكی از پسرانش در خانه امیر داعش نگهداری می شوند و یك پسر دیگرش (احتمالا 12 ساله) در یك اردوگاه آموزشی داعش در منطقه الریاض در غرب البشیر نگهداری می شود كه ابومصطفی نگران بود مبادا فرزندش را برای عملیات انتحاری و قربانی گرفتن از مردم تربیت كنند.
داعش از همان ابتدای اشغال روستا به خانه ابومصطفی در البشیر هم رحم نكرد و آن را به طور كامل منهدم كرد و در آخرین روزهای اشغال این شهر نیز تقریبا تمامی شهر را به ویرانه ای تبدیل كرد كه حالا مقام های منطقه به گفته ابو رضا النجار فرمانده محور شمال الشحدالشعبی از دولت درخواست اختصاص بودجه ویژه برای بازسازی فوری این روستا كرده اند.
یكی از معتمدان محلی به نام ابو رضا (طلعت) نیز در ارتباط با ماجرای روستای البشیر و حكایت زنان ربوده شده كه هنوز از سرنوشت 5 تن از آنان خبری در دست نیست، گفت، فكر كنم دو روز بعد از سقوط موصل بود كه تعدادی از اعضای گروه تروریستی داعش وارد البشیر شدند. آن روزها شهر ما 'تازه' هم در خطر سقوط قرار داشت و محاصره بود و ما دور شهر خندق زده و پست های نگهبانی ایجاد كردیم و مانند تشكیلات بسیج در ایران ، جوانان منطقه را بسیج كردیم.
طلعت در عین حال گفت كه البشیر حفاظ و استحكامات برای دفاع نداشت و با ورود داعش به داخل شهر، سقوط كرد و هنوز منطقه از اینكه زنان البشیر در اسارت داعش هستند و از سرنوشت آنان خبری نیست، متاثر هستند.
ازهر در مقابل سنگ قبرهای قاسم البشیری و دو دخترش همچنان ماجرا را شرح می داد، او گفت: وجدان خواب بین المللی هنوز از خواب بیدار نشده و از خود نپرسیده كه نرگس و معصومه دختران روستای البشیر به كدامین گناه كشته شدند؟ و هنوز هم سراغ آن زنانی كه از سرنوشتشان كسی خبری ندارد، سراغی نمی گیرد.
حالا از هر كسی از اهالی 'تازه' درباره ابومصطفی كه سال ها در زندان ابوغریب رژیم بعث صدام حسین زندانی بود، سئوال كنی، همه داستان را برایت تعریف می كند و بعضی هایشان می گویند، برای ابومصطفای مصیبت زده، شهادت بهترین پاداش بود، برای مردی كه دیگر آرام و قرار نداشت.
حالا، ابومصطفی به یك خاطره تلخ در میان اهالی تازه و البشیر و داقوق و آمرلی تبدیل شده و شاید در آینده قصه اش را در قالب یك رمان بنویسند و یا حكایت آن سینه به سینه به آیندگان منتقل شود، اما واقعیت ابو مصطفی هنوز وجدان سازمان های بین المللی را آزار نداده است و هنوز مرثیه ای برای همه مصیبت هایش نسروده اند.
خاورم*1*1770*1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حكایت آزادی البشیر و ابو مصطفایی كه مرثیه ای برایش سروده نشد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X