هیچ بهانه ای برای اجرا نشدن قوانین معلولان پذیرفتنی نیست

به گزارش ایرنا دكتر علی قربانی شنبه درمراسم بزرگداشت روز معلم كه به منظور تجلیل ازجمعی از معلمان استثنایی استان در مركز توانبخشی سورنا برگزارشد ، افزود: دولت و حاكمیت باید خدمات لازم را برای كودكان دارای نیازهای ویژه را به عنوان یك وظیفه حاكمیتی فراهم كند.
وی با اشاره به ارائه كمك های مورد نیاز از ناحیه مسئولان و خیران به دانش آموزان استثنایی در خراسان شمالی گفت: با این وجود تمامی كمك ها حتی یك درصد مسائل این حوزه را حل نشده است.
وی با اشاره به كمك استانداری خراسان شمالی برای رهن مكانی برای مركز تخصصی آموزشی و توانبخشی سورنا، ضمن تقدیر از این اقدام استاندار تصریح كرد: با این وجود رهن این مكان، برای خدمات رسانی شایسته و موثر باید فكر اساسی كرد.
دكتر قربانی با اشاره به این كه هر جلسه كاردرمانی با تخفیفات ویژه مبلغ 25 هزار تومان هزینه برای كودكان نیازمند كاردرمانی خانواده ها پرداخت می كنند، اظهاركرد: خانواده ای كه نان شب خود را به سختی تامین می كند چگونه می تواند مبالغ سنگین اینچینی هزینه كند ، بویژه اینكه برخی از این كودكان برای سال های سال نیازمند خدمات ویژه كاردرمانی و توانبخشی هستند.
وی بر حمایت از این اقشار كه سخنگویی نیز ندارند تاكید كرد وگفت: هم اكنون زحمات بسیاری دراین حوزه انجام می شود ولی چون از لحاظ قانون گذاری و ملی درسطح كشور یا قانون نداشته و یا به درستی اجرا نمی شود جوابگو نیست.
نماینده مردم بجنورد، گرمه و جاجرم، مانه وسملقان و راز و جرگلان درمجلس شورای اسلامی با بیان این كه بیمه تامین اجتماعی نیز یك ریال برای درمان این كودكان پرداخت نمی كند، به این سخن كه 'در نیابد حال پخته هیچ خام پس سخن كوتاه باید والسلام' اشاره كرد و افزود: بسیاری از كودكان نیازمند خدمات توانبخشی از قبیل كادر درمانی حتی با نصف قیمت و یا رایگان تحت درمان قرار دارند ولی این امر تاكی می تواند ادامه پیدا كند.
وی تصریح كرد: وظیفه دولت و حاكمیت است كه خدمات لازم برای این كودكان فراهم كند تا از حداقل امكانات از جمله تامین بیمه ویژه اختصاص یابد.
یكی از اعضای هیات مدیره مركز آموزشی و توانبخشی سورنا نیز دراین مراسم با بیان اینكه خدمات این مركز با نگاه متفاوت تر به معلولان ارائه می شود گفت: متاسفانه در كشور بیشترین نگاه به معلولان نگاه ناتوانی بوده و گاهی برخی از مسئولان معلولان را مایه دریافت خدمات می بینند.
علیرضا داوری افزود: درهمین راستا می خواهیم قبل از شروع به ارائه یكسری خدمات به این قشر تلاش كنیم نگاه تجاری را از معلولان حذف و نگاه فرهنگی اجتماعی و توانمندسازی به آنها داشته باشیم.
وی به وجود نوابغ بسیاری در دنیا از جمله انیشتین، خورخه، رودكی، هلن كلر، بتهون، لویی بریل كه با وجود معلولیت تغییرات بزرگی را در دنیا به وجود آوردند اشاره كرد وگفت: باور این كه یك معلول بتواند چنین خدماتی به دنیا ارائه كند كاری سخت و غیر قابل درك است ولی این افراد نشان داده اند كه بسیاری از معلولیت ها نه تنها معلولیت نیست بلكه می تواند كمك كنند و تقویت كننده نیز باشد.
وی شرط این امر را در ارائه پشتیبانی های خاص خود دانست و افزود: در آمریكا 17 درصد معلولیت وجود دارد ولی 60 درصد كسانی كه اختراعات نوین داشته اند به نوعی دچار معلولیت بوده اند.
وی اظهار كرد: در 30 سال گذشته میزان توجه به معلولان در آمریكا به مراتب بیشتر از افراد عادی بوده كه همین امر باعث خلق این اختراعات شده است.
داوری تصریح كرد: هزینه یك معلول یعنی هزینه یك ناتوانی تا آخر عمر كه خانواده باید آن را متحمل شود و باید دولت این هزینه را پرداخت می كند بنابراین اگر حتی دو كودك از این چرخه به سلامت بیرون آیند شاید بار بزرگی از روی دوش دولت و خانواده برداشته شود.
وی افزود: مسئولانی كه دستی در سیستم مدیریتی استان دارند لازم است برای كمك به این كودكان نذر معنوی داشته باشند و با دید مثبت و شاخص های عالی تر به آینده معلولان نگاه كنند چراكه این افراد می توانند فردا سازندگان دنیا باشند.
در این مراسم از تعدادی از معلمان آموزش و پرورش استثنایی استان به منظور ارج نهادن به خدمات این معلمان تجلیل شد.
گفتنی است دراین مراسم مسئولان مركز سورنا اعلام داشتند باتوجه به حمایت استاندار از این مركز همزمان با تعطیلی مدارس تعداد 300 دانش آموز نیازمند خدمات توانبخشی به صورت رایگان دراین مركز پذیرش می شوند.
1744

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هیچ بهانه ای برای اجرا نشدن قوانین معلولان پذیرفتنی نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X