امنیت مولفه اصلی برای توسعه و جذب سرمایه ها

به گزارش ایرنا، این سفرهای اقتصادی که بدون شک دستاوردهای فراوانی در بخش اقتصادی برای کشورمان خواهد داشت، باید در ابعاد مختلف از جمله ایجاد امنیت اقتصادی کانون توجه مسئولان و مردم
قرار گیرد.
امنیت سرمایه ها مهمترین مقوله پیش از هر بعد دیگر اقتصادی برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی دارای اهمیت است هر چند نباید از دیگر مشوق ها چشم پوشی کرد.
باید توجه داشت که اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصادی بدون توجه به زیرساخت ها و جنبه های امنیتی و اقتصادی نمی تواند محقق شود لیکن زمانی می توانیم برای تعادل بخشی به وضعیت اقتصادی کشور امیدوار باشیم که نگاه ویژه مسئولان به رعایت تمام جنبه های موثر سرمایه گذاری معطوف شود.
چرخه اقتصادی یک کشور زمانی پرتحرک و شکوفا خواهد بود که در ابعاد امنیتی و راز و رمزهای اقتصادی با سازوکارهای مناسب برنامه ریزی شده باشد.
در شرایط رقابتی بازار امروز جهانی، به عبارتی پهن کردن فرش قرمز زیر پای سرمایه گذاران با رعایت ارزش ها و شئون اجتماعی و اقتصادی نه تنها خطرساز نیست بلکه ربودن گوی سبقت از رقبا در این عرصه پرهیاهو و پرتنش است.
از کلیدی ترین نکات برای جذب سرمایه های خارجی می توان به ثبات و امنیت اقتصادی وتضمین های لازم اشاره کرد .
برای گذر از رکود اقتصادی می توان سرفصل های جدید و به عبارتی دست به خلاقیت و نبوغ فکری به کمک متفکران اقتصادی کشور زد.
به هر حال سفرهای متعدد هیات های اقتصادی از اقصی نقاط جهان به ایران، بیانگر آگاهی و شوق سرمایه گذاران برای حضور در فعالیت های اقتصادی ایران و استان البرز است که باید با ایجاد بسترهای مناسب بردامنه این اشتیاق افزود.
یکی از مشوق ها ، اطمینان بخشی به سرمایه گذاران خارجی و داخلی برای بازگشت سرمایه ها و سود آنها به سرمایه گذاران است که این امر باید توسط دولتمردان با سازوکار مناسب تضمین شود.
رئیس کل دادگستری استان البرز درخصوص امنیت سرمایه گذاری می گوید: امنیت نقشی حیاتی برای سرمایه‌گذاری دارد و درکنارآن رفع بروکراسی اداری نیز اقدامی مهم برای حمایت از سرمایه‌گذاران است.
احمد فاضلیان افزود: براین اساس کمیته حمایت قضایی ازسرمایه گذاری در استان تشکیل شده تا بتوان
دامنه فعالیت های اقتصادی را گسترش داد.
وی ادامه داد: ادارات و بانک‌ها باید با برداشتن قدم‌های جدی برای رفع موانع سرمایه‌گذاری با جدیت پای کار بیایند.
فاضلیان اضافه کرد: کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری استان البرزبرای رفع مشکلات برخی صنایع
دست بکار شده است.
وی با بیان اینکه دستگاه قضایی مکلف به حمایت از اقتصاد مقاومتی است، گفت: اقتصادمقاومتی، راهکاری مناسب برای تحقق اهدافی است که در دستورالعمل تشکیل کمیته حمایت از سرمایه‌گذاری برشمرده شده است.
رئیس کل دادگستری استان البرز، امنیت را لازمه توسعه و پیشرفت دانست و افزود: آماده ایم در موضوع سرمایه گذاری پیش قدیم شویم و با کمک مجموعه دستگاه های اجرایی و سایر دستگاه های استان، فضای امنی را برای سرمایه گذاران ایجاد کنیم.
وی بیان کرد: کمیته حمایت از سرمایه گذاران، به حضور بیشتر سرمایه گذاران در استان البرز کمک خواهد کرد و به تولیدکنندگان نیز برای حضورفعال و بدون دغدغه در چرخه اقتصادی قوت قلب می بخشد.
وی بیان کرد: به طور قطع دستگاه قضا از این پس حامی فعالان اقتصادی است و به صورت قانونی بستر لازم را برای امنیت بیشتر سرمایه گذاران فراهم خواهد کرد.
فاضلیان ادامه داد: ما تلاش می کنیم تا سرمایه گذاران و تولیدکنندگان بدون دغدغه کارهای خود را انجام دهند و به طورقطع همه توان خود را برای فراهم کردن امنیت اقتصادی دراستان البرزبکار خواهیم گرفت.
وی گفت: در شرایط کنونی بیشتر گرفتاری های ما به دلیل کم توجهی به موازین قانونی است که امیدوارم با ترویج فرهنگ قانونمداری معضلات موجود کمتر شوند.
دبیرستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز اظهار داشت: اکنون شرایط برای سرمایه گذاری خارجی در البرز مهیا است .
ذبیح الله قائمی افزود: ایجاد زمینه های لازم به منظور توسعه سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران از مهمترین سیاست های کاری دولت در استان است و با توسعه سرمایه گذاری، ضمن توسعه فضای کسب و کار در استان بسیاری از معضلات از جمله بیکاری نیز مرتفع خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: جذب سرمایه های خارجی، جدا از تأمین منابع ارزی مورد نیاز، فواید دیگری از جمله انتقال تکنولوژی، اتصال اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، تقویت شرایط رقابتی، دسترسی آسانتر به بازارهای صادراتی، بهبود روش های مدیریت و بازاریابی، آموزش و تربیت نیروی انسانی را نیز به همراه دارد.
وی افزود: رسیدن به این اهداف، نیازمند معرفی قابلیت ها و فرصت های سرمایه گذاری موجود به فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی راغب به سرمایه گذاری در استان است.
رئیس سازمان مدیریت برنامه ریزی استان البرزگفت: وقتی امنیت سرمایه گذاری، فضای کسب و کار مناسب و بستر قانونی لازم در البرز و اقتصاد آنان فراهم شود، سرمایه گذاران میل و رغبت بیشتری برای حضور در این گونه بازارها پیدا خواهند کرد.
وی افزود: استان البرز نیز به دلیل سرازیر شدن منابع مالی کافی به بخش های مختلف خود قادر به بهره گیری از فرصت رشد و توسعه با ایجاد زیرساخت های لازم خواهند شد و در نتیجه سایر بخش های اقتصادی خود را نیز ترمیم نموده و فرصت اشتغال زایی، تولید و ایجاد ارزش افزوده ناشی از آن را برای خود فراهم می کند.
وی افزود: با ورود منابع مالی خارجی، فرصت بهره گیری از فناوری و دانش روز ناشی ازاین فناوری نیز بدست خواهد آمد و این یعنی گذر از توسعه نیافتگی به مرحله در حال توسعه و در نتیجه استمرار در برنامه ریزی ها، ورود به توسعه یافتگی، چندان دور از ذهن نخواهد بود.
قائمی گفت: برنامه و سیاست مهم استان برای کاهش محرومیت و ایجاد اشتغال، فراهم نمودن زیر ساخت‌ها، امکانات لازم و شرایط مناسب جهت افزایش سرمایه‌گذاری‌ها توسط بخش خصوصی و تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاران جهت اجرای طرح های مناسب و اقتصادی است.
قائمی اظهارامیدواری کرد: با ارائه خدمات برای سرمایه گذاران خارجی و بهره‌گیری از قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی همکاری متقابلی بین سرمایه گذاران ایرانی و سرمایه گذران خارج از کشور به وجود آید و شاهد تسریع در رشد و توسعه استان و کشور باشیم.
رئیس اتاق بازرگانی استان البرزگفت : امروز برنامه برخی کشورهای صنعتی برای همکاری های اقتصادی با ایران دسترسی به بازارفروش، تامین منابع طبیعی و زیرزمینی وترغیب شرکای ایرانی با استفاده از مشوق ها است.
رحیم بنا مولایی، توسعه صنایع نوین، انتقال فناوری و هایتک و حضور در زنجیره تجارت جهانی از جمله اولویت برنامه های زیر بنایی توسعه اقتصادی کشور درآینده برشمرد.
وی افزود: تربیت نیروی متخصص برای ترویج آداب مذاکرات تجاری با طرف های خارجی نقش مهمی در هدایت سرمایه گذاران خواهد داشت.
رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز تاکید کرد: حمایت از سرمایه گذاری خارجی مشروط بر این است که علاوه بر انتقال فناوری به ایران در امر صادرات در بازارهای بین المللی همکاری لازم شود.
بنا مولایی ادامه داد: نباید سرمایه گذاران خارجی برای تولید محصولات مختلف در کشورمان صرفاً دیدگاه های خود را به ما تحمیل کنند بلکه این مهم بر اساس نیازهای صنعت ما باید انجام گیرد.
وی با اشاره به ضرورت ایجاد تورهای راهنمای سرمایه گذاری خارجی و بازدید از بنگاه های کوچک و متوسط افزود: ایجاد بانک دقیق اطلاعات جامع اقتصادی و شناسایی مسیر سرمایه گذاری دراستان لازم و ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: یک سرمایه گذار باید با بروکراسی، بازگشت سرمایه، وضعیت فرهنگی، قوانین مالیاتی، تاسیس شرکت ها و تسهیلات اعطایی به سرمایه گذاران و همچنین مقررات و محدودیتهای حقوقی و بازرگانی آشنا شود که این امر می تواند دید وسیع تری را در تصمیم گیری برای سرمایه گزاران ترسیم کند.
رئیس اتاق بازرگانی البرز اظهار کرد: دستگاه دیپلماسی کشور باید از طریق مراجع خاص نسبت به سلامت و صحت و سقم سرمایه گذاران اطلاعات لازم را کسب تا از مفاسدی همچون پول شویی و فروش دستگاه های دست چندم جلوگیری شود.
وی گفت: رایزن های بازرگان در کشورهای مختلف جهان، در هدایت سرمایه های به سوی ایران و رونق اقتصادی کشور بسیار تاثیر گذارهستند.
وی با اشاره به فراز و نشیب های بسیار در صحنه اقتصادی ایران اظهار کرد: با توجه به دوران بعد از برجام وزارت امور خارجه و رایزن های بازرگان ایران در خارج از کشور نقش مهمی را در توسعه وگسترش تعاملات تجاری و هدایت سرمایه گذاران خارجی به کشور برعهده دارند.
بنا مولایی افزود: وزارت امور خارجه بر اساس قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار موظف است با انجام اقداماتی از قبیل لغو رویداد تجاری با کشورهای طرف تجاری، تنظیم توافق ها و صدور رویداد تجاری بلند مدت و پرتردد و نظایر آن ترتیبی اتخاذ کند تا اخذ رویدادهای تجاری برای صادرکنندگان کالاها و خدمات مهندسی از ایران با سهولت انجام پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران انواع کالاها و محصولات متنوع تولید می شود که می تواند به راحتی در بازارهای جهانی عرضه شود.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری البرز نیز ایران اسلامی را از نظر ثبات سیاسی امن ترین کشور منطقه برای بازارهای اقتصادی دانست .
صمد بهزاد افزود: منابع فراوان و نیروی انسانی قابل توجه رغبتی را برای سرمایه گذاران ایجاد که امروز شاهد آن هستیم در استان نوپای البرز هیات های خارجی درخواست بیشتری را برای سرمایه گذاری دارند .
وی با اشاره به فرجام برجام ادامه داد: این موفقیت بزرگ در عرصه سیاسی نیز بی تاثیر نبوده بطوریکه امروزه ظرف سه ماه 18هیات خارجی به استان البرز آمده و از نزدیک با پتانسیل های اقتصادی آن آشنا شده است .
بهزاد خاطرنشان کرد: می توان گفت فرجام برجام عامل تشویقی برای حضور سرمایه گذاران خارجی بوده بطوریکه آنان احساس امنیت بیشتری درایران اسلامی پس از این موفقیت بین المللی پیدا کرده اند .
وی تاکید کرد: امروز سرمایه گذاران اطمینان از حمایت دستگاه های اجرایی در بخش سرمایه گذاری دارند و دراین مسیر گام های موثری برداشته شده است .
بهزاد ادامه داد: این استان دارای سه هزار و 500 واحد صنعتی است که به دلیل نزدیکی به تهران ظرفیت خوبی برای سرمایه گذا ری به شمار می رودو در تلاش هستیم تا هرچه بیشتر از این ظرفیتها بهره بیشتری ببریم .
وی یادآورشد: وجود ظرفیت های مناسب در بخش های معادن و گردشگری سبب رغبت بسیاری ازسرمایه گذاران خارجی و داخلی شده که با تشکیل مرکز خدمات سرمایه گذاران آماده ایم تا خدمات مناسبی در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم.
مدیرکل هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری البرز گفت: ظرفیت مهم دیگر اقتصادی برای استان البرز منطقه ویژه اقتصادی پیام تنها منطقه ای است که فرودگاه درکنارآن قرار دارد واین مهم خوشبختانه در دولت ' تدبیر و امید ' بصورت ویژه مورد پیگیری قرار گرفته است.
با توجه به نکات فوق می توان چنین نتیجه گیری کرد که تضمین سرمایه ها، ایجاد مشوق ها و فراگیری و گستردگی سازوکارهای اقتصادی می تواند اقتصاد کشور و استان البرز را پس از یک دوره سخت رکودی
شکوفا کند ضمن آنکه با تولید محصولات با کیفیت بخش عمده ای از بازارهای جهانی و منطقه را دردست گرفت.
استفاده از هنر دیپلماسی و اقتصادی در کنار اتخاذ راهکارهای مناسب برای اشتغال گسترده جوانان برگ برنده ای برای شکوفایی اقتصادی ایران و استان البرز خواهد بود.
اگرچه جذب سرمایه های خارجی اقدامی موثر برای شکوفایی اقتصادی است لیکن نباید فراموش کرد که صنعت مونتاژ دستاوردی اقتصادی محسوب نمی شود بلکه باید از فرصت سرمایه های خارجی برای بومی سازی و درونی کردن تولید نهایت استفاده را برد.
ایجاد امنیت اقتصادی گام نخست جذب سرمایه ها است که مسئولان باید در این زمینه پیشگام و فعال بوده و با حساسیت تمام موانعی که سبب سرمایه گریزی می شود برطرف کنند.
2098/8029/ 6155

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امنیت مولفه اصلی برای توسعه و جذب سرمایه ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X